Nowy rekord hash rate Bitcoina

Hash rate Bitcoina eksplodował wczoraj o 31%, sięgając 248 milionów terahaszy na sekundę, co stało się równoznaczne z nowym rekordem wszech czasów.

Hash rate sieci Bitcoin notuje nowy rekord wszech czasów

Pomimo ciągłej niepewności geopolitycznej i światowych zawirowań gospodarczych na całym świecie, sieć Bitcoina nadal staje się bardziej solidna. Po niedawnym skoku, jego hash rate osiągnął kolejny rekord wszech czasów. Warto jednak zauważyć, że są to wartości surowe. Dane o ATH dotyczą średniej 30-dniowej.

Sieć króla kryptowalut staje się coraz bardziej wydajna. Dane z BlockchainCom pokazują, że między 11 a 12 lutego hash rate wzrósł aż o 31%. Szacowana liczba terahaszy na sekundę, jaką sieć BTC wykonywała w szczycie wczorajszego wzrostu wyniosła 248,11 miliona na sekundę. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji wskaźnik pokazywał ok. 209 Th/s.

hash rate sieci Bitcoin; źródło: blockchain.com

Co to jest hash rate?

Przypomnijmy, że hash rate odnosi się do ilości mocy obliczeniowej wykorzystywanej do weryfikacji transakcji w blockchainie opartym na konsensusie typu proof-of-work (takim jak Bitcoin).

Podczas wydobywania bitcoinów, bloki zweryfikowanych transakcji muszą zostać „zahaszowane” przed dodaniem do stale rosnącego łańcucha bloków.

Każdy z tych „skrótów” tworzony jest poprzez pomyślne ukończenie trudnej łamigłówki matematycznej. Hash rate jest miarą tego, ile razy sieć może próbować ukończyć tę zagadkę w ciągu zadanej jednostki czasu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku Proof of Work – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak górnicy wydobywają bitcoiny.

Top 3 dystrybucji hash rate wg kraju

Hashrate Bitcoina rośnie od lipca po tym, jak chiński zakaz kryptowalut zmusił górników do przeniesienia biznesów do bardziej gościnnych miejsc. Dość szybko okazało się, ze wielu z nich znalazło schronienie w sąsiednim Kazachstanie.

Polityczny chaos i przerwy w dostawach prądu w Kazachstanie powodują, że górnicy uciekają teraz z tego środkowo-azjatyckiego państwa, który niedawno stał się drugim co do wielkości ośrodkiem wydobywania BTC.

Dziś pierwsze miejsce na mapie alokacji hash rate Bitcoina zajmują Stany Zjednoczone (35,4%). Udział Kazachstanu sięga 18,1%. Według stanu na sierpień 2021 r. rosyjski udział w miningu BTC osiągnął 11,23%. To znaczny impuls wzrostowy w porównaniu z kwietniem 2021 r. (6,8%). Tuż za ścisłą czołówką plasują się: Kanada (9,55%), Irlandia (4,68%), Malezja (4,59%), Niemcy (4,48%), i Iran (3,11%).

Może Cię zainteresować:

hash rate
Komentarze (0)
Dodaj komentarz