Ethereum jeszcze do niedawna niewiele miało wspólnego z finansami. Postrzegane jako zabawka Vitalika Buterina, nie tylko przez osoby spoza krypto, lecz również przez same środowisko (głównie tzw. maksymalistów Bitcoina), Ethereum oscylowało między wizją stania się pierwszym, zdecentralizowanym superkomputerem, a wartą miliardy dolarów katastrofą.
Pomimo fali krytyki Ethereum okazało się przemyślanie zaprojektowanym kawałkiem nowej technologii, a w nadchodzących latach może stać się również fundamentem nowej stopy referencyjnej dla oprocentowań depozytów i kredytów na rynku międzybankowym, wypierając londyński LIBOR.
Jerome Powell wspiera alternatywę LIBOR – AMERIBOR opartą o architekturę Ethereum
Pogłoski o korporacyjnej stronie Ameryki zainteresowanej nową stopą referencyjną opartą o technologię Ethereum ukazały się po raz pierwszy listopadzie 2019 roku. Trzeciego czerwca ponownie o sprawę zapytało Jerome Powell’a Forbes Crypto. Stwierdził on, że Rezerwa Federalna wspiera alternatywne indeksy stóp referencyjnych, przy czym AMERIBOR odpowiada wszelkim normom wyznaczonym przez IOSCO i choć AMERIBOR może nie być jeszcze naturalnym wyborem dla wielu uczestników rynku, to każdy bank działający z Amerykańską Giełdą Finansową (AFX) ma prawo do do korzystania z AMERIBOR.
AMERIBOR wykorzystuję technologię blockchain od Ethereum jako część determinacji procesu określania stopy procentowej. AFX, która jest odpowiedzialna za AMERIBOR, tak opisuje działanie stworzonego systemu:
AFX wybije dwa nie wymienne tokeny (non-fungible) dla każdej ze stron transakcji. W przeciwieństwie do Bitcoina, którego monety są zamienne, co oznacza, że każdy coin jest taki sam, te niewymienne tokeny, zgodne ze standardem ERC-721, zawierają informacje o transakcji i kontrahencie. Tokeny są automatycznie wybijane przez Blockchain AFX po rozpoczęciu transakcji, a przy użyciu smart kontraktów są automatycznie rozliczane po zakończeniu transakcji.
Co AMERIBOR oznacza dla Ethereum?
W skrócie: za dwa lata twój ulubiony, tradycyjny broker pozwoli ci kupować Ethereum wprost ze ślicznie regulowanego rynku. Cyfrowe aktywa staną się po prostu „aktywami”. Plotka niesie się lepiej, aniżeli największa reklama. A plotka o Ethereum właśnie się rozchodzi.
Analiza techniczna rynku kryptowalut – Bitcoin
Interwał miesięczny
Przyglądając się wykresowi w skali miesięcznej dostrzegamy, że BTC oscyluje w dużym kanale horyzontalnym. Nie jest to dla mnie miejsce na kupno, dopóki co najmniej 2 konsekwentne świece dzienne nie zamknął się powyżej poziomu $10,500. Do tego czasu zamierzam czekać z zakupem spot. Najbliższe wsparcie widnieje na $9200 (tam też pragnę wejść w pozycję long swing na kontraktach terminowych), a reszta została oznaczona na rysunku.
Interwał tygodniowy
Czerwony prostokąt stanowi silne miejsce podaży, które już 3-krotnie zatrzymało cenę. Spodziewam się, że pęknie przy jeszcze jednym podejściu, lecz póki co niedźwiedzie nie dają za wygraną. Zatem nie ma co się kłócić z futrzakami.
Interwał dzienny
Bitcoin intraday
Dostrzegacie podobieństwa? Spodziewam się ataku w górę. Dlatego zajmuję pozycję LONG, którą przedstawiłem na obrazku.
Ethereum – wszystko pięknie ale kiedy mam kupić?!
Zielony prostokąt – będąc purystą price action oraz zakładając, że ETH wchodzi w pełny bull mode, myślę że to jest absolutnie maksymalny pull back jaki otrzymamy na zakup ETH. Wszystko poniżej jest dla mnie no-bull-trade-zone, czyli w skrócie nie miałem racji i czekam na dalszy rozwój wydarzeń.
Znajdowanie przewagi na rynku – przedstawienie strategii handlu BTC
W ostatnim czasie postanowiłem odejść nieco od standardowej analizy technicznej i swoją strategię handlową oprzeć na innym zjawisku: zachowania ceny w stosunku do dziennych kursów otwarcia.
Nie zrozumcie mnie źle – nadal w handlu intraday (gdyż taki obecnie sport uprawiam z zamiłowaniem) korzystam z sekretnych tajników AT. Każdy trader swój edge (alphe) opiera albo na świetnej pamięci i ogromnym doświadczeniu oraz fenomenalnej dyscyplinie, albo na rzeczach, których inni nie dostrzegają.
Do pracy nad tym systemem skłoniły mnie mądrości wyniesione z książki The Man Who Solved the Market: How Jim Simons Launched the Quant Revolution. Wielu z was zapewne wie jak potwornie ciężkim miejscem są rynki finansowe. Całkowicie bezwzględne! W zabieraniu pieniędzy ludziom gorsze niż ZUS! A mimo tego adrenalina i wizja bogactwa z nimi związana jest lepsza od płynnego złota z rzeki Missisipi i Eldorado razem wziętych.
Poniższe schematy przedstawiają zastosowanie strategii na przykładzie obecnego trendu bocznego. Nie zamierzam jednak dawać całego pysznego sosu za darmo, o co to nie! Strategia jest banalnie prosta. Dwie koncepcje na, których się opiera to:
- Kurs otwarcia świecy dziennej (00.00 UTC)
- Rotacja wokół tych poziomów
Dla oczu wprawnych, które dostrzegły na czym strategia dokładnie polega, gratulacje! Pamiętajcie jednak, że edge nie trwa wiecznie, a samą strategię trzeba ciągle optymalizować i sprawiać, żeby była lepsza. W końcu pragniecie być lepsi od 99% uczestników rynku, prawda?
Dla fanów backtestowania: w dotychczasowym środowisku trendu bocznego strategia wykazała się 76% skutecznością. Wielkość trejdów, wchodzenie w pozycje, SL – to wszystko pozostawiam jako pracę domową 😀
Tygodniowa czytanka od stokarza
Zabawne jest jak nieprzewidywalny bywa masowy autyzm użytkowników 4chana. Zagłębie internetowych trolli znane z parszywych i obraźliwych memów (lecz często mających w sobie krztę inteligencji) postanowiło sztucznie zorganizować oraz rozprzestrzenić akcję, w której białe panie golą sobie łby w ramach solidarności z Black Lives Matters.
W akcji wzięła nawet udział słynna aktorka Emma Watson. Od razu przypomniała mi się pewna scena z filmu Wilczur z Ulicy Murowej. Sami zobaczcie:
Jedne dostały pierwsze strony gazet, a filmowa bohaterka 10 tys. USD. Sami zdecydujcie, co bardziej się opłacało.
Wracając zaś do krypto, koniecznie zapoznajcie się z tymi artykułami (ciężko jest mi opisać wszystko co się w nich znajduje, ale uwierzcie na słowo – miałem przyjemność czytać i nie zawiedziecie się):
- Coin Metrics’ State of the Network: Issue 53
- May 2020 Report Into Cryptocurrency Exchanges (From CryptoCompare)
- The 10k Audit
- How does crypto disrupt FX trading infrastructure?
Link do poprzednich artykułów z serii:
- HAZARD – Stokarz Czyta Rynek #40
- Longuję Altcoiny – Stokarz Czyta Rynek #41
- SZALEŃSTWO – Stokarz Czyta Rynek #42
- Oldschoolowy Pump – Stokarz Czyta Rynek #43
- Małpi rynek – Stokarz Czyta Rynek #44
- Analiza techniczna kryptowalut – Stokarz Czyta Rynek #45
- Obudź w sobie niedźwiedzia – Stokarz Czyta rynek #46
- Droga Byka – Stokarz Czyta Rynek #48
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.