The Bitcoin Express: nie zgadniecie kto wycofał swój wniosek o Bitcoin ETF

Amerykański regulator rynków finansowych, czyli Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission, SEC) po raz kolejny opóźniła zatwierdzenie wniosków o start spotowych funduszy giełdowych z Bitcoinem i Ethereum jako aktywem bazowym (Bitcoin / Ethereum ETF). Co gorsza, jeden z graczy wycofał swój wniosek o jeden z produktów. Decyzja ta wywołała szerokie dyskusje w branży i sprawiła, że uczestnicy rynku spekulują na temat przyszłości aktywów cyfrowych. Jednym z nich jest Chase z popularnego kanału na YouTube o nazwie „The Bitcoin Express”.

Bitcoin ETF niekoniecznie w tym roku. Problemy na horyzoncie

Opóźnione zatwierdzenia ETF-ów przez SEC obejmują wnioski wszystkich wiodących gigantów branżowych, takich jak BlackRock, Fidelity, X spot, Wisdom Tree, Valkyrie, Invesco i Bitwise. Te spotowe wersje funduszy ETF były z niecierpliwością wyczekiwane przez inwestorów, ponieważ uważa się, że mają potencjał, aby rozpocząć nową fazę hossy na rynku kryptowalut.

Co ciekawe, jeszcze zanim pojawiła się oficjalna wiadomość że Komisja Gary’ego Genslera gra na zwłokę, cena Bitcoina zaczęła gwałtownie spadać. Wzbudziło to podejrzenia wśród niektórych obserwatorów rynku, którzy zastanawiają się, czy osoby mające dostęp do informacji poufnych nie wiedziały przypadkiem o zbliżających się decyzjach i podjęły działania zapobiegawcze w celu ochrony swoich inwestycji. Pojęcie „kupuj plotki, sprzedawaj newsy” od dawna jest strategią stosowaną na tradycyjnych rynkach finansowych i wydaje się, że jest ona obecna prominentnie również w sektorze kryptowalut.

Cena Bitcoina, źródło: CMC

Analitycy Bloomberga zwiększyli niedawno szanse na zatwierdzenie spotowego ETF-u z BTC jako aktywem bazowym w 2023 r. do 75%, oferując promyk nadziei entuzjastom kryptowalut. Przesuwając horyzont czasowy w przyszłość do 2024 r., prognozy analityków stają się jeszcze bardziej optymistyczne: szanse na zatwierdzenie wyniosły im imponujące 95%. Czy to dużo czy mało? Biorąc pod uwagę, że prawie cały rynek spodziewa się zatwierdzenia wniosków w tym roku nawet na jesieni, 25% szansy na odrzucenie lub przesunięcie w czasie to całkiem sporo.

Zobacz też: Amerykańska SEC klasyfikuje NFT jako papiery wartościowe. Czy to początek końca?

Bitwise wycofuje jeden ze swoich wniosków

Co gorsza Bitwise, jeden z wiodących graczy na rynku kryptowalut, niespodziewanie wycofał swój wniosek o produkty giełdowe pod nazwą Bitcoin and Ethereum Market Strategy. Wycofanie wniosku rodzi pytania o motywy, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawne optymistyczne wypowiedzi dyrektora inwestycyjnego Bitwise na ten temat.

W wywiadzie dla Bloomberg TV Matt Hougan, CIO Bitwise mówił:

„Jeśli chodzi o harmonogram SEC, istnieje 45-dniowe okno na wstępne odpowiedzi na wnioski o nowe fundusze ETF, takie jak spotowy Bitcoin ETF, które zamyka się w ten piątek. W przeszłości SEC stosowała praktykę przedłużania okresu przeglądu, pozwalając na dodatkowe 45-dniowe przedłużenie i możliwe, że może się to powtórzyć. Patrząc w przyszłość, jako inwestor, zaznaczyłbym w kalendarzu dzień 16 października jako ważny termin. Data ta oznacza 45 dni po bieżącym weekendzie, a także 45 dni po orzeczeniu w sprawie Grayscale, co jest ostatnim dniem na ewentualne odwołanie od decyzji Komisji. Ten tydzień ma szczególne znaczenie, a 16 października staje się kluczową datą, którą należy uważnie monitorować”.

„Jeśli chodzi o sposób, w jaki SEC podchodzi do tych spraw, pojawia się pytanie, czy zatwierdzają oni każdy wniosek indywidualnie, czy też postępują zgodnie ze zsynchronizowanym harmonogramem, umożliwiając jednoczesne uruchomienie wszystkich funduszy ETF. To ważne pytanie, a patrząc wstecz na historyczne podejście SEC do funduszy ETF, obydwie praktyki miały miejsce. Jako przedstawiciel inwestorów uważam, że najkorzystniejszym scenariuszem byłoby pozwolenie na uruchomienie wielu funduszy ETF naraz. Takie podejście sprzyjałoby zwiększeniu konkurencyjności, co poskutkowałoby niższymi prowizjami, lepszymi produktami i bardziej sprawiedliwym krajobrazem rynku.”

Dlaczego firma nagle zmieniła zdanie? Czy wie coś czego nie wiedzą pozostali?

Może Cię zainteresować:

Amerykańscka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)BitcoinBTCETFKryptowalutySECUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz