Rosyjska FSB chce informacji od giełd kryptowalutowych

Rosyjska FSB (dawne KGB) w nowej ustawie o kryptowalutach chce zapewnienia sobie dostępu do informacji z giełd kryptowalutowych.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MVD) przedstawiły swoje uwagi z przeglądu przyszłej „ustawy o krypto”, opracowanej przez Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej. Organy ścigania naciskają na wymaganie od firm kryptograficznych udostępniania danych transakcyjnych śledczym oraz do wyjaśnienia warunków, na jakich będzie można przejmować aktywa cyfrowe.

W czwartek lokalna gazeta Izwiestia poinformowała, że resort bezpieczeństwa i policji złożył swoje uwagi i żądania do Ministerstwa Finansów jakie ma odnośnie projektu ustawy „O walucie cyfrowej”. Niektóre propozycje zostały podobno zaakceptowane przez ministerstwo, inne zostały odrzucone.

Ministerstwo Finansów poparło sugestię FSB, aby zobowiązać dostawców usług kryptograficznych do udostępniania informacji nie tylko sądom, ale także śledczym. Zgodziło się również, że konieczne jest doprecyzowanie zestawu wymagań dotyczących przechowywania danych dotyczących transakcji kryptowalutowych.

Kolejna uwaga pochodziła od MWD, które zauważyło, że projekt ustawy nie zawiera szczegółów proceduralnych dotyczących zajmowania i przechowywania aktywów kryptograficznych. Federalna Służba Podatkowa (FNS) również przedstawiła propozycję zaostrzenia wymogów dotyczących nielicencjonowanych giełd i portfeli — reklamowanie takich usług byłoby nielegalne. Rekomendacje te zostały również zaakceptowane przez Ministerstwo Finansów.

To, czego ministerstwo nie zaakceptowało, to propozycja FSB dotycząca obowiązku przeprowadzania wszelkich transakcji kryptowalutowych jedynie na licencjonowanych giełdach oraz zastosowania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w odniesieniu do wydobycia.

Ministerstwo Finansów nazwało uwagi FSB „nadmiernie szczegółową i ścisłą regulacją” niewykonalną w tym momencie, ponieważ może odstraszyć użytkowników i inwestorów kryptowalut. Pomysł FNS, aby zabronić bankom dokonywania transakcji kryptograficznych z podmiotami nielicencjonowanymi, będzie wymagał dalszej dyskusji, skomentowało ministerstwo.

Według przewodniczącego Komisji Rynku Finansowego Dumy, Anatolija Aksakowa, ostateczny projekt „ustawy o kryptowalutach” ma trafić do parlamentu w maju.

W zeszłym tygodniu Reuters poinformował, że regionalny szef giełdy kryptograficznej Binance zgodził się na dostarczenie rosyjskiej jednostce analityki finansowej Rosfinmonitoring danych klientów potencjalnie związanych z darowiznami na rzecz działacza opozycji Aleksieja Nawalnego. Firma nazwała ten zarzut „kategorycznie fałszywym” w swoim poście na blogu.

Rosja pracuje nad ustawą o kryptowalutach i nowe prawo wprowadzi szybko. Ustawa o kryptowalutach raczej nie jest wprowadzana w trosce o swoich obywateli i polepszenie ich jakości życia. Wydaje się wielce prawdopodobne, że chodzi o „państwowe” uciekanie przed sankcjami nałożonymi przez zachód do miejsc, które ich nie przestrzegają np. na Półwysep Arabski albo do Afryki. W Afryce już jedno państwo Republika Środkowoafrykańska usankcjonowała bitcoina jako pełnoprawny środek płatniczy. A należy pamiętać, że w tym państwie Grupa Wagnera ma silne wpływy, które muszą być finansowane. Aktywność Rosji na rynku kryptowalut jest następnym wyzwaniem dla świata demokratycznego.

Może Cię zainteresuje:

FSBKryptowalutyRosja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz