Kraje rozwijające się byczo nastawione do koncepcji metaverse

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) sporządziło podczas trwającego obecnie zjazdu w Davos ankietę, której celem było zbadanie wiary świata w przyszłość metaverse i tego, jak potencjalnie może on wpłynąć na ludzkie życie.

Około 70% respondentów przejawia pozytywny stosunek do rozwoju i wykorzystywania metaversowych rozwiązań. Chwalono przede wszystkim możliwości edukacyjne i rozrywkowe jakie za sobą niesie.

Swoje zainteresowanie metaversem wykazują szczególnie kraje rozwijające się, które przez szereg czynników nie skorzystały mocno na rewolucji związanej z rozwojem Web2. Kraje bogate i wysoko rozwinięte przejawiają z kolei znacznie większy sceptycyzm i mniejsze entuzjazm związany z rozwojem metaverse.

Poniższa mapa obrazuje % dorosłych ankietowanych pozytywnie nastawionych do implementacji metaverse w codziennym życiu. Idea przypadła najbardziej do gustu obywatelom Chin, Indii, Brazylii, Peru i Arabii Saudyjskiej. Z kolei negatywnie o metaverse wypowiadali się obywatele krajów najbogatszych, m. in. Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji i Danii.

Źródło: Ipsos

Respondenci biorący udział w ankiecie zostali także zapytani o to, na jakie obszary życia ich zdaniem metaverse powinien mieć największy wpływ. Większość z nich zgodnie przyznała, że tymi obszarami są wirtualna edukacja, rozrywka, kontakty społeczne i towarzyskie oraz aplikacje, np. zdalna chirurgia.

Kraje rozwijające się wykazują także znacznie większe zainteresowanie kryptowalutami w ogóle. Według kwietniowego raportu sporządzonego przez firmę Gemini (należącą do bliźniaków Winklevoss), ilość posiadaczy cyfrowych aktywów w tych krajach uległa podwojeniu w samym roku 2021. Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre z krajów manifestujących duże zainteresowanie kryptowalutami, w całości lub znaczącej części należy do tzw. sektora nieubankowionego (unbanked). Cyfrowe aktywa są więc dla nich szansą na dołączenie do światowych rynków finansowych bez łaski i pomocy trzymającej władzę banksterki.

Poniższy wykres przedstawia % dorosłych obywateli posiadających kryptowaluty w danym kraju.

Źródło: Gemini

Swój głos odnośnie całej sprawy zabrał także Minister Stanu ds. Sztucznej Inteligencji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omar Al Olama, który podkreślił, że niezbędne jest utworzenie zasad obowiązujących w wirtualnym świecie, a może nawet stworzenie metaversowej policji. Oby tylko zajmowała się ona poważnymi przestępstwami, a nie karaniem ludzi za picie wirtualnych piw i palenie wirtualnych papierosów w miejscach publicznych

Warto dodać, że Zjednoczone Emiraty Arabskie były jednym z pierwszych krajów, który zaczął używać metaverse opartego na państwie narodowym i doprowadził do pierwszego w historii wirtualnego ślubu w Decentraland, który miał miejsce w zeszłym tygodniu.

Czy w przypadku mocnego odbicia Bitcoina i potencjalnej kolejnej hossy, czekają nas więc spektakularne wzrosty rzędu x10 czy x100 metaversowych projektów? Nie można wykluczyć takiego scenariusza.

Może Cię zainteresować:

BlockchainKryptowalutymetaverseŚwiatowe Forum Ekonomiczne
Komentarze (0)
Dodaj komentarz