Czy bitcoin wyznaczył ostatecznie nowe dno? Willy Woo przypuszcza, że tak właśnie się stało. Do tego dochodzą inne wskazania, które miałyby niejako potwierdzać, że rynek bitcoina z powodzeniem je wyznaczył. Mamy wiarygodny sygnał dna dla bitcoina. Odbijamy?
Ceniony analityk Willy Woo po raz kolejny wziął udział w dyskusji na temat bitcoinowego dna. Pytanie o to, czy zostało ono już osiągnięte, spędza sen z powiek analityków od czasu pamiętnych spadków z 12 marca. Dosłownie dzień przed nimi pytaliśmy Was, czy to już czas na zakupy. Teraz, według Woo, dwie podstawowe miary wskazują, że rynek bitcoina ustalił dno.
Hash Ribbons – średnie ruchome prędkości mieszania – zaczęły się odradzać, co jest wg Willy’ego Woo „wiarygodnym sygnałem dna”. Ostatni raz Hash Ribbons wyglądały podobnie jak teraz w grudniu 2019 r. – na najniższym poziomie 6400 USD. Przypomnijmy, że w grudniu 2018 r. taka sytuacja miała miejsce na poziomie 3150 USD.
Po drugie – Mining Energy Ratio” – wskaźnik oparty na miningu. Określa on stosunek między kapitalizacją Bitcoina a zużyciem energii i znalazł się się w strefie rekomendującej zakup aktywa. Dodatkowo, podczas marcowej wyprzedaży znajdował się on przez moment w strefie „extreme buy”. Ostatni raz Mining Energy Ratio wszedł do tej strefy na kilka miesięcy przed poprzednim halvingiem.
A tale of 2 miner charts. #Bullish
— Willy Woo (@woonomic) April 5, 2020
Hash Ribbons recovering (assumes no lower low), a reliable bottom signal, probably some miner capitulation during the crash. They last got culled in Dec 2018, only the strong remain, I don’t expect miners to add more sell pressure from here. pic.twitter.com/t0GEqKCKjv
Rzut okiem na wskaźniki on-chain
Firma badawcza Glassnode przeanalizowała gamę kilku czynników on-chain aby ustalić, jakie nastroje panują aktualnie na rynku bitcoina. Pojawiła się sugestia, że większość z tych wskaźników w sieci odbiła się od stref, które historycznie sygnalizowały dno rynku.
On–chain metrics used to assess #Bitcoin market cycles are indicating a potential shift in sentiment.
— glassnode (@glassnode) March 31, 2020
In the weeks after $BTC’s price drop, most have bounced out of or sit in zones that have historically signalled bottoms and good entry points.https://t.co/tdWxHMdbLz pic.twitter.com/4C8ej9xOSz
Potwierdzenie wniosków Glassnode znajduje odzwierciedlenie chociażby w pierwszym z wykresów. Przedstawiono na nim ostatnie dno rynku bitcoina, od 11.2019 r. do początku 01.2020 r., jako znajdujące się w strefie 6 000 $. Kryptowaluta powróciła teraz do tego obszaru i odbiła do 7000 $ co może – wg Glassnode – sygnalizować fazę akumulacji.
W chwili przygotowania niniejszej publikacji kurs BTC plasuje się na poziomie 7084 $:
Drugi wykres z cytowanego wyżej tweeta pokazuje odsetek UTXO w stanie profit. Wydaje się, że na początku marca osiągnął on dno w wymiarze 70% i aktualnie jest na dobrej drodze do wzrostów. Procent podaży w zysku odzwierciedla wykres UTXO z odbiciem w czasie, gdy cena BTC wzrosła w ciągu ostatnich kilku tygodni po uprzednim załamaniu.
Wskaźnik Reserve Risk dostarcza z kolei wizualizacji stopnia zaufania wśród hodlerów bitcoina w stosunku do ceny aktywów w danym momencie. On również odbił się w strefie sygnalizującej zakup. Stało sie to wówczas, gdy cena BTC mocno spadła i teraz zaczyna swą podróż w górę skali.
Przypomnijmy, że to wszystko dzieje się dokładnie teraz, na 36 dni przed kolejnym halvingiem w sieci Bitcoin. Jak Wasze nastroje?
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.