Odzyskaj „utracone” kryptowaluty-wywiad z założycielem firmy Pruden Solve

Spis treści

Toggle

Naszym i Państwa gościem jest Maksym Chróst, założyciel firmy Pruden Solvezajmującej się odzyskiwaniem „utraconych” kryptowalut.

Proszę, aby przybliżył Pan czytelnikom Bithub.pl na czym polegają usługi świadczone przez firmę Pruden Solve?

Maksym Chróst: Skupiamy się na rozwiązywaniu problemów technicznych związanych z blockchainem i kryptowalutami. W głównej mierze są to czynności polegające na odzyskiwaniu konkretnych danych, które mogą być lub są niezbędne dla uzyskania rozwiązania danego problemu. Problemy najczęściej dotyczą braku dostępu do kryptowalut. Zdarza się oczywiście, że rozwiązanie specyficznego problemu nie jest kwestią odzyskania danych np. w momencie, w którym chcemy odzyskać hasło do portfela online (użytkownik zapomniał), wykorzystujemy metodę brute-force. Dane odzyskujemy zazwyczaj z dysków twardych. Wspomnę również, że pomagamy zabezpieczyć własne środki użytkowników w unikalny sposób oraz przekazujemy wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, rejestrów rozproszonych (Blockchain/DLT) i użytkowania walut kryptograficznych. Weszliśmy również we współpracę z firmą informatyczną Space Digital Group. W najbliższym czasie rozszerzymy nasze usługi w zakresie smart kontraktów czy zdecentralizowanych aplikacji.

Jakiego rodzaju uszkodzenia dysków twardych potraficie pokonać? Czy mówimy tutaj o HDD, który upadł czy leżał w wilgotnej piwnicy kilka lat?

M.C:Jeżeli chodzi o rodzaje uszkodzeń to znacząco się różnią, bowiem możemy się spotkać z uszkodzeniami np. elektroniki czy silnika dysku twardego aż po fizyczne uszkodzenia. Określenie ogólnikowe, którego rodzaju uszkodzenia jesteśmy w stanie pokonać jest niemożliwe. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia oraz innych zmiennych, z którymi musimy się zapoznać przy rozpatrywaniu problemu.

Czy możesz powiedzieć coś więcej o tym unikalnym sposobie zabezpieczania środków?

M.C:Posiadamy umiejętności i wiedzę, która pozwala zabezpieczyć środki użytkownika na wiele oryginalnych sposobów. Dodam również, że w głównej mierze przekazujemy wiedzę z zakresu podstawowych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną w zakresie korzystania z kryptowalut.

Metodę brute-force stosujecie do ilu znaków? Czy jeśli zgłosi się do was Satoshi Nakamoto o rekonstrukcję jego klucza prywatnego to jesteście wstanie mu pomóc? 😉

M.C:W głównej mierze do 4-5, co jednak nie jest sztywnym schematem. Możemy się podjąć rekonstrukcji nawet 7 znaków, ale moc obliczeniowa, której użyjemy wygeneruje koszty, które muszą być wymierne w stosunku do zysku, który odniesie klient z rozwiązania swojego problemu.

Skąd pomysł na taką działalność ?

M.C:Sam pomysł i przede wszystkim chęć jego realizacji wynika w głównej mierze z dostrzeżenia niszy, która jest kompletnie niezapełniona a potrzeby użytkowników, którzy są jej częścią stale rosną.

W mojej ocenie jednym z kluczowych problemów, który odpowiada za brak powszechności kryptowalut w życiu codziennym to bariera technologiczna. Potwierdza to zresztą fakt mówiący nam o średniej wieku osób, które mają jakąkolwiek styczność z kryptowalutami. Około 75% osób, mieści się w przedziale 18-35 lat. Należy również zaznaczyć, że sama biegłość w zakresie swobodnego wykorzystania technologii nie jest wystarczająca, bowiem o błąd człowieka bardzo łatwo, a też nie zawsze problem, który powstaje, wynika z naszej winy. Są to czynniki, które w głównej mierze kreują niszę, w której działamy. Dodam również, że przy tworzeniu Prudensolve, kierowałem się tym, aby rzeczywiście usługi, które będziemy pełnić miały wymiar użyteczny i wnoszący wartość dla całej branży. Nie mówię tego pod publikę ani pod budowanie wizerunku, wystarczy spojrzeć sobie na większość firm, które zamiast w pierwszej kolejności skupiać się na tworzeniu produktu lub usług to decydują się na przeprowadzenie ICO.

W głównej mierze środki, które zostają zebrane nie są współmierne do realnych potrzeb w zakresie rozwijania projektu, który reprezentuje dana kryptowaluta. Pomijając fakt licznych pustych obietnic i braku użyteczności.Myślę zresztą, że większość osób w społeczności doskonale rozumie i dostrzega ten problem.  

Czy możesz rozwinąć wątek dotyczący współpracy pomiędzy Pruden Solve a Space Digital ?

M.C:Nawiązanie współpracy z firmą Space Digital Group wynika z faktu iż są jednym z liderów na rynku europejskim w zakresie kryptologii i cyberbezpieczeństwa.

Space Digital Group wyróżnia się na tle przeciętnej firmy software’owej jakością i sposobem wykonywanych usług. Oferują m.in. integrację rozwiązań IT z przestrzenią do testów. Właściwa ochrona danych dla wielu sektorów jest koniecznością i standardem działania. Jednym z kluczowych elementów jest dział “Future Studies”, gdzie analizują nadchodzące trendy, między innymi blockchain. Owe czynniki w głównej mierze miały wpływ na podjęcie decyzji o współpracy, której efekty w najbliższym czasie będzie można zobaczyć na spacedigitalgroup.com.

Jak duża jest w takim razie konkurencja w Polsce na rynku takich usług? Czy przed powstaniem Pruden Solve przychodziły do Ciebie już osoby, które straciły dostęp do kryptowalut? Możesz opowiedzieć z zachowaniem poufności danych o jakiejś rozstrzygniętej sprawie?

M.C:Na ten moment z tego co mi wiadomo nie ma firmy w Polsce o podobnej specjalizacji.

W głównej mierze tego typu usługi są w stanie świadczyć niezależni specjaliści, którzy czasem służą pomocą przez fora lub grupy. Nie jestem uprawniony z tytułu zachowania bezpieczeństwa, podawać konkretnych informacji, jednak sprawy, które mieliśmy dotychczas możliwość rozwiązywać, dotyczą bezpośrednio odzyskiwania danych z dysków.

Ile osób liczy wasz zespół oraz w jaki sposób zapewniacie poczucie bezpieczeństwa dla klienta, który korzysta z waszych usług w zakresie odzyskiwania kryptowalut ?

M.C:Aktualnie w zespole mamy pełną dyspozycyjność 4 osób. Na ten moment nie mamy potrzeby powiększania zespołu chociażby ze względu na specyfikę sposobu naszej pracy w kontekście wykonywania naszych usług oraz ilości zleceń, która jeszcze nie przerasta naszych możliwości czasowych. W kwestii zabezpieczenia i wiarygodności, posiadamy gotowy wzór umowy, którą możemy podpisać z klientem w przypadku przekazania nam hardware’u jak np. dysk twardy lub portfel sprzętowy. Umowa zawiera warunki na jakich podejmujemy się przeprowadzenia naszych usług oraz zabezpiecza interes klienta przed potencjalnym założeniem nieuczciwego działania z naszej strony. Jesteśmy zbyt krótko na rynku, dlatego zdajemy sobie sprawę, że zbudowanie zaufania i pozycji zajmie nam trochę czasu, jednak jestem przekonany, że stanie się to stosunkowo szybko.

Jaką formę wynagrodzenia pobieracie za poprawne wykonanie usługi ?

M.C:W przypadku odzyskania kryptowalut, standardowo pobieramy 18% od ich wartości. Zdarza się jednak, że wartość środków jest wystarczająco duża z naszego punktu widzenia, co pozwala negocjować warunki i wielkość wynagrodzenia. W przypadku rozwiązania problemów na tle technicznym, które nie są związane bezpośrednio z odzyskiwaniem, naliczamy wynagrodzenie na podstawie ilości przepracowanych godzin. Wielkość wynagrodzenia jest ustalana w zależności od rodzaju czynności, których musimy się podjąć aby poprawnie wykonać nasze usługi.

Skąd wyliczenie tych 18% czy jest to standard na rynku?

M.C:Wynagrodzenie w tej wysokości zostało założone m.in. w oparciu o rynek, bowiem oprócz nas są dwa serwisy, które również pobierają wynagrodzenie w tej wysokości. Powtórzę również, że wysokość wynagrodzenia jest bardzo często negocjowana w wyniku indywidualnego podejścia. Dodam również, że serwisy, o których wspomniałem nie są zarejestrowanymi podmiotami, co sprawia, że ufność i chęć korzystania z ich usług drastycznie maleje.

Rozumiem, że chodzi o godziny przepracowane przez ludzi a nie komputer łamiący brute-force przez tydzień?

M.C:Uznałbym w tym przypadku dwa czynniki, bowiem moc obliczeniowa, którą potrzebujemy przy użyciu metody brute-force, może wygenerować dość duże koszty, które trzeba ponieść. Jednak przede wszystkim są to godziny pracy naszych specjalistów, którzy cenią swój czas i umiejętności.

Czy możesz podać stawki za najbardziej popularne czynności czy jednak do każdej sprawy musicie podejść indywidualnie?

M.C:Na pewno mogę powiedzieć, że są to stawki zaczynające się od 200zł/1h w górę, jednak nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem stosujemy tutaj indywidualne podejście.

Jak wygląda procedura obsługi klienta w Pruden Solve ?

M.C:W pierwszej kolejności osoba, która chce się do nas zgłosić, powinna wysłać formularz, który znajduje się na naszej stronie (prudensolve.pl). W formularzu wymagane jest opisanie swojego problemu oraz przedstawienie jego ogólnej charakterystyki, co pozwoli nam już w pierwszym momencie określić czy jesteśmy w stanie podjąć się jego rozwiązania. Po wstępnej ocenie z naszej strony informujemy klienta o dalszych krokach, które podejmujemy w zależności od rodzaju problemu w zakresie poprawnego wykonania usługi z naszej strony.

Ostatnie pytanie z przymrużeniem oka. Czy pisaliście już do Jamesa Howellsa, informatyka, który chciał przeszukać całe wysypisko aby znaleźć swój dysk z 7500 BTC? Czy nie zajmujecie się takimi sprawami?

M.C:Bardzo ciekawy pomysł, jednak na ten moment nasze usługi nie będą dla niego w żaden sposób użyteczne. Rekomendowałbym mu raczej próbę pogodzenia się ze stratą. Jest to umiejętność, którą nabywa z czasem większość traderów na rynku kryptowalut. 🙂

Jeśli zainteresował Cię wywiad z założycielem firmy Pruden Solve Maksymem Chróstem zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach. Możecie też spotkać Maksyma podczas networkingowych spotkań w Poznaniu „Bitcoin Tej” i przy piwie i pizzy porozmawiać o kryptowalutach. Następna edycja 28.11 więcej informacji na fanpage Bitcoin Tej.
Jeśli „utraciłeś” swoje kryptowaluty wejdź na stronę Pruden Solve.

Rozmawiał: Janusz Zieliński

Pruden Solve
Komentarze (0)
Dodaj komentarz