Nvidia | Pozew sądowy o zaniżenie przychodu z kryptowalut

Pozwy zbiorowe dla Nvidia Corp to nic nowego, jednak ten stawia firmie bardzo poważne zarzuty. Spółka została oskarżona o naruszenie ustawy o wymianie papierów wartościowych, bagatelizując stopień, w jakim jej przychody z gier zależały od sprzedaży GPU (graphics processing unit – procesor graficzny) na rzecz górników kryptowalut. Pozew złożony 14 maja sugeruje, że Nvidia wydała umyślnie wprowadzające w błąd oświadczenia, które zaniżały wynik ze sprzedaży o ponad 1 miliard dolarów w odniesieniu do górników kryptowalut w 2017 i 2018 roku. Według zarzutów, które były podstawą dla tego pozwu, przychód ze sprzedaży jednostek graficznych na rzecz górników (kryptowalut) stanowił ponad połowę całkowitej sprzedaży firmy.

Nvidia już nie pierwszy raz została zalana falą pozwów od inwestorów po tym, jak cena jej akcji spadła prawie o 30% po ogłoszeniu, że przychody spadną o 7% pod koniec 2018 roku.

Zarzut o ponad miliard dolarów

Nvidia została oskarżona o zaniżenie przychodów ze sprzedaży GPU związanej z kryptowalutami o 1 miliard dolarów. Pozew zarzuca spółce, że ,,oszukała rynek, który miał uwierzyć, że przychody Nvidii związane z kryptowalutami były niewielkie”, jednocześnie twierdząc, że „kwartał po kwartale, wzrost sprzedaży w segmencie gamingowym wynikał z silnego popytu organicznego ze strony graczy”.

Pozew cytuje badanie, w którym oszacowano, że zaniżony przychód ze sprzedaży na rzecz górników wynosił 1,126 miliardów dolarów. Odrębny raport RBC Capital Markets stwierdził jednak, że firma zaniżyła swój przychód z tego segmentu o 1,35 miliarda dolarów.

W 2017 roku procesor graficzny GeForce firmy Nvidia zyskał uznanie wśród górników zajmujących się kryptowalutą, generując ogromne zyski dla firmy. W maju 2017 r. Nvidia wypuściła także układ zaprojektowany specjalnie do wydobywania kryptowalut, Crypto SKU – dla którego sprzedaż byłaby rejestrowana w szeroko pojętym segmencie biznesowym. Jednak Crypto SKU nie udało się zainteresować wielu górników, którzy pozostali przy procesorach graficznych GeForce.

W pozwie znalazł się zarzut, że pomimo gwałtownego wzrostu popytu ze strony górników kryptowalut, napędzających sprzedaż jednostek GeForce, Nvidia przypisała popyt graczom, ponieważ jego przychody przyczyniły się do wzrostu udziału segmentu gamingowego firmy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.