Rosja i Iran stworzą nowego stablecoina. Będzie oparty o złoto

Iran oraz Rosja chcą stworzyć stablecoin, który umożliwi transakcje transgraniczne

Potencjalny stablecoin stworzony przez Rosję we współpracy z Persami, miałby na celu umożliwienie transakcji transgranicznych, stosując go zamiast walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański, rubel rosyjski czy rial irański. Jest to rzecz jasna próba ominięcia sankcji, których od lat doświadczają oba wspomniane państwa. Tak się bowiem składa, że zarówno największe państwo świata jak i Iran, są na arenie międzynarodowej raczej wykluczone, i przez tzw. „świat zachodni” uznane za wspierające terroryzm. Kolejnym powodem stworzenia nowego stablecoina, jest z pewnością chęć ograniczenia globalnej siły ekonomicznej Stanów Zjednoczonych, które nadal pozostają liderem światowej gospodarki, a ich waluta USD, to oczywiście czołowy środek płatniczy w większości transakcji międzynarodowych.

Rosyjskie źródła informują o trwających pracach

Bank centralny Iranu podobno współpracuje już z rządem rosyjskim w celu wspólnej emisji nowego aktywa na rynku kryptowalut. Według rosyjskiej agencji informacyjnej Vedomosti, nowy token miałby służyć jako metoda płatności w handlu zagranicznym. Jak mówi Aleksander Brażnikow, dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kryptograficznego i Blockchain, aktywo ma zostać wydane w formie stablecoina zabezpieczonego za pomocą złota. W raporcie agencji zauważono, że potencjalnie token mógłby działać między innymi w specjalnej strefie ekonomicznej w Astrachaniu, gdzie Rosja zaczęła przyjmować irańskie przesyłki towarowe. Rosyjski prawodawca Anton Tkachev, członek Komisji Polityki Informacyjnej, Technologii Informacyjnych i Komunikacji, podkreślił że wspólny stablecoin będzie możliwy dopiero po pełnym uregulowaniu rynku aktywów cyfrowych w największym państwie świata. Po wielu opóźnieniach rosyjska Duma ponownie ma rozpocząć debatę nad regulacją transakcji kryptowalutowych w 2023 roku.

Zobacz także: MetaMask uruchamia Staking kryptowalut

Dwa państwa, które zbanowały krypto – teraz chcą stworzyć swoje

Zarówno Iran jak i Rosja należą do krajów, które zakazały swoim obywatelom używania kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) oraz stablecoinów typu np. Tether (USDT) do płatności. Jednocześnie pracują one jednak nad przyjęciem nowego tokenu jako narzędzia handlu zagranicznego. Jak widać, wszystko dobre co w naszym interesie… W sierpniu 2022r. irańskie Ministerstwo Przemysłu, Kopalń i Handlu zatwierdziło użycie kryptowalut do importu (płatności), w związku z trwającymi międzynarodowymi sankcjami gospodarczymi. Lokalny rząd powiedział też, że nowe środki pomogą państwu złagodzić wspomniane ograniczenia w odczuciu mieszkańców. Bank Rosji natomiast, który historycznie zawsze był przeciwny używaniu kryptowalut jako metody płatności, teraz również zgadza się na wykorzystanie ich ze względu na międzynarodowe sankcje. Pozostaje więc uważnie śledzić, na jakim etapie są prace nad nowym stablecoinem.

Koniecznie sprawdź te predykcje

IrankryptoKryptowalutyRosjaStablecoinZłoto
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
  • gateio token

    I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.