Wczoraj wieczorem, na warszawskim lotnisku im. F. Chopina wylądował wojskowy samolot CASA z eskortowanym przez policję Ivanem Manuelem Moliną na pokładzie. Polska prokuratura uważa, że jest on członkiem międzynarodowego kartelu narkotykowego, który prał w naszym kraju pieniądze.
Za Moliną został wystawiony Europejski Nakaz Aresztowania. Według RMF24, jest on prezesem spółki o nazwie Crypto, która została zarejestrowana w Michałowicach na Mazowszu. Sprawę opisywaliśmy na BitHub już w zeszłym roku.
Crypto – to z kolei należąca niemal w całości do podobnej spółki w Panamie firma, która z kapitałem zaledwie 5 tys. złotych prowadzi w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach rachunki depozytowe jednej z największych giełd kryptowalut na świecie. Chodzi o BitFinex, obsługujący 20 proc. obrotów Bitcoin-Euro. W ciągu doby obraca sumami rzędu 1,5 miliarda dolarów. Giełda BitFinex już wcześniej miała problemy z prawem.
źródło: tutaj
RMF poinformował także, że Molina był poszukiwany przez polską prokuraturę w związku z zarzutem prania brudnych pieniędzy:
Chodziło o pranie brudnych pieniędzy kolumbijskich karteli narkotykowych przez giełdę kryptowalut
źródło: tutaj
Informacja została potwierdzona przez Prokuraturę Krajową. Według jej ustaleń na rachunki bankowe w polskich bankach wpłynęło za pośrednictwem różnych podmiotów około 1,4 miliarda złotych, „pochodzących z dużym prawdopodobieństwem z działalności przestępczej”.
W toku śledztwa, zarzuty popełnienia czynów zabronionych postawiono dotychczas pięciu osobom. W ramach realizacji Europejskiego Nakazu Aresztowania 31 marca 2019 roku został zatrzymany na terytorium Grecji jeden z podejrzanych, Ivan Molina Lee. (…) Podejrzany jest o udział z zorganizowanej grypie przestępczej o zasięgu międzynarodowym oraz o pranie pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.
źródło: tutaj
Dodatkową, interesującą informacją jest fakt przejęcia pieniędzy z kont bankowych przez Skarb Państwa:
To największe w historii polskiej prokuratury zabezpieczenie pieniędzy na poczet przepadku. Rekordowe zabezpieczenie to efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb specjalnych. Postępowanie jest prowadzone przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy CBŚP, którzy ciśle współpracowali m.in. z Europolem, Interpolem i służbami amerykańskimi, w tym DEA (amerykański departament do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej)
źródło: tutaj
Chwilę po przylocie do Warszawy Molina został przejęty przez oficerów CBŚP i już dzisiaj ma być przesłuchiwany we Wrocławiu.