Stokarz czyta rynek #13 – z galerii BitMex’owych DUMPów

Witajcie serdecznie w cotygodniowym podsumowaniu rynku kryptowalut. Dziś w centrum naszego zainteresowania znajdować się będzie Bitcoin i to szczegółową analizę jego wykresu znajdziecie w tym artykule. Wyjątkowo nie poświęcę większej uwagi alternatywnym krypto, tak zwanym altcoinom, gdyż długoterminowe predykcje ich kursów odnaleźć możecie w poprzedniej części z serii: „Stokarz czyta rynek #12 – Bitcoin, Altcoiny i Libra”.

Bitcoin, w ten piątkowy poranek, obudził się wyjątkowo kapryśny. Wstał on lewą nogą, nie pamiętając dokładnie jaki wspaniały dzień tygodnia przecież mamy. Być może część z Was wybudzona została w nocy wcześniej ustawionym alarmem, w nagłym wypadku związanym ze spadkiem kursu. Niech opatrzność czuwa nad tymi co z oporem maniaka longują Bitcoina.

Gdyby Edvard Munch malował swój słynny „Krzyk” w czasach dzisiejszych, moim zdaniem wyglądałby on zgoła inaczej.

Jeszcze ostatnim słowem wstępu, począwszy od tej publikacji, do każdego wstawianego przeze mnie wykresu dodany zostanie oryginalny link do TradingView. Więc jeżeli zechciałbyś przyjrzeć się dokładniej konkretnym analizom, od teraz nie będzie z tym żadnych problemów.

Analiza techniczna kursu Bitcoina

Jeżeli czytając moje analizy, zastanawiasz się jakich metod używam w celu determinacji potencjalnego ruchu kursu, polecam przyjrzeć się zbiorowi metod określanemu jako Price Action. Bazuje on na bardzo prostych zasadach analizy technicznej, takich jak horyzontalne linie wsparcia i oporu, sam „ruch” ceny i jego charakterystyka w momencie dotykania ważnych poziomów cenowych, a także kształt świec japońskich na wykresie. I tak jak w przypadku szachów – choć podstawy są niezwykle proste i do nauczenia się ogólnych zasad wystarczy 15 minut, analiza techniczna przy pomocy Price Action wymaga setek, jak nie tysięcy godzin spędzonych na przyglądaniu się ruchom określonego rynku. Sam jestem dopiero na początku tej drogi.

Niczym uczący się rzemieślnicy, weźmy teraz na warsztat wykres Bitcoina. Nie zważając na wiadomości dochodzące ze świata kryptowalut i to co dzieje się w projekcie, ani żadne inne informacje fundamentalne, spójrzmy co mówi nam wykres.

Skala miesięczna

Zacznijmy od książkowych zasad przeprowadzania analizy technicznej, czyli najpierw spójrzmy na kurs w najwyższej możliwej sensownej skali. W przypadku kryptowalut jest to, moim zdaniem, wykres miesięczny.

Nie naginając wykresu do swoich własnych wyobrażeń o rynku, poprzez analizę 1M (skala: jedna świeca japońska odpowiada ruchowi kursu w przeciągu jednego miesiąca) możemy stwierdzić kilka interesujących rzeczy:

  1. Każdy rozpoczęty w skali makro trend był dla Bitcoina niezwykle silny. Raz rozpoczęte wzrosty powodowały wzrost o kilkaset/kilka tysięcy procent (uwzględniając lokalne korekty o 30-50%). Nie będzie się teraz zastanawiali dlaczego tak jest, ale mogę powiedzieć, że wynika to prawdopodobnie z faktu jak innym w stosunku do tradycyjnych walut i młodym instrumentem finansowym jest Bitcoina (fenomen).
  2. Utworzenie się dołka cenowego trwało minimum kilka miesięcy. Oferując tym samym wprawnym obserwatorom sporo czasu na przygotowanie się na zmianę trendu. Trend zmieniał się po miesiącach konsolidacji ceny, a nie z dnia na dzień.
  3. Aktualny trend jest ewidentnie spadkowy. Co potwierdzają trzy, zamknięte (!) silne spadkowe świece. Pokazują one historie ceny, która nie mogła przebić ważnego obszaru $14 000 USD za BTC.
  4. Kurs znajduje się obecnie na granicy pierwszego miesięcznego wsparcia. Dlatego, choć kurs na razie nie daje wielu nadziei na wzrosty, nie warto być przesadnie niedźwiedzim (prospadkowym). Osobiście, moje podejście do BTC jest na tą chwilę neutralne/delikatnie prospadkowe (czyli shortowanie – granie na krótko, na każdym większym odbiciu i jego negacji).
  5. Poziomem cenowym, na którym warto byłoby dodać do swoich długoterminowych inwestycji w kryptowaluty są okolice $6000 USD.
  6. W przypadku wzrostów, najbliższym silnym oporem cenowym jest granica $9000-$9400 USD.

Wnioski? Nie spieszyć się z byciem Bullish (liczyć na szybkie wzrosty). Niestety, jeśli przychodzimy na imprezę zbyt późno, najlepsza zabawa zazwyczaj nas omija. W przypadku Bitcoina, radowanie się trwało od lutego do czerwca tego roku. Czas zaczekać na kolejny cykl wzrostów, lub nauczyć się aktywnego zarządzania kapitałem.

Wykres tygodniowy Bitcoina – Trend spadkowy

Bez zbędnego komplikowania, sytuacja na wykresie tygodniowym też jest jasna. 7 miesięcy bardzo silnych wzrostów, 3-miesięczne spowolnienie i konsolidacja, która zakończyła się bardzo silnym wyjściem dołem. Wniosek? Nasuwa się samemu – siła kupujących chwilowo się wyczerpała. Shortowanie odbić jest zatem dobrym pomysłem, dopóki cena nie powróci do starej konsolidacji w zakresie $10 000 USD. Jeżeli czekamy na dołek nowego trendu spadkowego, warto uzbroić się w cierpliwość. Jego formowanie może potrwać kilka tygodni/miesięcy. Nie wiem jak kluczowe dla ceny okażą się stare poziomy wsparć i oporów, jednak zakładałbym, że nie warto poświęcać im aż tak dużej uwagi, a raczej skupić się na najnowszych ruchach kursu.

Dlaczego? Z prostego powodu – od ich utworzenia minęło wiele miesięcy i choć mogą nam wskazać drogę, zalecałbym elastyczność, jeśli zdecydujemy się na inwestycję w krypto. Dlatego nie przywiązujmy się za bardzo do, na przykład $7000 USD, zaklinając się, że niżej już spaść nie może. Owszem może. I na to właśnie trzeba mądrze reagować. Najlepszym wyjściem będzie tu kupowanie w transzach po wybiciu z wielotygodniowej konsolidacji, o której wspomniałem wcześniej. Dlaczego akurat po wybiciu? Gdyż mamy wtedy pewność, że kupujący odzyskali siłę. Dodawszy do tego, zbliżający się w 2020 roku Halving Bitcoina i zmniejszenie nagrody za wydobycie bloków w jego łańcuchu, myślę, że czeka nas wiele interesujących okazji!

Historycznie, większe ruchy cenowe w górę na BTC, następowały po uprzedniej, długiej konsolidacji. Na taką konsolidację będę właśnie czekał.

Kurs największej kryptowaluty w skali dziennej

Strategia ta widoczna jest jeszcze lepiej, kiedy spojrzymy na wykres w kontekście jego dziennych ruchów. Posłużę się tutaj analogią z poziomów $3000 USD. Wielomiesięczna konsolidacja po silnych spadkach, zakończona potężnym wybiciem (oznaczona na zielono świeca). Na podobny scenariusz przygotowuję swoją strategię.

Jedna uwaga do tego pomysłu. NIE WIEM, czy okolice $6000 okażą się ostatecznym wsparciem, które powstrzyma spadki. Być może będzie to $5000/$4000, lub $7000. Nie zważając na konkretną cenę, strategia kupowania pozostaje dokładnie taka sama.

Przejdźmy do Day-Tradingu

Czyli to co w tej serii lubimy najbardziej. Aktywne zarządzanie kapitałem, znane również pod nazwą Day-Tradingu.

Taka uwaga – day trading, to nie handlowanie każdego dnia! Nazywając swoją grę, którą tutaj prezentuję day tradingiem, mam na myśli wchodzenie i wychodzenie z pozycji, granie od poziomu do poziomu, zbierając zazwyczaj po kilka procent zysku. Pomimo okropnej nazwy „Day”, czasem przez kilka dni czeka się na zajęcie JEDNEJ pozycji, poświęcając większość czasu na szczegółowe planowanie i przygotowania.

W zeszłym tygodniu przedstawiłem kilka pomysłów na rozgrywanie zakresu cenowego, w którym aktualnie się znajdujemy. Podążałem planem określonym jako Double-Rejection $8460. Dwa najważniejsze trejdy jakie w ramach tej strategii wykonałem to:

  • Short $8430, w momencie kiedy zobaczyłem, że cena nie daje rady przebić tego poziomu, po wielu godzinach uderzania w niego.
  • Long $7899, po dzisiejszym porannym spadku. Pisałem o tym tydzień temu jako DUMP na wO (poziom otwarcia zeszłotygodniowej świecy 1W).

Zyskownych trejdów byłoby więcej, gdybym nie został dwukrotnie wyrzucony z pozycji na malutkiej stracie w czasie mocnego bujania kursem na poziomie $8200-$8300.

Long z $7899 (po takiej cenie finalnie wszedłem) prezentuje się następująco:

Wyjątkowo nie zwracajcie uwagi na poziom zlecenia Stop Loss. Pozycja będzie zamknięta ręcznie wcześniej jeśli zobaczę, że wO (low mamy aktualnie na $7799.5 USD na XBT) nie utrzymuje i sprzedający są silniejsi.

Jako Target celuję początkowo w okolice $8290, przy czym idealnie chciałbym utrzymać pozycję dłużej, z ostatecznym zebraniem zysku, maksymalnie na $9100. Ale byłby to perfekcyjny scenariusz, którego na razie nie biorę pod uwagę.

Makroskalowo cały czas pozostaję bearish, wiedząc, że znajdujemy się w trendzie spadkowym po przebiciu konsolidacji na $10 000, ale dopuszczam możliwość wejścia na $9000 bez zmiany makro trendu. Tam też, na pewno, zamierzam mocno shortować.

Kurs na $7600 – chcesz być wtedy przed komputerem

Pamiętając o wysokoskalowych, horyzontalnych liniach wsparć i oporów, $7600 USD/BTC to miejsce, w którym na pewno będę chciał trejdować. Jeżeli tam dojdziemy spodziewam się dużej zmienności, idealnej wręcz pod szybki zysk (lub stratę, jeśli będziemy nieuważni). Możliwe, że właśnie tam zobaczymy bardzo silne odbicie, a kupujący $7400 zostaną sfront-runnowani. Warto zapamiętać. Drastyczne przebicie tego poziomu, prawdopodobnie zaprowadzi nas znacznie niżej. Prezentuję to na tym wykresie:

Kiedy shortować? Lower Time Frames i wchodzenie w pozycje

Na zakończenie chciałbym Wam zaprezentować jak zajmować pozycję z bardzo wysokim prawdopodobieństwem zysku. Spójrzmy na wczorajszy przykład: kurs odbija od lokalnego dołka i dochodzi do granicy pierwszego silniejszego oporu. Uderza w niego aż trzykrotnie! Za każdym razem, sprzedający okazują się zbyt silni i cenie nie udaje się przebić wyżej.

Jaką przewagę daje nam dostrzeżenie tej rzeczy? Jeżeli dany opór był trzykrotnie odrzucany, możemy się spodziewać, że kupujący znajdą się dopiero niżej. Zajmujemy więc pozycję SHORT ze zleceniem Stop Loss powyżej najwyższych knotów świec uderzających wcześniej w opór (te nad którymi są cyferki). SL umieszczamy właśnie tam, gdyż jeśli nie mamy racji i kurs w końcu przebije opór, chcemy jak najszybciej uciekać z naszej krótkiej pozycji.

Dziękuję Wam za przeczytanie i zapraszam do podsumowania rynku kryptowalut w przyszłym tygodniu!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BitcoinBTCStokarz czyta rynek
Komentarze (0)
Dodaj komentarz