Lilium| Niemiecki startup dołącza do klubu jednorożców

Niemiecki startup Lilium, odpowiadający za projekt latającej taksówki jest coraz bliżej wprowadzenia jej na rynek. W 2025 roku planowane jest wejście w życie nowego rozwiązania komunikacyjnego. Firma już w tym momencie została tzw. jednorożcem, co oznacza, że wyceniana jest powyżej miliarda dolarów.

Odlotowa przyszłość

Maszyna będzie wyposażona w 36 silników odrzutowych zdolnych do wzniesienia konstrukcji pionowo w górę. Zasięg pojedynczego lotu to 300 km (186 mil). Zaletami, o których warto wspomnieć są: zerowa emisja, redukcja hałasu oraz szybkość poruszania się, która będzie pięć razy szybsza od standardowej taksówki. Do tego możliwe będą przeloty bez udziału pilota, w trybie bezzałogowym „drone mode”. Model płatności to standardowy „pay per ride”, gdzie koszt przelotu będzie wynosił mniej niż wynosi lot helikopterem. Przykładowo za przelot pomiędzy lotniskiem Johna F. Kennedy’ego a Manhattanem należy zapłacić 70 dolarów od pasażera.

Plany ekspansji rynku i konkurencja

Latające taksówki planowo mają zostać uruchomione na całym świecie, jednak początkowo projekt wystartuje w dwóch lub trzech miejscach, przydzielając na każde po 20 maszyn. Lilium chce pozostać niezależna od innych. Właściciele nie szukają nabywcy, gdyż są w stanie sami produkować części do konstrukcji, takie jak silniki, akumulatory i konstrukcje kompozytowe. Co ciekawe, futurystyczny rynek latających konstrukcji elektrycznych zgromadził do tej pory wielu zainteresowanych podbojem. Poza Lilium nad podobnymi projektami pracują Joby Aviation and Kitty Hawk,  Airbus SE, Boeing Co. jak również  Bell Helicopter współpracujący z Uber Technologies. W tym momencie na świecie rozwijane jest ok. stu podobnych projektów, najciekawsze w filmiku poniżej.

Dołączenie do jednorożców

Firma założona w 2015 roku przez czterech inżynierów:  Daniela Wieganda, Sebastiana Borna, Matthiasa Meinera i Patricka Nathena zatrudnia w tym momencie ok. 450 osób. Po ostatnich inwestycjach w startup dokonanych przez Baillie Gifford & Co., czyli drugiego największego inwestora Tesli, Lilium osiągnęło wycenę powyżej miliarda dolarów, gdzie całkowite nakłady inwestycyjne przekroczyły 375 milionów dolarów.

Założyciele zaznaczają, iż misją firmy jest wprowadzenie komunikacji nadziemnej, która będzie osiągalna finansowo dla każdego. Jak oceniacie powodzenie projektu? Zapraszam do komentowania oraz lektury poprzednich artykułów.

źródła:
https://linkd.pl/4s7s
https://linkd.pl/4s7r
grafika tytułowa:
https://linkd.pl/4s79

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.