SEC oskarża 8 osób i firm ws. oszustwa krypto

Amerykański SEC po raz kolejny bierze pod lupę branżę krypto

SEC oskarżył niedawno osiem osób i organizacji o kradzież 45 milionów dolarów od inwestorów za pośrednictwem projektu kryptograficznego CoinDeal. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wytoczyła postępowanie wobec Neila Chandrana oraz siedmiu innych podmiotów o zorganizowanie oszukańczego programu inwestycji w kryptowaluty o wspomnianej nazwie CoinDeal. Podejrzani mieli rzekomo oszukać znaczną liczbę inwestorów na zawrotną kwotę, około 45 milionów dolarów amerykańskich na przestrzeni kilku lat. „Zarobione” pieniądze miały z kolei być przeznaczone na zakup nieruchomości, samochodów i luksusowych łodzi.

SEC coraz aktywniej działa w przestrzeni kryptograficznej

Pozostali przez Komisję oskarżeni to między innymi Michael Glaspie, Garry Davidson, Linda Knott, Amy Mossel, AEO Publishing Inc, Banner Co-Op i LLC. Wspomniane osoby i podmioty miały nieuczciwie pozyskać 45 milionów USD od konsumentów za pośrednictwem oszukańczej strony CoinDeal. Mieli oni obiecać sprzedaż projektów opartych o blockchain w ręce prominentnych nabywców, co zagwarantowałoby wspomnianym inwestorom znaczne zwroty. Ponadto oszukali ich również co do wyceny CoinDeal i spółek zaangażowanych w potencjalną transakcję przejęcia. Pozwani prowadzili platformę w okresie od stycznia 2019 do 2022 roku. Do sprzedaży firmy rzecz jasna nigdy nie doszło, a inwestorzy nigdy nie otrzymali żadnych wypłat za zaangażowanie w projekt. Daniel Gregus, Dyrektor Biura Regionalego SEC w Chicago tak skomentował całą sprawę:

Uważamy, że oskarżeni fałszywie twierdzili, że uzyskali dostęp do cennej technologii blockchain i że rychła sprzedaż technologii przyniosłaby inwestorom ponad 500 000 (red. USD) zwrotów z inwestycji

źródło: cryptopotato

Sprawdź też: SuperRare zwalnia 30% personelu – kryzys dla NFT

Chandran był już w przeszłości karany. Nie przeszkodziło mu to w dalszych oszustwach

Departament Sprawiedliwości USA wcześniej aresztował Chandrana za przestępstwa związane z oszustwami bankowymi i angażowaniem się w nielegalne transakcje pieniężne, będąc jednocześnie częścią CoinDeal. Komisja (SEC) dąży do nałożenia kar i stałych nakazów nadzoru przeciwko wszystkim oskarżonym. Co ciekawe, amerykański regulator wszczął kolejne dochodzenie przeciwko dwóm firmom doradczym i ich właścicielowi – Gabrielowi Edelmanowi, za prowadzenie schematu kryptowalutowego podobnego do Ponzi we wrześniu ubiegłego roku. Organizacje rzekomo działały od lutego 2017 do maja 2021, zbierając prawie 4,4 miliona dolarów od inwestorów. Cóż, jak widać niektórzy mają do nieuczciwej działalności szczególny dryg.

Może zainteresuje Cię także

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i GiełdBezpieczeństwoKryptowalutyoszustwoSECUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz