Blockchain ma potencjał zrewolucjonizowania rynku pracy przez dostarczenie podstaw dla gospodarki współdzielenia, realizację zasad demokracji, decentralizacji i przejrzystości. Ta nowa gospodarka jest częścią cyfrowej rewolucji, która wprowadzi freelancerów i microtaskerów na nowy, bardziej elastyczny, opłacalny i satysfakcjonujący rynek zatrudnienia – mówi Simon Yu, CEO StormX, w #NiedzielnyWywiad Bithub.pl.
Czym są zgamifikowane mikrozadania (gamified micro-tasks) i jak działają?
Simon Yu: Zgamifiokwane mikrozadania to krótkie i łatwe do realizacji prace dla freelancerów, tworzone pod kątem konkretnego doświadczenia użytkownika (UX). Koncepcja gamifikacji odwołuje się do psychologii użytkownika i próbuje wyjaśnić, dlaczego pewne gry, aplikacje, a nawet automaty do gry są tak atrakcyjne i uzależniające dla osób na całym świecie. Z jakiegoś powodu ludzie uzależniają się od gier na smartfony, takie jak Games of War, Candy Crush czy Words with Friends.. Wykorzystanie tej koncepcji i podobnych modeli na innych płaszczyznach daje ogromne możliwości. Zamiast nagradzania użytkowników punktami, które nie mają użyteczności poza grą, możemy ich nagradzać kryptowalutami, które mają wartość w świecie realnym.
Trzeba zaznaczyć, że dostęp do edukacji czy szanse na rynku pracy są odmienne w różnych częściach świata. W rezultacie osoby z krajów rozwijających się mogą mieć problem z wykonywaniem czynności wymagających wysokich kompetencji. Dzięki naszej platformie mikrozadania przekształcane są w atrakcyjne doświadczenia – podobnie jak w programie TurboTax wizard – co sprawia, że może je wykonywać każdy, z dowolnego miejsca i dowolnego inteligentnego urządzenia. Wyobraź sobie osobę, która wykonuje proste czynności z dziedziny uczenia maszynowego, np. codziennie pomaga komputerowi w identyfikowaniu stu pomarańczy na zdjęciach. Po kilku tygodniach uzyskamy bardzo czytelne dane na temat tej osoby, które pomogłyby nam ustalić jej zdolność do ciągłego wykonywania zadań, poziom dokładności i wzrost produktywności.
Wasi użytkownicy mogą zarabiać w tokenach STORM, ale co mają z nimi zrobić? Można je wymienić na kryptowaluty lub „fiaty”?
SY: Za czynności wykonane za pośrednictwem naszej platformy użytkownicy wynagradzani są tokenami STORM, bitcoinami lub jednostkami Ethereum. Tokeny STORM to znaczniki ERC-20. Obecny ekosystem wspierający ten standard cechuje się zdrowym wzrostem, co pozwala naszym użytkownikom na sporą dozę elastyczności w wykorzystywaniu tych tokenów. Kilka giełd, m.in. Coinrail, Bancor, HitBTC, Radar Relay i IDEX, wprowadziło już tokeny STORM na swoje platformy. Wiemy również o kilku przedsięwzięciach, które poważnie rozważają stosowanie naszych tokenów jako metody płatności za swoje produkty lub usługi. Dostarczyłoby to fascynujących case’ów wykorzystania naszego tokenu.
Zanim dotrzecie do pracowników, musicie dotrzeć do pracodawców. Większość z nich od lat korzysta ze znanych serwisów rekrutacyjnych, w rodzaju Freelancer.com czy Mechanical Turk. W jaki sposób zamierzacie ich przekonać do przeprowadzki na platformę opartą na kryptowalutach?
SY: Tradycyjni pośrednicy, tacy jak Freelancer.com czy Mechanical Turk, korzystają z mniej efektywnych metod transakcyjnych, takich jak ACH, karty kredytowe czy przelewy bankowe. W rezultacie są oni zmuszeni do naliczania wyższych opłat transakcyjnych, sięgających nawet 40 proc., które obciążają korzystających z ich usług freelancerów. Przedmiotem naszych zainteresowań w ciągu kilku minionych lat były mikrotransakcje. Mamy doświadczenie w realizowaniu transakcji na kwoty z naprawdę niskich przedziałów: od dwóch dziesiątych pensa do czterdziestu dolarów. Większość obecnie działających systemów płatności nie obsługuje tego typu mikrotransakcji.
Ponadto pracodawcy nie są zainteresowani rozwijaniem i skalowaniem swojego potencjału z zakresu uczenia maszynowego i technologii AI. Dziedziną zatrudnienia, którą staramy się rozwijać, jest testowanie oprogramowania. Wiemy, że znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest posiadanie 100 tys. pracowników rozsianych po świecie, którzy codziennie testują aplikacje, niż kilku wysoko opłacanych inżynierów QA w jednej lokalizacji, którzy obsługują automatyczne testy. Zmierzamy obecnie do stworzenia oferty, która pozwoli milionom ludzi na całym świecie na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu.
Warto też zwrócić uwagę, że 2 miliardy dorosłych osób na świecie pozostaje odciętych od usług bankowych. Przez to nie są oni w stanie otrzymywać wynagrodzenia za świadczenie usług freelancerskich zwykłymi kanałami. Tego typu metody płatnicze nie zostały stworzone z myślą o globalnym zasięgu. Tym bardziej nie są one zdolne do obsługiwania mikrotransakcji o wartości poniżej 5 dolarów. Platformy oparte na kryptowalutach są znacznie bardziej wydajne w tym względzie, ponieważ stosowana w nich technologia blockchain umożliwia realizację transakcji na bardzo niskie kwoty i przesyłanie tych sum do ludzi w dowolnym miejscu na świecie bardzo małym kosztem lub całkowicie za darmo. Uważamy, że na korzystaniu z platformy kryptowalutowej w ostatecznym rozrachunku korzystają zarówno freelancerzy, jak i pracodawcy
Skupiacie się na mikrozadaniach, co oznacza mikropłace i mikropłace. Czy w przyszłości będziecie w stanie dostarczać poważniejszych ofert zatrudnienia dla osób o większych kwalifikacjach?
SY: Myślimy, że tak. W kwestii skalowalności i możliwości zapewnienia większej liczby ofert naszym użytkownikom ze 187 krajów, mogę powiedzieć tyle, że freelancing jest przyszłością. Jako uzupełnienie oferty związanej z mikrozadaniami, obejmującymi m.in. uczenie maszynowe czy testowanie oprogramowania, wprowadzamy na naszą platformę również oferty związane z bardziej zaawansowanymi formami pracy, jak tworzenie stron internetowych. Wraz z rozwojem firmy oferta i możliwości zarobku będą rosnąć. Jednak nasza platforma umożliwia pracownikom nie tylko zarabianie, ale także wzbogacanie doświadczenia i swojej reputacji na rynku pracy, co sprzyja budowaniu kariery na globalnym rynku.
Blockchain zmienia kształt wielu dziedzin gospodarki, w tym rynku pracy. Niektórzy obawiają się tego procesu, ponieważ wiąże się on z wycięciem wielu miejsc zatrudnienia, m.in. w branżach związanych z pośrednictwem. Istnieje poważniejsze zagrożenie związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Czy microtasking i freelancing to nadzieja dla osób, które zostaną wypchnięte z rynku pracy przez automatyzację?
SY: Mikrozadania i freelancing będą sposobem na zarabianie dla wszystkich ludzi, włącznie z tymi, którzy mogą zostać wypchnięci z tradycyjnego rynku pracy, ukształtowanego w toku rewolucji agrarnej i przemysłowej. Kiedyś ludzie byli przykuci do jednej pracy, którą musieli wykonywać często od świtu do zmierzchu, aby w ogóle przetrwać.
Blockchain ma potencjał zrewolucjonizowania rynku pracy przez dostarczenie podstaw dla gospodarki współdzielenia, realizację zasad demokracji, decentralizacji i przejrzystości. Ta nowa gospodarka jest częścią cyfrowej rewolucji, która wprowadzi freelancerów i microtaskerów na nowy, bardziej elastyczny, opłacalny i satysfakcjonujący rynek pracy. Oferty dostępne na tym rynku przybliżą nas do bardziej demokratycznej rzeczywistości w zglobalizowanym świecie, opartym na postępach AI i uczeniu maszynowym.
Rozmawiał Przemysław Ćwik
e-mail: p.cwik/at/bithub.pl