Rosja czeka na regulacje kluczowych państw w sprawie kryptowalut

Rosyjska ustawa o wydobyciu kryptowalut utknęła w martwym punkcie z powodu sprzeciwu banku centralnego i organów ścigania

Rosja próbuje zająć jak najbardziej korzystne miejsce przy kryptowalutowym torcie. Pod presją walki z nałożonymi sankcjami i aktywną realizacją narzuconych politycznie celów ekspansji wielkomocarstwowej, Rosja chce wprowadzić rozwiązania, które będą korzystne z punktu widzenia interesów narodowych. Te działania nie mają nic wspólnego z rozwojem technologii, czy implementacji w celu rozwoju gospodarczym. To zostało pozostawione innym. Jak zostaną wypracowane docelowe rozwiązania to wtedy zostaną one zaimportowane do rosyjskich potrzeb. A ponieważ te procesy trwają należy zrobić przerwę i poczekać na rozwiązania, które będą poddane obróbce.

Ustawa dotycząca minningu w Rosji w martwym punkcie

Po zgłoszeniu sprzeciwu przez Centralny Bank Rosji (CBR) i organy ścigania uchwalenie rosyjskiego projektu ustawy o legalizacji kopania kryptowalut utknęło w martwym punkcie.

„Znowu utknęliśmy w martwym punkcie” – powiedział w środę lokalnym dziennikarzom Aleksiej Moisejew, wiceminister finansów Rosji.

„Mamy spory w tej sprawie, nie tylko z bankiem centralnym, ale także z organami ścigania”.

Moiseev powiedział, że nie zrezygnowali z projektu ustawy i zaplanowano szereg spotkań w celu rozwiązania problemów. Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia – powiedział.

Szef Komisji Rynku Finansowego Dumy Państwowej Anatolij Aksakow powiedział również dziennikarzom, że powodem nieprzyjęcia projektu ustawy w 2022 r. były obawy jednego z interesariuszy negocjacji, że kanały sprzedaży rosyjskich kopaczy kryptowalut mogą być wykorzystywane do nielegalnego wypłacania środków za granicę, głównie przez firmy zagraniczne.

„Nie wymienię organizacji, które spowolniły prace nad ustawą” – powiedział Aksakow.

„Jednak zdaniem krytyków ustawy może ona stworzyć kanały wyprowadzania środków z naszego kraju. Podobno miałoby to służyć do kupna kryptowalut, ale istnieje ryzyko, że zostanie ona wykorzystana do wycofania kapitału z naszego kraju.”

Aksakow powiedział, że jeśli strony nie dojdą do porozumienia, być może trzeba będzie złożyć nową wersję ustawy.

7 grudnia rosyjski bank centralny powiedział, że teoretycznie popiera ustawę, ale tylko wtedy, gdy zostaną dodane nowe ograniczenia dotyczące sprzedaży wydobywanych kryptowalut.

„Bank Rosji koncepcyjnie popiera projekt ustawy, jeśli zawiera ograniczenia dotyczące transakcji kryptowalutowych uzyskanych w wyniku wydobycia” – powiedział Interfax źródło RCB.

„Uważamy, że kryptowaluty uzyskane w wyniku wydobycia powinny być sprzedawane wyłącznie przy użyciu zagranicznej infrastruktury informacyjnej i tylko do nierezydentów”.

Przeczytaj także : Japońskie organy regulacyjne chcą, aby firmy kryptowalutowe były traktowane jak tradycyjne banki

W przypadku sprzedaży na terenie Rosji górnicy musieliby wymienić kryptowaluty za pośrednictwem autoryzowanej instytucji.

„Dopuścilibyśmy możliwość zniesienia tych ograniczeń w ramach eksperymentalnych reżimów prawnych, pod warunkiem, że transakcje kryptowalutami będą dokonywane za pośrednictwem uprawnionej organizacji”.

„Generalnie stoimy na stanowisku, że obieg waluty cyfrowej na terytorium Federacji Rosyjskiej jest niedopuszczalny”.

Zgodnie z projektem ustawy przedłożonym Dumie Państwowej w listopadzie górnicy mają dwie możliwości sprzedaży wydobytej waluty cyfrowej: za pośrednictwem zagranicznych systemów bez konieczności przestrzegania ustawy o regulacji walutowej oraz poprzez nową platformę, która miałaby powstać w Rosji jako część eksperymentalnego reżimu prawnego. W obu przypadkach transakcje należy zgłaszać do Federalnej Służby Podatkowej.

Projekt ustawy nie precyzuje jednak, czy kryptowaluty wydobyte przez górników muszą być sprzedawane tylko nierezydentom, a sformułowanie o możliwości sprzedaży na terenie Rosji nie wyjaśnia, że byłaby tylko jedna upoważniona organizacja do ich przetwarzania.

Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew powiedział dziennikarzom, że Ministerstwo Finansów nie zgadza się z deklarowanym stanowiskiem Banku Centralnego.

„Nie możemy jeszcze zaakceptować tego nowego stanowiska Banku Centralnego” – powiedział Moiseev.

„W efekcie wszelkie wydobycie, które nie jest prowadzone w ramach eksperymentalnego reżimu prawnego, jest zakazane. Oznacza to, że całe wydobycie musi odbywać się za pośrednictwem autoryzowanej organizacji, a to oznacza całkowite licencjonowanie. Jesteśmy temu przeciwni”.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem projektu ustawy górnicy mogliby rozpocząć sprzedaż wydobytych monet cyfrowych od 1 stycznia 2023, ale teraz zostało to przesunięte najwcześniej na luty.

Może Cię zainteresuje :

KryptowalutyMiningmining btcRosja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz