Policja w Wielkiej Brytanii przejęła kryptowaluty o wartości 294 milionów funtów

Długie i skomplikowane śledztwo prowadzone w związku z praniem pieniędzy przyniosło efekty. Angielska policja skonfiskowały kryptowaluty warte miliony funtów.

Dotychczas przeprowadzono dwie konfiskaty, w wyniku których policja przejęła łącznie 294 miliony funtów. Na tym jednak działania policji się nie skończą, a śledztwo potrwa jeszcze przez kilka miesięcy.

Angielska policja przejmuje kryptowaluty

Podczas pierwszej akcji angielskim policjantom udało się skonfiskować kryptowaluty o wartości 114 milionów funtów. Teraz natomiast doszło do kolejnego zajęcia kryptowalut o jeszcze większej wartości. Zarówno pierwsza, jak i druga konfiskata zostały przeprowadzone w ramach śledztwa w sprawie prania pieniędzy. Chociaż nie brakuje opinii, że przestępcy często wykorzystują kryptowaluty, to zdaniem Grahama McNulty’ego (zastępcy komisarza Metropolitan Police Service) w świecie przestępczym wciąż króluje gotówka.

Policja na tropie kryptowalut

Przejęcie 294 milionów funtów (a więc prawie 407 milionów dolarów) to z pewnością duży sukces wymiaru sprawiedliwości, ale nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o sukcesie chińskich policjantów, którym udało się zgarnąć… ponad cztery miliardy dolarów. Chodziło o przejęcie aktyw kryptowalutowych, które oszuści zebrali dzięki piramidzie finansowej PlusToken. Szczegóły sprawy znajdziesz w artykule: Chińska policja zgarnia 4 miliardy z PlusToken! Chociaż nie do końca.

Oszustwo na wnuczka z wykorzystaniem kryptowalut

W Polsce natomiast kryptowaluty coraz częściej wykorzystywane są przez przestępców korzystających z metody na wnuczka. Pomimo wielu akcji informacyjnych starsze osoby wciąż dają się nabrać na ten numer. Zamiast jednak przekazywać pieniądze, proszeni są o zakup kryptowalut i przesłanie ich na wskazany przez oszustów adres portfela.

Sposób ten stosowano już kilka lat temu (Oszustwo „na wnuczka” z wykorzystaniem kryptowalut), ale wciąż nie brakuje osób, które tracą przez to swoje oszczędności. Inną popularną metodą jest obiecywanie wysokich zysków, przez co niedawno kobieta z Opola straciła 300 000 PLN. Uwierzyła kryptowalutowemu oszustowi.

Warto więc regularnie przypominać bliskim, aby uważali na podejrzane telefony, szczególnie jeżeli ktoś prosi ich o przesłanie kryptowalut lub obiecuje duże zyski.

oszuścipolicja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz