Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.
Nim przejdziemy jednak do konkretów pozwolę sobie na krótki wstęp. Tak jak rynek kryptowlaut przyzwyczaił nas do ponadprzeciętnych zmienności umożliwiających osiąganie niewyobrażalnych stóp zwrotu, tak dzisiejszy dzień jest niewyobrażalnie tragiczny. Spośród 100 najwiekszych walut cyfrowych zaledwie jednak zyskuje dziś na wartości. Biorąc pod uwagę cały, liczący ponad 1500 coinów rynek, zaledwie 104 się dziś umacniają.
Tak silna i liczna deprecjacja sprawiła, że tylko dziś, do godz 19:30 rynek kryptowalut skurczył się o ponad 64 mld USD. Biorąc zaś pod uwagę całe, trwające od czterech tygodni spadki kapitalizacji zauważymy, że z rynku „wyparowało” niemal 500 mld USD a więc blisko 60%.
BTC/USD – Bitcoin
Na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków kurs cyfrowego złota pokonał lokalne wsparcie w okolicy 9500 USD i dotarł aż do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, gdzie w piątek pojawiła się silna reakcja podażowa. Mimo, że późniejsze wzrosty były niezwykle dynamiczne, to dotarły one jedynie w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie pojawiła się silna reakcja podażowa, na skutek której ponownie obserwujemy dynamiczne spadki. Obecnie kurs po raz kolejny oscyluje w okolicy dolnego ograniczenia kanału jednak póki co nic nie wskazuje na to, by wsparcie to miało zostać odrzucone. Jeżeli zostałoby ono pokonane, spodziewać moglibyśmy się natomiast kontynuacji spadków nawet w okolice 5 tys. USD a to stanowiłoby już ponad 63% licząc od grudniowych szczytów.
BTC/JPY – Bitcoin
Pro-spadkowo wyglada również obecna sytuacja na notowaniach pary BTC/JPY. Mimo, że w tym przypadku nie doszło do precyzyjnego re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), to od soboty ponownie obserwujemy spadki. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic 600 tys. JPY.
ETH/USD – Ethereum
Równie mało optymistycznie wyglada również obecna sytuacja na notowania Ethereum, gdzie na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków kurs pokonał techniczne wsparcie w okolicy 765 USD. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków w okolice 580 USD bądź nawet 486.50 USD.
ETH/BTC – Ethereum
Nieco bardziej optymistycznie wygląda sytuacja na notowaniach ETH/BTC, gdzie w dalszym ciągu kurs znajduje się powyżej linii trendu wzrostowego. Warto jednak otwarcie powiedzieć, że tendencja ta utrzymuje się tylko i wyłącznie z tego powodu, że Bitcoin osłabia się bardziej niż Ethereum. Nie oznacza to jednak, że ETH zyskuje na wartości.
Przyszłość notowań tej pary walutowej, w dużem mierze zależeć może od tego czy rynek trwale pokona czy po raz kolejny odrzuci wsparcie jakim jest wspomniana już linia trendu wzrostowego.
LTC/USD – Litecoin
Silny trend spadkowy zauważymy również na notowaniach cyfrowego srebra. W tym przypadku, w ubiegłym tygodniu rynek po raz kolejny przetestował linię trendu, gdzie w dniu wczorajszym pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana i wartość Litecoina spadnie poniżej 110 USD, spodziewać moglibyśmy się przetestowania okolice 77 USD bądź nawet (w skrajnym przypadku) 35 USD.
LTC/BTC – Litecoin
Zdecydowanie bardziej interesująco wyglada obecna sytuacja na notowaniach pary LTC/BTC, gdzie pomimo próby opuszczenia konsolidacji dołem, szybko pojawił się popyt, który zanegował piątkowe wybicie. Na skutek późniejszych wzrostów rynek dotarł w okolice górnego ograniczenia boxu, gdzie oscyluje aż do teraz. Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków. Jeżeli jednak opór ten zostałby w końcu pokonany, spodziewać moglibyśmy się aprecjacji nawet w okolice kolejnego oporu.
DASH/USD – DASH
Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją rynek odrzucił re-testowaną wówczas linię tendencji wzrostowej a późniejsze pokonanie poziomu 740 USD będącego dolnym ograniczeniem ówczesnej konsolidacji otworzyło drogę do dalszych dynamicznych spadków.
Spoglądając na interwał dzienny zauważymy, że jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic 400 USD.
DASH/BTC – DASH
W przypadku zestawienia z BTC sytuacja nie zmieniła się za bardzo od ubiegłego tygodnia. Kurs w dalszym ciagu oscyluje wewnątrz formacji trójkąta zniżkującego i dopóki nie wybije z tej formacji w którąkolwiek ze stron, ostrożny byłbym z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
XEM/USD – NEM
Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że NEM porusza się niezwykle technicznie. Na skutek ostatnich spadków rynek pokonał techniczne wsparcie w okolicy 0.65 USD, które następnie przetestował od dołu (jako opór). Odrzucenie tej strefy otworzyło drogę do dalszych spadków, które obserwuje po dzień dzisiejszy i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana w przyszłości, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic 0.31 USD.
XEM/BTC – NEM
Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja notowaniach XEM/BTC, gdzie na skutek ostatniej deprecjacji kurs znalazł się poniżej lokalnego wsparcia (teraz oporu). Z technicznego punktu widzenia, spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji i jak pisałem już w ubiegłym tygodniu: niewykluczone, że spadki te dotrą nawet w okolice poziomu 0.00005 BTC.
Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.
“Finansowy spokój nie jest rzeczą nabytą. To nauka jak żyć za mniej, by móc przeznaczyć pieniądze na inwestowanie. Nie możesz wygrać dopóki tego nie zrobisz.” – Dave Ramsey