Plany rozwojowe „CashShuffle: Prywatność dla BCH” – wywiad z developerem autorstwa CoinSpice

Rozwiązanie problemu prywatności leży w sercu dziedziny kryptografii, jest jego fundamentem. Dla wielu entuzjastów, kryptowaluty, muszą spełniać największą zaletę gotówki – anonimowość. CoinSpice usiadła przy jednym stole z Cliffordem Mackiem, głównym developerem CashShuffle, protokołem ulepszającym prywatność/interzamienialność dla Bitcoin Casha (BCH). Czytelnicy CoinSpice otrzymują wgląd do wewnętrznych szczegółów dotyczących planów rozwoju, integracji z portfelami i to jak rozwiązują problem zbyt długiego czasu oczekiwania [na mieszanie monet].

Bitcoin Cash i CashShuffle obierają kierunek na cel
prywatności

CoinSpice: Czym jest CashShuffle?

Clifford Mack, developer CashShuffle: CashShuffle jest protokołem pozwalającym osiągnąć prywatność i interzamienialność [tłumaczenie własne ze słowa „fungibility” – przyp. tłum.] dla kryptowaluty Bitcoin Cash. Udostępnia sposób, dzięki któremu użytkownicy mogą łączyć swoje transakcje z transakcjami innych użytkowników w sposób taki, żeby nikt nie był w stanie dojść, które z monet wejściowych odpowiadają którym monetom na wyjściu. Podstawowa koncepcja łączenia wejść i wyjść różnych użytkowników w pojedynczą transakcje nie jest nowa. Została po raz pierwszy zaproponowana przez developera Bitcoin, Gregorego Maxwella w roku 2013. Następnie, praca naukowa nazwana „CoinShuffle” została opublikowana w roku 2014 przez Toma Ruffinga i innych. To rozbudowało koncept bardziej, dodając „zdecentralizowany protokół mieszania” czyli inaczej sposób dla użytkowników na uczestnictwo w transakcjach CoinJoin bez ujawniania innym ich adresów wyjściowych.


CashShuffle rozbudowuje ten protkół jeszcze bardziej poprzez stworzenie sposobu dzięki któremu użytkownicy mogą odnaleźć siebie nawzajem i zorganizować w małe grupy dla każdej transakcji. Oryginalnemu protokołowi CoinShuffle brakowało tego istotnego elementu. Dodatkowo, projekt CashShuffle nie jest tylko protokołem. Jest także działającą implementacją używającą serwera napisanego w języku GoLang i pluginu dla portfela Electron Cash.

CoinSpice: A więc protokół używa modelu klient-serwer ?

Clifford Mack: Na tą chwilę, tak. Z tego powodu można powiedzieć że jest pewien aspekt CashShuffle, który jest scentralizowany. Ale serwer nie może ukraść środków użytkownikom. Nie jest także w stanie powiedzieć które wejścia korespondują z którymi wyjściami. Jest – można by powiedzieć – głupim mechanizmem przekaźnika. Z czasem planujemy uczynić CashShuffle całkowicie zdecentralizowanym. Można zacząć od stworzenia mechanizmu pozwalającego wielu serwerom wspóldzielić informacje na temat pasujących uczestników, co oznaczałoby że więcej i więcej serwerów może być dodane bez rocienczania „płynności” tych uczestników. Później możemy zaimplementować protokół jako część węzłów Bitcoin Casha; dla przykładu, węzłów implementacji Bitcoin Unlimited. Może również istnieć sposób na to aby pominąć warstwę serwerową całkowicie i uczynić cały ten system osobną siecią peer-to-peer. Ale jest zbyt wcześnie aby o tym mówić. Nie zawsze jest praktycznym aby planować wszystko z
wyprzedzeniem. Czasami w trakcie rozwoju nowego protokołu musimy wypróbować rzeczy i zobaczyć jak dobrze działają one w praktyce, zarówno z punktu widzenia technologicznego jak i użytkowego.

Nowy plan rozwoju

CoinSpice: Słyszeliśmy o „nowym planie rozwoju”, możesz coś nam o nim
opowiedzieć?

Clifford Mack: Tak. Są tutaj dwie istotne sprawy tutaj. Pierwsza to że nareszcie otrzymaliśmy przyzwolenie na bezpośrednią, natywną integrację CashShuffle w samym portfelu od ekipy rozwijającej Electron Casha zamiast osobnej wtyczki tak jak to było dotychczas. Wtyczki są świetnym sposobem na eksperymentowanie, ale CashShuffle będzie znacznie częściej używane jeżeli zostanie częścią portfela dostępnego dla wszystkich. To jest tak naprawdę główny punkt tego projektu. Chcemy aby zintegrować to w portfelach. Druga sprawa to fantastyczny pomysł, który wyszedł od Josha Ellithorpe (który zaprogramował komponent serwerowy w GoLang) i tym pomysłem jest aby portfel mieszał wszystkie monety w tle automatycznie tak aby gdy użytkownik będzie chciał wysłać pieniądze, jego monety będą już wymieszane. Co oznacza, że użytkownik nie będzie musiał czekać.

Jeżeli użytkownik będzie musiał czekać zbyt długo, prawdopodobnie zrezygnuje. To było problemem od samego początku. Jak zachęcić odpowiednią ilość osób do używania tej rzeczy w tym samym momencie tak by użytkownik zawsze miał z kim mieszać swoje monety? Jeżeli Twój portfel robi to w tle, oczekiwanie godzinami nie jest żadnym problemem. Użytkownik nie będzie czekał. Te dwie rzeczy (natywna integracja w portfelu oraz mieszanie w tle) powinny razem osiągnąć efekt synergiczny i miejmy nadzieję, że nareszcie uczynią [CoiunShuffle] użytecznym w codziennej praktyce.

CoinSpice: W jaki sposób portfel zapobiegnie ponownemu mieszaniu
zmiksowanych monet z powrotem z codziennie używanymi środkami? [czyli
„zabrudzeniu” czystych monet monetami „naznaczonymi” tak że będzie możliwa
identyfikacja do kogo należą – przyp. tłum.]

Clifford Mack: Za każdym razem gdy otrzymujesz resztę z transakcji, zostanie ona ponownie zmiksowana. Podniesiemy także próg pyłu tak że drobne ilości monet (te, które są zbyt małe do miksowania) nigdy nie zostaną w ogóle utworzone. Może nie jest to perfekcyjne rozwiązanie, ale możemy ulepszyć ten aspekt z czasem.

Długie oczekiwanie

CoinSpice: Dlaczego stworzenie CashShuffle zajęło tyle czasu?

Clifford Mack: Mogło być stworzone szybciej jeżeli mielibyśmy odpowiednią strategię od samego początku. Mam na myśli miksowanie w tle. Ale to stało się jasne dopiero po fakcie. Odkrycie takiego problemu zabiera czas i wymaga przejścia całego procesu, zanim będziesz mógł zacząć go rozwiązywać.


Na początku rozwijaliśmy wtyczkę dla Electron Casha i odkryliśmy, że ciężko rozpocząć imprezę, gdy nikt nie chce jako pierwszy wyjść na parkiet. Wtedy stworzyliśmy boty płynnościowe, aby spróbować rozwiązać ten problem. Później spróbowaliśmy trzymać boty uruchomione w tle. Aż w końcu doszliśmy do pomysłu na pre-miksowanie.

CoinSpice: Jak szybko portfel będzie gotowy?

Clifford Mack: Mamy nadzieję na prototyp w ciągu następnych 2 tygodni [oryginalna data ukazania się artykułu to 29 października 2018 – przyp. tłum.]. Następnie przyjdzie czas na bardzo dokładny przegląd kodu i audyt bezpieczeństwa zanim portfel Electron Cash opublikuje pierwsze wydanie obsługujące CashShuffle.

CoinSpice: Co jest następne po Electron Cashu?

Clifford Mack: Więcej portfeli ! Nasza drużyna naprawdę chce pomóc portfelowi Bitcoin.com. Ale jesteśmy otwarci na integrację CashShuffle w dowolnym portfelu. Finalnym celem jest aby używali go wszyscy.

Wyobraź sobie przyszłość: 100 wejść i 100 wyjść na transakcję

CoinSpice: Jak wiele prywatności da CashShuffle?

Clifford Mack: CashShuffle to rozwiązanie zarówno prywatności jak i interzamienialności. Są one powiązane, ale są dwiema różnymi rzeczami. Jeżeli transakcje CashShuffle będą powszechne, uczyni to Bitcoin Casha bardzo interzamienialnym. Przypuśćmy, że jakieś nielegalne akty zostały powiązane z transakcją Bitcoin Cash a Ty, z jakiegokolwiek powodu, otrzymałeś monety, które były „powiązane” z tym aktem. Jeżeli te monety trafią później na jakąś czarną listę, krzywdzi to nie tylko Ciebie, ale też cały system.


Z użyciem CashShuffle, monety należące do wszystkich są nieustannie naznaczane monetami innych osób. Tworzenie czarnych list staje się totalnie niepraktyczne, ponieważ nawet jeżeli stworzysz jakąś definicję monet mających trafić na czarną listę, monety mogą zostać ponownie zmiksowane po czym jeszcze więcej i więcej osób będzie naznaczone „brudnymi monetami”. Nie możesz zbanować czy zablokować wszystkich monet. Siła wiarygodnego zaprzeczenia [plausible deniability] jest znacznie zwiększona i tego właśnie chcemy: Aby każda z monet była identyczna jak każda inna. Im więcej CashShuffle jest używane, tym większa interzamienialność i prywatność. Z większą ilością transakcji, możemy dojść do większych rozmiarów tego „kręgu”. Wyobraź sobie przyszłość w której transakcja ma 100 wejść i 100 wyjść!

CoinSpice: W jaki sposób rozwój projektu jest fundowany?

Clifford Mack: CashShuffle rozpoczęło się staraniami ochotników. Otrzymaliśmy pewne fundusze wcześniej w tym roku od firmy CoinGeek, co pozwoliło nam dojść do pewnego punktu i doceniamy to. Poprosiliśmy o dodatkowe fundusze od nich, ale nie zdecydowali się kontynuować brania udziału. Od tamtej pory otrzymaliśmy nieco funduszy z prywatnych dotacji. Akceptujemy także pomoc od społeczności. Jest dobrą rzeczą wspierać nas jeżeli cenisz sobie prywatność i interzamienialność w walucie Bitcoin Cash.

Adres dotacji ekipy CashShuffle: bitcoincash:qzlfr2xd35mk8nez9pla5065cu5udrrtfv8cy2c0ed

Adres oryginalnego artykułu: https://coinspice.io/bitcoincash/cashshuffle-bch-privacyfeature-roadmap-dev-interview/

Tłumaczenie: ShadowOfHarbringer
anonimowośćBitcoin CashCoinShuffle
Komentarze (0)
Dodaj komentarz