Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe dla największych kredytobiorców korporacyjnych do 0,25. Takie doniesienia wywołały FUD w przestrzeni kryptowalut. Czyż lekarstwem nie na takie właśnie sytuacje miał być bitcoin? Nie, to nie jest porada inwestycyjna.
Rezerwa Federalna USA obniżyła wczoraj stopy procentowe praktycznie do zera. Ma to stanowić reakcję na rozprzestrzenianie się koronawirusa, który spowodował, że zarówno akcje, jak i kryptowaluty znalazły się pod wpływem „niedźwiedziej łapy”. Rynki kryptowalutowe spadły nieznacznie po ogłoszeniu FED. Na ten moment utrzymują się na poziomie bliskim weekendowej wyceny. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji bitcoin wyceniany jest na poziomie 5256$.
To już drugi raz w przeciągu ostatniego tygodnia, kiedy FED obniża stopy procentowe. Rezerwa Federalna nie ukrywa, że podstawą decyzji jest rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa, która już w ubiegłym tygodniu wywarła gigantyczny wpływ na światowe rynki.
FED oznajmiła również, że wykupi wierzytelności i obligacje zabezpieczone hipoteką o wartości 700 miliardów dolarów (luzowanie ilościowe). Swój ruch motywuje potrzebą powstrzymania poważnych zakłóceń na rynkach w bieżącym tygodniu.
Rynki reagują negatywnie | Jak zareagują kryptowaluty?
Problem polega na tym, że jeżeli nie przyniesie to skutku, FED nie będzie miała już w zanadrzu praktycznie żadnych dodatkowych narzędzi czy środków, które mogłaby zastosować.
Bitcoin miał być ratunkiem w związku z, ogólnie rzecz biorąc, „second bailout for banks”. Tym razem historia wydaje się zataczać koło. Jak zareaguje bitcoin?
Oto jak decyzję FED oraz bieżącą sytuację komentują znane osobistości ze świata kryptowalut:
They don’t call it pushing on a string for nothing, folks.
— nic carter (@nic__carter) March 15, 2020
Shut it all down and do a $1 trillion stimulus.
— Morgan Housel (@morganhousel) March 15, 2020
$3k check per adult, that’s $600 billion. Then tell businesses not to worry about payroll during the shutdown.
The rest on loans and foreclosure mitigation.
Do it tomorrow.
and so it begins…
— Meltem Demirors (@Melt_Dem) March 15, 2020
– fed cuts rates to 0 – 25 bps
– 0 reserve requirement
– will buy $500B in treasuries, $200B in mortgage-backed securities
people – you are WATCHING the Fed sell YOUR FUTURE to bail out the BANKS, again!
get good and mad 😡https://t.co/f032lNcz4s
and so it begins…
— Meltem Demirors (@Melt_Dem) March 15, 2020
– fed cuts rates to 0 – 25 bps
– 0 reserve requirement
– will buy $500B in treasuries, $200B in mortgage-backed securities
people – you are WATCHING the Fed sell YOUR FUTURE to bail out the BANKS, again!
get good and mad 😡https://t.co/f032lNcz4s
MORE BAILOUTS FOR BIG BANKS…was clear this would come once big companies started drawing down on bank loans (revolvers) last wk for fear of cash crunch, causing a run in wholesale funding mkts. HAD THE BANKS RAISED EQUITY THIS MAY NOT HAVE BEEN NEEDED!😬https://t.co/7xmAkSigaq
— Caitlin Long 🔑 (@CaitlinLong_) March 15, 2020
Let’s talk #Bitcoin
— Nathaniel Whittemore (@nlw) March 15, 2020
It hasn’t done well as people get scared.
But we’re about to see hyper inflationary measures based on saving the world from total collapse.
It’s not that Central Banks are wrong, it’s that this will have consequences. #BTC makes sense on the other side
Bitcoin was created for this scenario, it would be very sad if miner troubles around halving and overexposed traders defeated it
— Path (@Cryptopathic) March 15, 2020
$10.000 this time next week.
— Looposhi (@22loops) March 15, 2020
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.