30 rocznica ustanowienia domeny krajowej .pl | Ile można zarobić na domenach?

Dokładnie 30 lat temu, 30.07.1990 organizacja IANA dokonała wpisu oznaczenia „.pl”. Tego dnia została oficjalnie przypisana administracyjnie do Polski nasza narodowa domena. Sprawdźmy, ile można zarobić na domenach i ile powstało ich do tej pory…

Wydawać by się mogło, że Polska była zawsze w tyle, jeśli chodzi o nowoczesne technologie. Jeszcze niedawno panował stereotyp, że to, co na zachodzie to lepsze, nowocześniejsze itp. Nawet w dzisiejszych czasach, znajdą się zwolennicy tej idei. Tymczasem domeny „.pl” stosunkowo szybko zaczęto używać w wirtualnym świecie. Pierwsza domena na świecie „Symbolice. com” została zarejestrowana w USA w 1985 roku. W tamtych czasie internet raczkował, a ilość domen wzrastał bardzo powolnie. Niespełna 5 lat po pierwszej domenie, w Polsce została zarejestrowana domena z rozszerzeniem .pl. Mowa o „edu.pl: i była ona związana ze środowiskiem akademickim. Następnie został utworzony zespół NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) na Uniwersytecie Warszawskim, który prowadził spis wszystkich domen .pl

Rynek domen rodził się powoli

Domeny takich gigantów jak HP, IBM czy Xerox zostały zarejestrowane w 86 roku, w 87 zarejestrowano Apple, a dopiero w 92 Microsoft. Najstarszą polską domeną aktywnie działającą jest „rodan.waw.pl”. Jedną z pierwszych domen, znaną całej Polsce jest Wirtualna Polska. Została ona zarejestrowana w 1995. W Polsce na początku ilość domen szybko nie przybywała. By zarejestrować domenę, należało uiścić opłatę roczną, która nie należała do najtańszych. Dopiero parę lat później firmy zewnętrzne w porozumieniu z NASK, dały możliwość rejestracji domeny znacznie taniej. To spowodowało znaczny wzrost nowych domen. Tak przez kolejne lata przybywało nowych domen, a wraz z nimi kolejne rozszerzenia takie jak ” .biz” lub „.tel”

Wzrost liczby domen… Źródło: wbx.pl

Na całym Świecie zarejestrowanych jest ponad 222 milionów domen. Ponad połowa z tych domen posiada domenę .com. Polska również ma się czym pochwalić. W całej Polsce liczba zarejestrowanych domen wynosi lekko ponad 2,5 miliona. To oznacza, że jesteśmy na 7. miejscu pod względem ilości zarejestrowanych domen na świecie.

Jak kupić domenę ?

Kupno samej domeny należy do jednej z prostszych rzeczy. Wystarczy wejść na stronę, która umożliwia zakup domeny. Następnie wpisać interesującą nas nazwę i sprawdzić, czy dana domena jest dostępna. Najtańsze oczywiście są domeny z rozszerzeniem .pl. W zależności od długości domeny i popularności frazy, domeny są dostępne już od 1zł za pierwszy rok. Są również oferty z hostingiem i wtedy taką domeną można zarejestrować nawet za darmo, tylko każdy kolejny rok jest płatny. W każdym razie średni koszt domeny wynosi 100zł/ rok.

Ile można zarobić na domenach?

Na domenach da się zarabiać, nawet można zarobić kilkanaście milionów. Wraz z rozwojem internetu i powstania nowych firm hostingowych. Wiele osób, zakupiło domeny, bez świadomości, że w przyszłości ta domena może być ważna dla jakieś firmy. Istnieje giełda domen, na której można kupić lub sprzedać swoją domenę. Najdroższa domena na świecie była sprzedana za 90 000 000$ „Lasvegas.com”. Najdroższa domena w Polsce została sprzedana za 1 000 000 zł „opony.pl” Można śmiało powiedzieć, że kwoty są naprawdę imponujące. Dla wielu firm domena to po prostu zabieg marketingowy, ale również sposób walki z konkurencją. Znakomitym przykładem jest domena „vacationrentals.com”. Ta domena została kupiona tylko po to, żeby konkurencyjna firma nie mogła jej posiadać

Top 10 Najpopularniejszych domen na Świecie

Top 10 domen na świecie

Popularność stron internetowych w Polsce na przestrzeni 15 lat.

Jak widać domeny to całkiem ciekawy temat. Na pewno wiele osób dorobiło się całkiem dobrych pieniędzy. Szczególnie, że zakup domeny nie jest w ogóle skomplikowany, a może okazać się bardzo zyskowny – wystarczy mieć odpowiedni plan i robić to z głową, ale o tym przeczytacie w kolejnych wpisach.


Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.