To znowu się dzieje | Po tym sygnale, kurs BTC spadł w 2018 o 50%

Czy ostatni gwóźdź został właśnie wbity do trumny byków? Wskaźnik, który śledzi kondycję ekosystemu wydobywczego Bitcoin, błysnął niedźwiedzią nutą i to po raz pierwszy od ponad roku. To, wg niektórych, może sygnalizować zbliżającą się kapitulację byków. Ostatnim razem, kiedy rynek widział ten sygnał, kurs BTC spadł o 50%.

Górnicy Bitcoin gotowi do kapitulacji

Tylko w zeszłym miesiącu cena BTC wzrosła o 42% z 7 300 USD do 10 500 USD w ciągu jednej sesji giełdowej. Był to czwarty co do wielkości ruch w górę w historii kryptowaluty. Niestety dla byków ten oszałamiający wzrost może okazać się niezbyt znaczący w obliczu średnioterminowego trendu niedźwiedzia, który pojawił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W rzeczywistości, pomimo wspomnianego ruchu, właśnie błysnął kluczowy sygnał sprzedaży.

W chwili przygotowywanie niniejszej publikacji kurs BTC spadł o ponad 1% w przeciągu ostatnich 24 godzin i wynosi 8556$:

wykres BTC USD od TradingView

Jak zauważył komentator kryptowalut Cole Garner, Hash Ribbons – wskaźnik śledzący kondycję hashrate bitcoina – doświadczył właśnie niedźwiedziego crossover’u. Choć samo w sobie nie może to wiele znaczyć, taki crossover został ostatnio widziany „tuż przed upadkiem Bitcoina z 6000 $… TL; DR jest to niedźwiedzi sygnał”.

https://twitter.com/ColeGarnerBTC/status/1195155212610260995

Aby lepiej zilustrować znaczenie kapitulacji górników, spójrzcie na wykres od bitcoinowego podcastera Precenta Pysha. Widać na nim wyraźnie, jak kapitalizacja wydobycia stała się najwyraźniej katalizatorem niesławnego krachu z 6000 do 3000 dolarów pod koniec 2018 roku.

Jak wiemy, historia lubi się powtarzać. Czy taki scenariusz stwarza możliwość, że kurs bitcoina spadnie o 50% w ciągu najbliższych sześciu tygodni, aby znaleźć dno? W tej sytuacji komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że górnicy zaczynają wycofywać swoje maszyny z aktywnej pracy i zaczynają sprzedawać swoje zapasy.

No właśnie. Wiadomość o zbliżającej się kapitalizacji na rynku górniczym pojawia się po tym, jak sieć Bitcoin odnotowała spadek trudności o 7%. To największy spadek trudności od wspomnianej wyżej kapitulacji z 2018 roku.

Czy w obliczu tych okoliczności czeka nas powrót do krypto-zimy? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Więcej ciekawych informacji na temat wskaźnika Hash Ribbons znajdziecie w tym artykule.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BitcoinBTCHashrateKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz