Komisja Europejska utworzyła Stowarzyszenie INATBA w celu promocji i regulacji blockchaina

Komisja Europejska stworzyła INATBA, stowarzyszenie mające na celu promocję globalnych ram regulacyjnych dla zastosowań blockchainowych. Członkowie stowarzyszenia to m.in. CARDANO, BBVA, IBM, IOTA Foundation, L’OREAL, Ripple Labs czy SWIFT.



Stowarzyszenie Blockchain

3 kwietnia w Brukseli, Komisja Europejska oficjalnie utworzyła stowarzyszenie INATBA (International Association of Trusted Blockchain Applications). Członkowie tegoż stowarzyszenia będą współpracować na rzecz osiągnięcia poniższych celów, wedle Wspólnej Deklaracji:

  • Promocja otwartego, transparentnego (jawnego) i sprzyjającemu integracji światowego modelu zarządzania dla blockchain i innych DLT
  • Wspieranie adopcji wytycznych regulacyjnych stworzonych dla poszczególnych sektorów i współdziałania
  • Nawiązywanie dialogu z władzami publicznymi i regulatorami w skali globalnej


Oznacza to, że INATBA chcę stworzyć światowe standardy, ramy regulacyjne dla wszelakich usług blockchainowych, rejestrów w technologii DLT.

Do nowo powstałej organizacji dołączyło 105 firm z całego świata, z branży technologii, finansów i kryptowalut, w tym polska grupa Billon. Inne mniej lub bardziej rozpoznawalne marki to m.in. Accenture, BBVA (bank), Bitfury, CARDANO, ConsenSys, Fujitsu, Gnosis, IBM, Fundacja IOTA, L’OREAL, R3, Ripple Labs czy SWIFT.

Całe posiedzenie, oficjalne zainicjowanie INTBA odbyło się na żywo w towarzystwie kamer, które zresztą znajdziecie w poniższym materiale.



Blockchain a Unia Europejska

Warto wspomnieć o innych inicjatywach blockchainowych zorganizowanych przez Komisję Europejską. Pierwsza z nich to deklaracja EBP (European Blockchain Partnership), podpisana przez 26 państw członkowskich, Norwegię i Liechtenstein. EBP ma zapewnić współpracę nad EBSI, infrastrukturą transgranicznych płatności na blockchainie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i prywatności.

1 lutego 2018 r. powstał EU Blockchain Observatory and Forum, projekt, który ma za zadanie śledzić rozwój i inspirować do działania w zakresie blockchaina. W ramach tegoż projektu opracowano takie sprawozdania jak: “Blockchain Innowacją w Europie”, “Blockchain i GDPR”, “Blockchain dla Rządu i Usług Publicznych”.

Ponadto Unia Europejska dotychczas przeznaczyła €141 milionów na projekty blockchainowe, a do 2020 roku ma to być nawet 340 milionów.  

UE stara się rozwijać projekty blockchainowe, ale widzimy wyraźnie, że pomija temat kryptowalut, które mimo wszystko są nieodłącznym elementem systemu. W pracach UE często nie znajdziecie choćby słowa “kryptowaluta”, przykładem może być poniższa infografika.

[pdf-embedder url=”https://bithub.pl/wp-content/uploads/2019/04/Blockchain-FactsheetA4_20190402pdf.pdf” title=”infografika blockchain UE”]

Co sądzicie o INATBA?

BlockchainINATBAregulacjeUnia Europejska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz