Popularny magazyn o tematyce biznesowej „Fortune” chce wykorzystać fundusz na blockchainie Ethereum do wspierania rzetelności dziennikarskiej i niezależnych autorów.
Do stworzenia Fortune Journalism PleasrFund wykorzystano platformę DeFi Endaoment, która ułatwia przyjmowanie i przekazywanie datków w kryptowalutach.
Fortune Journalism PleasrFund
Na chwilę obecną fundusz otrzymał ponad 214 ETH, których wartość wynosi obecnie około 659 426 USD. Są to środki przekazane przez artystkę NFT pplpleasr (@pplpleasr1). Pieniądze te pochodzą z sierpniowej sprzedaży stworzonych przez nią NFT przygotowanych w ramach współpracy z magazynem Fortune.
Co ciekawe pomimo przekazania takiej kwoty, artystka nie wykorzystuje tego do zdobycia popularności. Zamieściła jedynie krótką wiadomość na swoim profilu na Twitterze, w której poinformowała, że poprzedniej nocy przekazała około 616 000 dolarów na fundusz Fortune Journalism PleasrFund i ma nadzieję, że wciąż będzie pokazywała, że NFT można wykorzystać do wprowadzania zmian.
„last night I sent over ~$616,000 to the Fortune journalism Pleasr Fund to offload the eth raised from the NFT drop to 4 orgs that support free press.
I hope to continue setting an example of how NFTs can be used to make a difference”.
Jedna z takich zmian miała miejsce w życiu samej pplpleasr, która jeszcze rok temu nie miała pracy i martwiła się o pieniądze. Swoją historią chce zainspirować innych (więcej informacji znajdziesz w artykule opublikowanym na stronie magazynu Fortune: NFT artist pplpleasr: How crypto changed my life).
Na początek pieniądze z funduszu Fortune Journalism PleasrFund trafią do czterech organizacji:
- Report for America | The GroundTruth Project,
- Institute for Nonprofit News,
- Committee to Protect Journalists,
- Reporterzy bez Granic.
Każda z nich otrzyma około 165 000 dolarów.
Zbiórka wciąż trwa, więc osoby, które chcą wykorzystać kryptowaluty do pomagania, mogą dokonać nawet symbolicznej wpłaty. Zebrane pieniądze zostaną w przyszłości wykorzystane do wspierania innych organizacji i programów związanych z dziennikarstwem.
Nie jest to oczywiście pierwszy przykład wykorzystania kryptowalut do pomagania, o czym pisaliśmy między innymi w artykułach Fundacja charytatywna na blockchainie i Kryptowaluty dla brytyjskiej organizacji charytatywnej.