Kontynuacja hossy na kryptowalutach – Stokarz Czyta Rynek #73

Kontynuacja hossy na rynku kryptowalut. Zapraszam do analizy technicznej!

BTC interwał miesięczny

Najwyższe zamknięcie świecy miesięcznej w historii Bitcoina. ATH zostało przebite na Bitstampie, Krakenie oraz Binance, co osobiście interpretuję jako sygnał hossy, na który czekali wszyscy.

BTC interwał tygodniowy

W ciągu ostatnich tygodni byłem bardzo skory do kupowania dipów, o czym też mogliście przeczytać zarówno w moich analizach na BitHubie, jak i na grupie Telegramowej (LINK). Wnioskując po strukturze tygodniowej świec, jestem całym sobą nastawiony, na szybkie zobaczenie 21-22k na kursie BTC i ustanowienie nowego, definitywnego ATH.

Niemniej jednak, jeśli tym razem zaczniemy spadać (i moje zlecenia stop-loss zostaną aktywowane), NIE BĘDĘ kupował dipa, dopóki nie znajdziemy się na poziomie 15300 USD oraz tychże okolicach. Wszystko niżej (np. BTC na pójdzie na 14700, a nie 15300) to również jest moment, żeby zbudować pozycję po stronie long.

W obecnym trendzie wzrostowym BTC notował wiele -20% korekt i choć wraz z parabolicznym ruchem ku górze są one coraz rzadsze, tak nie wykluczam ich ponownego wystąpienia. Zatem obecnie – jeśli BTC pójdzie na nowe ATH, zarobię [sporo]. Jeśli BTC zacznie spadać – stracę [niewiele] i będę siedział w rezerwach gotówki aż do 15k. Co jednak w przypadku, gdy dojdzie do niewielkiej korekty, na przykład 18.5k, po której zaczniemy wzrost, a ja będę dalej w gotówce? Nie martwcie się, wymyślę coś 😉

BTC interwał dzienny

Znajdujemy się na oporze horyzontalnym, powstałym z poprzedniego szczytu. Po otrzymaniu podwójnego szczytu w poniedziałek, kurs doszedł do niego ponownie, tworząc formację na kształt potrójnego szczytu. Jeśli zaś wiem cokolwiek o takim price action to -> przebicia oporów/wsparć po wielokrotnym „uderzaniu” w nie na LTF (niższych interwałach czasowych) są jednymi z moich ulubionych setupów (rodzajów transakcji, które gram) i najbardziej zyskownymi.

Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że ludzi rzadko spodziewają się najgorszego dla swoich pozycji. Czyli, że pomimo kupna wsparcia/sprzedaży oporu, ich zlecenia SL mogą i tak zostać zaatakowane przez kurs, prowadząc do straty. Zazwyczaj kurs oscyluje przez pewien czas w obrębie takiego poziomu (do którego dochodzi po silnym ruchu zgodnym z trendem), tam gdzie algo mogą zrobić mean-reversion, tam jest ono robione, frustrując niecierpliwych traderów, ale poziom jest metodycznie, coraz bardziej sprzedawany/kupowany.

Trzecie, czwarte, piąte odbicie – każde zakończone powrotem, traderzy zakładają przeciwne pozycje (wsparcie jest przebijane raz po raz, ale kurs powraca, wchodzą więc w pozycje long), po czym następuje akceleracja momentum i gwałtowny ruch przez opór/wsparcie.

Przykład takiej transakcji (wejście następuje jak najpóźniej, chcecie żeby opór/wsparcie było dotykane jak najwięcej razy, żeby wejść z ciasnym SL, dużą pozycją i wiedzieć, że jeśli dalej nic się nie będzie działo, to chcecie wyjść z pozycji – także wasz „czasowy” SL jest krótki):

Wracając do kursu BTC. Interwał 4h, strefa oporu na 19700-19450, poziom wsparcia na 17450-17700.

Podsumowując, tak wygląda transakcja na kursie BTC, na którą czekam. Strzałki oznaczają miejsca wejścia. Wasz target w tego rodzaju „ekspansjach zmienności/momentum” może spokojnie wynosić 5-10% wyżej/niżej od obecnej ceny.

Jako dodatkowe potwierdzenie „jakości” takich setupów, możecie korzystać z różnych rzeczy. W moim wypadku, gdy przygotowuję się na taką transakcję, jeśli „Expected Day Type” byłby „Trending Day” wiedziałbym, że mój pomysł ma większą szansę powodzenia – zatem warto jest zwiększyć ryzyko, zbudować jeszcze większą pozycję i nie zamykać transakcji za szybko (w przeciwieństwie do dnia, w którym spodziewam się braku trendu i grałby, na przykład, strategie polegające na SFP).

Ethereum, ETH/BTC i altcoiny – co dalej?

Jak wiosna przynosi pierwsze powiewy ciepła, tak wzrosty na parze ETH/BTC sygnalizują zwiększenie zainteresowania inwestorów na rynku kryptowalut altcoinami. Plan rozgrywania ETH nie zmienił się od czasu zeszłotygodniowej analizy. Poziom 0.03 był dobrym miejscem na zakup drugiej największej kryptowaluty, która w omawianym okresie przebiła wzrost BTC o ponad 4.5%.

Mój dalszy plan jest prosty. 2-3 dni konsolidacji na kursie Bitcoiny powinny dać nieco oddechu (aczkolwiek krótkiego) altcoinom, wraz z parą ETH/BTC wzrastającą do oporu na 0.033. Wybiegając dalej w przyszłość, zmienność na BTC prawdopodobnie wzrośnie (3-5 dni od dzisiaj) i przebijemy 20,000 USD. Poziom 0.031 – 0.032 to miejsce na kupno dipa na ETH/BTC, gdyż po pierwszym impulsie wzrostowym BTC, ETH powinno zaoferować lepsze zwroty. Następnie, krótkoterminowo celuję w poziom 0.036 – 0.037, z chęcią przetrzymania pozycji aż do 0.043 jeśli pozwolą na to warunki rynkowe.

Pozbywając się (być może) krótkoterminowego szumu, sądzę, że obecnie znajdujemy się blisko poziomu, który służy jako wsparcie/miejsce do akumulacji ETH w stosunku do BTC. Mój target najbliższego cyklu wzrostowego (w ujęciu 4-6 miesięcy od dzisiaj) wynosi 0.052 – 0.058, co powinno skutecznie zaprowadzić ETH na nowe ATH.

Wykres ETH/BTC pochodzi z giełdy Bittrex, dlatego nie warto patrzeć na wolumen!

Wzrostowi ETH/BTC powinien klasycznie towarzyszyć altsezon – risk-on, alternatywne kryptowaluty rosną na mocy „niskich kapitalizacji w stosunku do Bitcoina” – którą to też „narrację” słyszeliśmy w trakcie poprzednich cykli na rynku kryptowalut.

Ethereum na wykresie dolarowym

Wspominany przeze mnie tydzień temu poziom $550 został osiągnięty i mocno przebity, wraz z ETH idącym ponad tegoroczny szczyt cenowy we wtorek.

Wraz z hossą warto jest nieraz oddalić wykres, spojrzeć na wyższe interwały i właśnie na nich skupić swoją uwagę. Interwał 4H na ETH/USD – potrójny szczyt, ta sama formacja co na BTC, tylko tym razem spodziewam się szybszego jej przebicia (ze względu na wzrost na parze ETH/BTC) -> ruch do $670-680 do przyszłego poniedziałku -> na to będę się pozycjonował, grając na ETH po stronie long.

Dzisiejszy świetny wywiad z legendarnym inwestorem Paulem Tudorem Jones’em (który kupował BTC w tym roku po ok. $8 500 USD) pokazuje, że apetyt inwestorów instytucjonalnych nie zakończy się na BTC. Niczym „gateway drug” posłuży jako okno na świat alternatywnych kryptowalut. Dlatego w przyszłym tygodniu zajmę się szczegółową analizą kryptowalut oferowanych przez ściśle regulowane giełdy, takie jak Coinbase i Gemini. Wydaje mi się, że większość z nas zapomniała, jak naprawdę kryptowaluty potrafią rosnąć.

Analiza techniczna altcoinów: LTC, XRP, DOT + DeFi

Litecoin (LTC)

Uważam, że bardzo ciężko będzie się pomylić longując w tym cyklu Litecoina. Kluczowy opór, jego pokonanie powinno zaprowadzić nas w okolice $160 USD.

Ripple (XRP)

Optymalnie, „buy the dip” na $0.48, cel $0.9 do końca grudnia. SL jeśli zaczniemy przebijać $0.4 (kilka dni pod tą ceną i wychodzę z pozycji). Nie forsował bym agresywnego wejścia tuż przy oporze. Alternatywnie, jeśli otrzymamy ruch do $0.79, kupię po $0.62 – $0.65, jeśli nadarzy się okazja.

Krótkoterminowo, tak wygląda transakcja, którą chcę zająć dziś/jutro. Setup omawiany był we wcześniejszej części analizy.

PS. Kurs XLM jest bardzo silnie skorelowany z ceną XRP. Jeśli pompuje XRP, a XLM laguje, to najprawdopodobniej Stellar Lumen zacznie pompować jeszcze mocniej, jednak z krótkim opóźnieniem. Dlatego analiza techniczna obu tych walut jednocześnie jest bezcelowa.

Polkadot (DOT)

Mocny underperforming w stosunku do price action ETH z tego tygodnia (nie mówiąc już o BTC w dłuższej skali). Ożywienie kursu zapewne dopiero w połowie grudnia, wraz ze zbliżającym się okresem pierwszy aukcji parachainów. Para DOT/USDT znajduje się na horyzontalnym oporze – nie stawiam na jego przebicie, BTC idący na nowe ATH prawdopodobnie zbije kurs do $5.1-$5.2 – co zgrywałoby się z ok. 10% spadkiem na parze DOT/BTC i przetestowaniem na niej dołka sprzed cyklu sierpniowego. Wszelkie inne price action byłoby miłym zaskoczeniem.

Co prawda Kusama (KSM), a także inne projekty ekosystemu DOT zaczęły silne wzrosty (po 50-200% w ciągu ostatnich 2-3 dni), tak nie widzę niczego interesującego w cenie DOT.

Potencjalny trejd to kupno dipa po przebiciu nowego ATH przez BTC lub momentum breakout, celując w poziom min. $6.5 USD.

Yearn.finance (YFI) + AAVE

Akumulacja na $27,000 następnie kontynuacja ruchu wzrostowego. Target przedstawiony w zeszłotygodniowej analizie został spełniony, zamknąłem więc wcześniejszą transakcję. Sytuacja podobna do AAVE, gdzie sugerowałem target $90 USD jeśli powrócimy do kanału diagonalnego definiującego trend.

Więcej możecie przeczytać w zeszłotygodniowej analizie technicznej rynku kryptowalut: Bitcoin nie idzie do zera – Stokarz Czyta Rynek #72

SushiSwap (SUSHI):

Matic Network (MATIC)

Ten coin jeszcze żyje? 😛 Wraz z rozwojem badań i integracją skalowania L2 (Layer-2) na ETH, Matic pozycjonować się może jako silny kandydat na wzrosty. Znając krypto, dostaniemy na wykresie MATIC/BTC straszną -20% świecę tygodniową, tylko po to, żeby następnie wzrosnąć o 70% minimum.

Poprzedni artykuł z serii Stokarz Czyta Rynek: Bitcoin nie idzie do zera

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

analiza techniczna bitcoinaanaliza techniczna kryptowalutstokarz czyta rynek 73
Komentarze (0)
Dodaj komentarz