Wzrosty w końcówce roku 2017 spowodowały wielkie zainteresowanie Ripplem i dlatego warto dowiedzieć się co czeka nas w nowym roku. Projekt skupia się na płatnościach globalnych w szczególności transakcjach międzybankowych i międzynarodowych.
Plany na rok 2018 skupiają się na kolejnych eventach, które będą pokazywać zastosowania kryptowaluty. Stworzono pojęcie Internetu Wartości czyli ogólnoświatowej sieci szybkiego przesyłu pieniędzy. Na uwagę zwraca jednak szczyt G20, gdzie kryptowaluty mają być poruszane przez członków a możliwe, że pojawią się na niej również przedstawiciele Rippla na co wskazuje kalendarz na stronie projektu. Innymi konferencjami będzie chociażby Yahoo Finance Summit gdzie prelegentem ma być CEO Ripple oraz na dużym evencie finansowym w Azji.
Czysty roadmap nie jest dostępny w internecie. Z innych źródeł można wyczytać, że projekt ma się skupiać wokół pozyskiwania kolejnych partnerstw, których Ripple nie brakuje. Do tej listy dopisały się w 2017 roku następujące podmioty:
- American Express
- MUFG (Japonia)
- BBVA (Hiszpania)
- SEB (Szwecja)
- Akbank (Indie)
- YES Bank (Indie)
- Axis Bank (Indie)
- SBI Remit (Japonia)
- Star One Credit Union (USA)
- EZ Forex (USA)
- Cambridge FX (Kanada)
- Narodowy Bank Abu Dhabi
Przyjrzyjmy się zastosowaniu w przypadku tego pierwszego. American Express wykorzystuje sieć RippleNet do przekazywania transakcji bez użycia kart. Jest to konkurencja dla obecnego systemu SWIFT (ogólnoświatowy telekomunikacyjny system finansowy), który jednak zaczął pracę nad swoim własnym blockchainem. Początek roku 2018 to nowe partnerstwo MoneyGram, a także Cuallix, który jako pierwszy z tej samej branży wprowadził Ripple (przekazy pieniężne). Kolejne trzy firmy mają zostać ogłoszone w 2018 roku. Zespół skupia się na pozyskaniu graczy z rynku finansowego (kolejne banki i instytucje finansowe). Dodatkowo zwiększył swoje zasięgi poprzez otwarcie nowych biur w Singapurze oraz w Indiach.
Drugim priorytetem tego roku jest zwiększenie płynności XRP u wszystkich swoich partnerów w przyszłości. Trzeci priorytet to rozwój nowych zastosowania rejestrów XRP (ledger). Do tej pory skupiano się głównie wokół rozwiązań płatności. Nie będzie zatem zmian technicznych związanych np. z prędkością transakcji, co wiele innych kryptowalut chce usprawnić. Niektórzy jednak nie widzą współpracy z Ripple jak giełda Coinbase, która nie chce wprowadzić kryptowaluty. Jak wskazywano, Ripple chce doprowadzić do jak najszerszego użytku sieci, co spowoduje wzrost zainteresowania zakupem kryptowaluty. Przykład banku SEB pokazuje, że przez sieć Ripple można przekazywać na rynku międzynarodowym wiele miliardów dolarów korzystając z jednego z kolejnych modułów xCurrent (odpowiedzialny za procesy płatności). Ten rok będzie rozwijał dalej moduł xRapid (odpowiedzialny za koszty transakcyjne), który jest testowany przez niektórych partnerów. xVIA (odpowiedzialny za przesył środków) to kolejny element Ripple, który przejdzie z wersji beta do normalnych.
Podsumowując:
Ripple jest projektem, który jest w pewnym stopniu powiązany z systemem bankowym. Strategia szerokiego partnerstwa powoduje, że należy pomyśleć o obserwacji tego projektu. Pomimo wielu kontrowersji, ten projekt cały czas jest w światowej czołówce. Ich rozwiązania są stosowane przez duże podmioty. Jednak stosowane technologie nie są tak dobrze opisane jak w wielu innych kryptowalutach. Można mieć wrażenie braku często istotnych informacji do oceny kryptowaluty. Fundamentalne pytanie dotyczy przyszłego popytu na szybkie transfery pieniężne.
Możliwe, że bankowe jak i prywatne przepływy środków przez sieć Ripple na rynku międzynarodowym będą miały sens, ponieważ obecnie płaci się spore kwoty związane z prowizjami oraz pośrednikami płatniczymi. Znaczenie samego zespołu w świecie kryptowalut poprzez uczestnictwo w ważnych wydarzeniach na świecie potwierdzają poprzednie słowa. Czy zatem cena popularnej kryptowaluty wzrośnie? Będzie to zależało oczywiście od ludzi, którzy będą kupcami ale na pewno na jego popularność będą wpływały jak do tej pory partnerzy. Im są to więksi gracze, tym skok ceny jest bardziej prawdopodobny. Podsumujmy zatem pozytywne i negatywne aspekty Rippla.
Zaletami są: duża ilość partnerów, realne zastosowanie, szybkość transferów, niskie opłaty transakcyjne.
Wadami są: brak roadmap’y, mniejsza ilość informacji w porównaniu do wielu popularnych projektów, duża podaż.