Przeanalizujmy zachowanie kursu bitcoina wobec konfliktu pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi, według danych opracowywanych w czasie rzeczywistym.
Kurz opadł. Teraz spokojnie możemy się zastanowić nad tym, czy intensyfikacja konfliktu USA – Iran miała wpływ na kurs bitcoina, czy też były to tylko kolejne wahania.
Coin Metrics udostępnił dane opracowane według wskaźnika referencyjnego w czasie rzeczywistym, które obrazują odpowiedź bitcoina na niniejszy konflikt. Przyjrzyjmy się wpierw całości.
Na wykresie oznaczono trzy najważniejsze wydarzenia: eskalację konfliktu poprzez zabójstwo generała Solejmaniego przez USA, atak rakietowy Iranu na bazę wojskową amerykańskiej armii i deeskalację konfliktu wynikającą z przemowy prezydenta Donalda Trumpa.
Na pierwszy rzut oka widać, że kurs bitcoina krótko po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie wyraźnie zareagował. Podczas eskalacji następował wzrost kursu, a po przemowie Trumpa spadek. Rodzi się zatem pytanie: czy wojna i dalsza eskalacja konfliktu irańsko-amerykańskiego jest dla kursu bitcoina korzystna?
Godzina po godzinie
Przyjrzyjmy się nieco bliżej samemu zamachowi na irańskiego generała i zachowaniu bitcoina w nadchodzących godzinach.
3 stycznia o godz. 2 w nocy (czasu polskiego) cały świat obiegła informacja o zabójstwie Solejmaniego. Kilka pierwszych godzin po zamachu nic nadzwyczajnego się nie działo, jednak około 5:40 nad ranem kurs bitcoina odnotował znaczny wzrost o blisko 300 dolarów. Po czym ustabilizował się na poziomie 7 200 dolarów.
W ten czas kurs bitcoina zareagował równie wzniośle, jak kontrakty futures na złoto i ropę, choć co prawda, nieco później.
Następny wykres przedstawia nam drugi stopień eskalacji zaistniałego konfliktu, czyli atak rakietowy Iranu na bazę amerykańską w Iraku, blisko północy 7 stycznia. Pragnę zauważyć, że do tego czasu bitcoin wzrósł już do ponad 8 tysięcy dolarów.
Gdy dotarły do nas pierwsze informacje o ataku, bitcoin niecałą godzinę później zaczął odnotowywać wzrosty. Z 8050 dolarów na 8450, po czym kurs zatrzymał się mniej więcej na 8300.
W przypadku zamachu na irańskiego generała i ataku rakietowego na amerykańskie bazy niechybnie prowadzącym do eskalacji, cyfrowe złoto krótko po tym rozpoczęło swój “rajd”.
8 stycznia, ok. godz. 17:30 prezydent Trump swoim przemówieniu mówił o pokoju i dążył do wyraźnej deeskalacji konfliktu. Bitcoin jakieś 15 minut później notował już spadki na poziomie blisko 250 dolarów. 4 godziny później kurs BTC spadł jeszcze o blisko 200 dolarów. Dalej kurs wahał się w okolicach 8 tysięcy.
Dane, które Wam przedstawiliśmy, mówią, że ów konflikt mógł mieć wpływ na kurs cyfrowego złota, jednakże nijak znaleźć stuprocentowe potwierdzenie. Przede wszystkim ze względu na naturę bitcoina i jego “naturalne wahania”. Jedna z teorii mówi, że spekulanci zaczęli skupować bitcoina w nadziei, że zaczną go skupować inwestorzy poszukujący bezpiecznej przystani.
Czy bitcoin w razie poważnych konfliktów zbrojnych może być bezpieczną przystanią dla inwestorów?
Od Redakcji
Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu: