„Nikt nie będzie płacił kartą na co dzień”. Świetne nagranie z lat dziewięćdziesiątych. Czy tak będzie z krypto?

„Nikt nie będzie używał kart kredytowych”- taki sentyment można było usłyszeć jeszcze stosunkowo niedawno w Stanach Zjednoczonych. Każda nowinka technologiczna ma ciężkie początki, nawet jeżeli dwie dekady później staje się światowym standardem. Czy tak będzie z krypto? Chase z kanału „The Bitcoin Express” uważa, że tak. Krypto, jego zdaniem, to rewolucja wykraczające dalej niż płatności bezgotówkowe.

Burger King akceptuje nowe metody płatności, w tym krypto

Autor filmiku zestawia ze sobą dwie klisze z przeszłości USA: jedną świeżą, drugą sięgającą lat dziewięćdziesiątych XX w. Klip z 1993 r. pokazuje jak klienci restauracji serwującej dania typu fast-food, Burger King, reagowali na fakt że sieć wprowadziła właśnie możliwości płatności kartą, tzw. „cash or credit”. Wśród tychże widać rozbawienie, pewnego rodzaju konsternację, zadowolenie oraz obojętność. Przeważające opinie to z kolei zwątpienie: klienci nie sądzą, że karty kiedykolwiek zastąpią gotówkę oraz że będzie się nimi płacić za większość lub nawet wszystkie transakcje.

Drugą przebitką jest wiadomość z współczesnego serwisu informacyjnego o tym, że ta sama sieć 30 lat później akceptuje już płatności w kryptowalutach w niektórych lokalizacjach. Marketing firmy działał też na innych polach, organizując między innymi akcje rozdawania kryptowaluty $DOGE i tym podobne.

Warto w tym momencie zatrzymać się i zastanowić: czy krypto sceptycy nie zatrzymali się w tej chwili przypadkiem na etapie klientów Burger Kinga w latach dziewięćdziesiątych? Czy aktywa cyfrowe faktycznie mają szansę zastąpić tradycyjne aktywa, a krypto portfele te, które trzymamy w kieszeni?

Globalna rewolucja finansowa

Chase podkreśla, że jedną z kluczowych zalet płatności kryptowalutowych jest ich szybkość i wydajność. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów bankowych, w których rozliczenie transakcji może zająć kilka dni, transakcje kryptowalutowe są praktycznie natychmiastowe. Sprawia to, że są one idealne zarówno do płatności lokalnych, jak i międzynarodowych.

No dobrze, ale systemy bankowe również posiadają rozwiązania na rzecz rozliczania (w teorii) transakcji w trybie natychmiastowym. Co więc prócz tego?

W tym miejscu przypomnieć należy, że kryptowaluty działają co do zasady niezależnie od instytucji finansowych, zmniejszając potrzebę korzystania z pośredników i dodatkowych opłat z tym związanymi. Teoretycznie systemy rozliczeniowe mogą zostać wyłączone, a sieci napotkać na poważne problemy. Przekłada się to więc na oszczędności zarówno dla firm, jak i konsumentów.

Zobacz też: Brian Armstrong z Coinbase: przyszłość stablecoinów to flatcoiny. Co to takiego?

Autor kanału „The Bitcoin Express” przytacza przy tej okazji anegdotę: zdarzyło się mu bowiem wyczekiwać na przelew środków z kraju afrykańskiego, co spotkało się z kategoryczną odmową ze strony „jego” lokalnego banku. Ani za jednym, ani za drugim razem transakcja po prostu nie przeszła. Sfrustrowany Chase postanowił więc rozliczyć się z kontrahentem przy pomocy kryptowalut. Transakcja przeszła bez problemu– ani granica, ani „podejrzane regiony”, ani dystans nie stanowiły dla niej problemu.

Gospodarz zaznacza, że miliony ludzi na świecie nie mają jeszcze dostępu do podstawowych usług bankowych lub wolności finansowej. Dla tych osób kryptowaluty stanowią swoiste koło ratunkowe umożliwiające uczestnictwo w globalnej gospodarce, omijając tradycyjne bariery bankowe. Niepotrzebna jest skomplikowana infrastruktura i inwestycje- teoretycznie wystarczy telefon z podstawowym dostępem do internetu.

Chase kończy przemówienie obserwacją, że w przeszłości wielkie postępy technologiczne napotykały prawie zawsze na opór ze strony tych, którzy czuli się komfortowo w istniejących systemach. Ostrzega też przed ignorowaniem potencjału kryptowalut, ponieważ może to utrudnić nam naszą finansową przyszłość. Branża kryptowalut szybko ewoluuje, a ci, którzy dostosują się do tej transformacji, mogą skorzystać na jednym z najbardziej znaczących transferów bogactwa w historii.

Może Cię zainteresować:

#wideoAltcoinBitcoinburger kingEthereumkarta kredytowaKryptowalutyMastercardVisa
Komentarze (0)
Dodaj komentarz