Co nowego? – Podsumowanie Tygodnia #39

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Japonia przyznała licencje 11 giełdom kryptowalutowym

Japońska Agencja ds. Usług Finansowych przyznała 11 licencji na funkcjonowanie giełd kryptowalutowych. W ogłoszeniu możemy przeczytać, że regulator potwierdził działanie, które wynika z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, które z końcem września nakazało rejestrowanie wszystkich rejestrów kryptowalutowych. Uchwalone w kwietniu, nowe prawo ustanowiło Bitcoina jako legalną metodę płatności i wymusiło stworzenie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa funkcjonowania giełd kryptowalutowych.

Licencjonowanie wymusza pewne wymogi operacyjne dotyczące wymiany, w tym wysokie standardy dotyczące cyberbezpieczeństwa, segregacji kont klientów i weryfikacji tożsamości klientów. Siedemnaście wniosków nadal czeka na opinię, a 12 firm zamknęło swoje drzwi w świetle nowych przepisów. Dyrektor FSA powiedział w tym tygodniu, że zamierza promować „zdrowy rozwój rynku” poprzez współpracę z giełdami.

Japonia jest wyjątkowo aktywna w swoich przepisach o funkcjonowaniu giełd kryptowalutowych. Prawodawcy powiedzieli wcześniej, że to nastąpiło w wyniku gwałtownego załamania lokalnej giełdy wymiany Mt Gox w 2014 r., co doprowadziło do utraty miliony dolarów w funduszach klientów.

Korea Południowa zakazuje ICO

Instytucje regulujące rynki finansowe Korei Południowej zakazały lokalnym firmom i startupom brania udziału w zbieraniu kapitału poprzez sprzedaż tokenów (ICO).

Po spotkaniu w celu omówienia kontroli w rynku kryptowalut, Komisja ds. Usług Finansowych (FSC) powiedziała, że ​​zabroni wszystkich form metody finansowania blockchain „niezależnie od terminologii technicznej”, podczas gdy handel dla zysku na kryptowalutach będzie również nielegalny.

Token Offerings, rodzaj metody pozyskiwania funduszy, która zyskała popularność w ostatnich miesiącach, jest zbyt „spekulatywna” i stanowi „naruszenie prawa rynku kapitałowego” – twierdzi FSC. Pojawi się zdecydowane działanie, które spowoduje surowe kary wydawane osobom zaangażowanym w oferty ICO.

Nie jest jasne, jak dalece rozciąga się orzeczenie w sprawie wymiany kryptowalut. Korea Południowa niedawno zauważyła wzrost handlu kryptowalutowego. Wymiana krajowa Bithumb ma na przykład całkowity wolumen obrotu 104.113 BTC, czyli 427 mln USD.

BTCC wyznacza ostateczny termin wypłat z giełdy

Źródło: www.twitter.com

Najstarsza chińska giełda kryptowalut – BTCC, wyznaczyła ostateczny termin wypłat juanów na 30 października z kont giełdy. Giełda również zaprzestaje akceptowanie wpłat juanów od dnia 27 września. Działania te są spowodowane stanowiskiem rządu chińskiego, który zakazał działalności giełd kryptowalutowych oraz zdelegalizował zbieranie kapitału przez start-upy z brażny blockchain poprzez ICO. Również giełdy Huobi oraz OKCoin wstrzymują akceptowanie wpłat walut fiat na konta giełd. Podczas gdy BTCC wstrzymuje swoją całkowitą działalność, Huobi wraz OKCoin zamierzają dalej prowadzić wymianę kryptowalut na kryptowaluty z pominięciem walut fiat.

Największy port przeładunkowy w Europie testuje blockchain

W holenderskim Rotterdamie, gdzie znajduje się największy morski port przeładunkowy w Europie, powołano grupę ekspertów, którzy mają zbadać czy i w jaki sposób technologia blockchain może pomóc w codziennych operacjach portu. Port w Rotterdamie jest największym portem europejskim o powierzchni ponad 100 km2. Może przyjmować każde jednostki oceaniczne, a także przeładowywać wszystkie rodzaje towarów. Czyni go to uniwersalnym punktem handlowym – w 2008r. całkowity przeładunek portu wynosił ponad 420 mln ton. Władze miasta we współpracy z władzami portowymi postanowiły uruchomić wspólne laboratorium. Nazwano je po prostu „BlockLab” i jak nietrudno się domyślić będzie zajmować się badaniami nad technologią blockchain. Oczywiście początkowo będą to jedynie badania, jednak niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości technologia blockchain zostanie wykorzystania do monitorowania i zarządzania największym portem Europy.

Technologia blockchain może znaleźć zastosowanie również w innych dziedzinach w których przetwarza się ogromne ilości danych – służba zdrowia, rynek nieruchomości czy rynek finansowy.

Europejski Bank Centralny nie ureguluje Bitcoina

Szef Europejskiego Banku Centralnego – Mario Draghi, powiedział , że EBC nie jest odpowiednią instytucją i nie ma takiej mocny prawnej aby uregulować kryptowaluty w Unii Europejskiej. Instytucja ta ma kompetencje do emisji euro i prowadzenia polityki pieniężnej. Odpowiada ona również za nadzór nad systemami bankowymi w krajach należących do strefy Euro. Jest ich aktualnie 19 i jak wszyscy wiemy Polska do niej nie należy. Jednakże EBC współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim i pozostałymi bankami centralnymi krajów Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). EBC jest jednym z głównych organów UE, obok Komisji Europejskiej czy też Parlamentu Europejskiego i w pełnieniu swoich zadań jest niezależny.

Słowa Mario Draghiego nawiązują do obecnej sytuacji w Chinach gdzie rząd zdelegalizował ICO oraz giełdy kryptowalutowe. Dlatego też, oczy wielu inwestorów jest zwróconych z obawą w stronę Unii Europejskiej i jej organów nadzorujących, które mogłyby przedsięwziąć podobne kroki. Dragi uspokaja, że kryptowaluty są jeszcze na zbyt wczesnym stopniu rozwoju aby poważnie myśleć o nich jako o ewentualnych środkach płatniczych.

Vitalik Buterin współtwórcą nowego protokołu dla ICO

Rosyjski twórca Ethereum – Vitalik Buterin, wraz z developerem i twórcą projektu skalowalności smart kontraktów – TrueBit, Jasonem Teutschem, opublikowali white paper w którym można przeczytać o ich nowym projekcie. Jest to protokół, który wprowadza równowagę w sprzedaży tokenów poprzez ICO. Dotychczas tokeny były sprzedawane tym inwestorom, którzy jako piersi przelali środki na adress smart kontraktu jako pierwsi. Taki system powodował, że niektórzy inwestorzy płacili wysokie opłaty transakcyjne – GAS, lub specjalnie zapychali bloki Ethereum aby tylko ich transakcja zmieściła się w bloku przez co inni środki innych inwestorów dochodziły na adres smart kontraktu później.

Protokół opracowany przez Buterina oraz Teutscha zmienia ten system na bardziej zrównoważony i sprawiedliwy. ICO będzie działało jak giełda na której ten kto da wyższą cenę nabędzie więcej tokenów. Inwestorzy będą mogli zmieniać wartość swojego zlecenia w zależności od ruchów innych graczy. Jason Teutsch skomentował ten projekt:

"Mam nadzieję, że obecny atak na algorytmiczną teorię gier zachęci naszą społeczność do dalszego myślenia wyraźnie o założeniach i celach dla crowdsales, gdy eksperymentujemy i opieramy się na bezbłędnej, kryptoekonomicznej potędze inteligentnych kontraktów"

Bank w Singapurze zamknął konta bankowe firm z branży blockchain

Jeden z banków z Singapuru, zamknął konta bankowe kilku swoich klientów. Były to firmy które działają w branży blockchain i kryptowalut. Jak podaje Bloomberg, chodzi o 10 firm, które zgłosiły, że ich konta bankowe zostały zamknięte. Anson Zeall – szef singapurskiej grupy blockchain powiedział:

„Nalegaliśmy, aby Singapur objął rolę przywódcy i zademonstrował, jak skutecznie podejmować decyzje wśród wszystkich stron”,

Bank Centralny Singapuru stwierdził jednak, że nie ma mocy prawnej aby ingerować w działania banku komercyjnego względem swoich klientów. Dodał również, że odpowiedzialnością banków komercyjnych jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji oraz sprawdzanie czy pieniądze nie są przeznaczone na nielegalne działania.

Niektóre giełdy krypwalutowe zlokalizowane w Singapurze poinformowały już swoich klientów, że nie będą na razie wstanie akceptować depozytów ani wypłat w dolarach singapurskich dopóki nowe konta bankowe nie zostaną otwarte. Proces ten może potrwać nawet kilka tygodni.

NASDAQ i Szwedzki bank testują blockchain w funduszach powierniczych

Nasdaq i Nordycki bank korporacyjny – SEB, rozpoczęły testy na platformie transakcyjnej opartej na technologiach blockchain dla funduszy powierniczych. Celem platformy jest szybsze, płynniejsze i łatwiejsze przekazywanie transakcji wszystkim stronom.

Platforma ma umożliwić wszystkim zarządzającym funduszami, dystrybutorami i innymi uczestnikami funduszu transakcje bezpośrednio na księgach technologii blockchain. Powoduje to zwiększenie efektywności, śledzenia i audytu.

Obecny szwedzki rynek funduszy inwestycyjnych nie ma scentralizowanego mechanizmu śledzenia w miejscu (w przeciwieństwie do rynków akcji), a zatem śledzenie i prowadzenie księgi transakcji jest radykalnie złożonym procesem obejmującym mnóstwo graczy. Niektóre części są nadal rejestrowane za pomocą pióra i papieru.

Rozwiązanie w technologii blockchain radykalnie zmieniłoby sposób prowadzenia transakcji, dodając gładkość i szybkość do stosunkowo względnie przestarzałego systemu.

Biały dom potwierdza swoje zainteresowanie technologią blockchain

Administracja Donalda Trumpa potwierdza swoje zaangażowanie w blockchain jako technologię, która może poprawić działalność rządu Stanów Zjednoczonych.

Konferencja na temat: Przejrzystości Danych 2017, odkryła rolę otwartych danych w rządzie, gdy dwaj starsi urzędnicy Białego Domu podkreślali, że coraz bardziej uważa się, że technologia blockchain jest uważana za niezbędną dla polityki Stanów Zjednoczonych i kwestii dotyczących strategii.

Dzięki sztucznej inteligencji i blockchain, Biały Dom bada całą gamę przodujących możliwości, które mogą być pomocne dla rządu„, powiedziała Margie Graves, szefowa federalnego biura informacji w Biurze Zarządzania i Budżetu (OMB) podczas konferencji.

Chris Liddell, asystent prezesa i dyrektor ds. Inicjatyw strategicznych w Białym Domu, podkreślił również, że rząd musi podejść do zarządzania danymi w perspektywie długoterminowej. Być może najważniejsze, jak twierdzi, obecnie wdraża podstawowe standardy danych, dzięki czemu USA może być w stanie wykorzystywać potencjał blockchain i innych technologii.

"Kiedy patrzymy na przyszłość, chcemy zapewnić, że dzisiejsze reformy nie utrudniają jutrzejszego przyjęcia nowych technologii … Niezależnie od tego, czy jest to blockchain, sztuczna inteligencja, czy może nowa technologia, która jeszcze nie została wynaleziona, standardowe dane pomogą zapewnić, że rząd pozostaje obecny w najnowszych trendach technologicznych"
AltcoinBezpieczeństwoBitcoinBlockchainEthereumJaponiaKorea PołudniowaKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz