Jak zrobić swój własny unikalny obiekt NFT i go sprzedać – mini poradnik BitHub.pl

Jak zrobić swój własny unikalny obiekt NFT i go sprzedać

Dzięki zestawowi kreatywnych umiejętności i komputerowi osobistemu możesz przekształcić swoją cyfrową sztukę w NFT.

Co to jest NFT?

NFT to niewymienne tokeny. Przymiotnik „niezamienny” jest często używany w ekonomii do reprezentowania cech, takich jak wyjątkowość i niewymienialność. W przestrzeni kryptograficznej brak zamienności oznacza po prostu, że jednego przedmiotu nie można wymienić na inny.

„Token” jako jednostka rozliczeniowa jest w zasadzie certyfikatem ważności przechowywanym w zdecentralizowanym łańcuchu bloków, dzięki czemu zasoby cyfrowe są identyfikowalne i dostępne dla wszystkich. W rezultacie NFT są jedyną w swoim rodzaju wirtualną walutą, która może należeć do niemal każdej kategorii i zwykle przybierać postać obrazów, filmów, muzyki, przedmiotów kolekcjonerskich w grach wideo lub innego rodzaju kreatywnej produkcji cyfrowej.

Odkąd NFT rozkwitły na początku 2021 roku, wszyscy kupują i sprzedają te tokeny na całym świecie.

Ale jak Ty możesz przekształcić prawdziwą sztukę w NFT i jak możesz je sprzedać?

Czy to trudne?

Czy kodowanie jest konieczne do wykonania NFT?

Krótko mówiąc, kroki są dość proste. Aby zrozumieć główną procedurę i jej szczegóły, przeczytaj poniższy krótki przewodnik.

Czym jest sztuka kryptograficzna?

Sztuka jest najczęstszym przypadkiem użycia NFT i nic dziwnego, że kryptowaluta w formie NFT ostatnio zyskała na popularności. Fakt, że nowatorska technologia blockchain stwarza warunki, które teraz pozwalają artystom zarabiać dziesiątki milionów dolarów na swoich cyfrowych obrazach, przyciągnął wielu kreatywnych ludzi, którzy wcześniej mogli tylko pomarzyć o takim poziomie łatwości i dostępności.

Rewelacyjne, głośne aukcje NFT związanych ze sztuką cyfrową przyciągnęły znaczną uwagę opinii publicznej. Najdroższa sprzedaż trafiła na pierwsze strony gazet, ponieważ przyniosła miliony. W 2022 r. najdroższym NFT z ceną 91,8 miliona dolarów był „Merge” pseudonimowego artysty cyfrowego Paka.

W 2021 roku Everydays: the First 5000 Days NFT collection autorstwa Mike’a Winkelmanna, znanego jako Beeple, była kolejną bardzo drogą aukcją i została sprzedana za 69,3 miliona dolarów.

Sztuka kryptograficzna kojarzy się z unikalnymi dziełami sztuki stworzonymi przez znanych artystów i sprzedawanymi na aukcjach na giełdach obejmujących nie tylko popularne platformy NFT, ale także tradycyjne domy aukcyjne, takie jak Sotheby’s i Christie’s. Mimo to większość sztuki w przestrzeni kryptograficznej jest tworzona przez nieznanych utalentowanych początkujących.

Jednak niektóre kolekcje NFT, w tym pionierska CryptoPunks lub najbardziej rozreklamowana ostatnio nazwana Bored Ape Yacht Club, są przykładami sztuki generatywnej. Ten rodzaj sztuki jest zwykle tworzony za pomocą różnych systemów autonomicznych. Obrazy w tych popularnych kolekcjach są tworzone przez złożenie wybranych prostych elementów obrazu w różnych kombinacjach.

Jak zamienić swoją sztukę w NFT?

Jeśli już zastanawiasz się, czy powinieneś przekształcić swoją grafikę w NFT, odpowiedź brzmi oczywiście: „tak, dlaczego nie spróbować”. Proces tworzenia NFT nie jest skomplikowany, kosztowny ani techniczny. Wystarczy zestaw kreatywnych umiejętności i komputer osobisty.

Ponownie warto zauważyć, że NFT może potencjalnie konwertować nie tylko obrazy, ale także piosenki, filmy, GIF-y i inne elementy cyfrowe. Więc najpierw musisz wybrać odpowiednią dziedzinę sztuki, która najbardziej Ci odpowiada. W zależności od tego zrozumiesz, jakiego zestawu umiejętności będziesz potrzebować, aby zostać prawdziwym twórcą NFT.

Na przykład, jako grafik, będziesz musiał używać takich narzędzi do edycji grafiki, jak Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, MS Paint, CorelDraw i tym podobne. Możesz także wypróbować alternatywne sposoby, takie jak modelowanie trójwymiarowe (3D), o którym wiadomo, że jest trudniejsze dla początkujących. Jeśli wybierzesz animację 3D, będziesz musiał używać narzędzi do modelowania 3D, takich jak Blender lub Cinema 4D, aby projektować animowaną grafikę i postacie, które następnie zostaną przekonwertowane na NFT.

Następnie będziesz musiał wymyślić unikalny pomysł na swoją pojedynczą grafikę lub może pełną kolekcję i zastanowić się nad treścią, w którą ostatecznie się zamieni.

Czy kodowanie jest konieczne w przypadku transakcji NFT?

Tworzenie NFT ze sztuki cyfrowej jest dość łatwe bez kodowania. Proces ich tworzenia nazywa się biciem. Jest to w zasadzie akt publikowania unikalnej instancji tokena w łańcuchu bloków. NFT są bite zaraz po ich utworzeniu, podobnie jak w przypadku tworzenia metalowych monet i wprowadzania ich do obiegu.

Po tej procedurze dane dzieło sztuki cyfrowej staje się bezpieczne i odporne na manipulacje, a także trudne do manipulowania. Ponieważ ten cyfrowy przedmiot stał się NFT, można go teraz kupować, sprzedawać i cyfrowo śledzić, gdy jest odsprzedawany lub odzyskiwany.

Dla artystów przekuwanie NFT w sztukę cyfrową jest nowatorskim sposobem na uczciwe zarabianie na swojej pracy. Na większości rynków NFT artyści mogą zaprogramować klauzulę tantiem po wybiciu, aby wtórna sprzedaż ich dzieł generowała dla nich pasywny dochód. Jeśli popyt na dzieło sztuki wzrośnie, stanie się sławny i wzrośnie na wartości, artyści mogą z tego skorzystać.

Bicie jest procesem zautomatyzowanym na większości rynków NFT. Aby rozpocząć, musisz wykonać kilka prostych kroków wymienionych poniżej:

Możesz także spróbować samodzielnie zakodować NFT, jeśli masz już doświadczenie w tej dziedzinie i chcesz zostać programistą NFT. Aby zagłębić się w programowanie NFT, musisz pamiętać, że sieć Ethereum nadal ma monopol na rozwój NFT.

Zwykłym językiem kodowania używanym do tworzenia NFT jest Solidity, który został zaprojektowany do tworzenia inteligentnych kontraktów działających na blockchainie Ethereum. Inne to Javascript i HTML/CSS. Ponadto InterPlanetary File System jest zwykle używany do przechowywania NFT artystów.

Wybór rynku NFT do tworzenia i sprzedaży NFT

Istotną częścią procesu tworzenia NFT jest wybór odpowiedniej platformy NFT. Właściwy wybór zależy od różnych czynników, takich jak obsługiwany format pliku, dopasowanie portfela kryptograficznego, dostępność platformy dla użytkowników i cena wybicia NFT lub opłata transakcyjna, która jest płatnością dokonywaną w celu zrekompensowania energii obliczeniowej wymaganej do przetworzenia i walidowania transakcji.

W przestrzeni kryptograficznej istnieje wiele różnych internetowych rynków NFT, a każdy z nich działa nieco inaczej. Najważniejsze dla artystów jest wiedzieć, czy platforma jest kuratorowana, czy samoobsługowa i wybrać tę, która jest dla nich najbardziej odpowiednia, odwiedzana i przyjazna dla użytkownika.

Platformy NFT oparte na samoobsługach lub bez kuratora zapewniają bezpłatny dostęp do wszystkich artystów. Aby przesłać na nie NFT, wystarczy zarejestrować się za pomocą portfela kryptograficznego i uiścić opłatę transakcyjną, aby wybić NFT. Najbardziej popularne są takie masowe samoobsługowe marketplace’y NFT jak OpenSea i Rarible.

Wyselekcjonowane platformy NFT są bardziej selektywne w stosunku do artystów. Aby zarejestrować się i rozpocząć bicie swoich dzieł sztuki na tych platformach, musisz złożyć wniosek ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi kolekcji NFT i wcześniejszych doświadczeń artystycznych.

Kolejną widoczną wadą wyselekcjonowanych rynków NFT jest długi czas oczekiwania na decyzję ekspertów. Jednak ze względu na te rygorystyczne kryteria wyboru na takich platformach wystawiane są głównie najlepsze dzieła sztuki cyfrowej, aby kupujący mieli większe zaufanie do artystów współpracujących z tymi platformami. Dobrze znane platformy kuratorskie to SuperRare i Nifty Gateway, żeby wymienić tylko kilka.

Zakładanie portfela kryptowalut

Portfel kryptowalutowy to narzędzie, którego będziesz potrzebować, aby uzyskać dostęp do platform NFT, podpisywać transakcje i zarządzać saldami.

Przed skonfigurowaniem najważniejsze jest upewnienie się, że portfel jest zgodny z kryptowalutą używaną na platformie NFT, z której zamierzasz korzystać. Ponieważ większość rynków NFT jest opartych na Ethereum, akceptują one jako płatność natywną kryptowalutę Ethereum (ETH). Dlatego konieczne jest posiadanie portfela kryptograficznego z podręcznym ETH.

Istnieje wiele portfeli kryptograficznych z milionami użytkowników. Wiele z nich ma zróżnicowaną funkcjonalność, a niektóre z nich mają własne aplikacje mobilne i rozszerzenia przeglądarki, które zapewniają łatwy dostęp do platform opartych na blockchain.

Wybór odpowiedniego portfela kryptowalut zależy od tego, jakie bezpieczeństwo chcesz mieć. Główne ich typy to portfele powiernicze, niepowiernicze i sprzętowe. Portfel powierniczy jest również znany jako portfel hostowany, ponieważ środki użytkowników są w nim automatycznie przechowywane przez stronę trzecią, podobnie jak banki przechowują pieniądze na rachunkach czekowych i oszczędnościowych.

Jest uważany za najbardziej przyjazny dla użytkownika i łatwy w konfiguracji. Portfel nieobjęty ochroną zapewnia użytkownikom pełną kontrolę nad bezpieczeństwem ich krypto i nie polega na osobach trzecich w celu zapewnienia bezpieczeństwa środków. Portfel sprzętowy, znany również jako zimny portfel, to fizyczne urządzenie, które może utrzymać krypto użytkownika w trybie offline i zabezpieczyć je nawet w najgorszym przypadku, gdy czyjś komputer zostanie zhakowany.

Jak sprzedawać sztukę cyfrową jako NFT

Sprzedaż NFT prawdopodobnie będzie punktem końcowym Twojego bicia NFT. Większość platform NFT ma funkcję wyboru metody sprzedaży lub opcję ustalenia ceny za NFT podczas jej wybijania.

Sprzedaż po ustalonej cenie i aukcja to obecnie dwa główne sposoby sprzedaży NFT. Sprzedaż po stałej cenie jest uważana za najłatwiejszy sposób, dość przejrzysty i bezpośredni. Aby w ten sposób sprzedać swój świeżo wybity NFT, wystarczy określić cenę, za jaką chcesz go sprzedać. Niektóre platformy proszą również o ustawienie procentu tantiem, czyli kwoty, którą otrzymasz w przypadku przyszłej sprzedaży Twojej sztuki, więc zwróć na to również uwagę.

Innym sposobem sprzedaży NFT jest aukcja, dzięki której kupujący mogą przeglądać i licytować Twoją sztukę cyfrową. Niektóre aukcje mogą być prowadzone wyłącznie online, podczas gdy inne mogą zakończyć się pełnoprawną aukcją na żywo. Zwykle są dwa ich rodzaje.

Pierwszy rodzaj to aukcja angielska, aukcja o rosnącej cenie, w której ostatecznie wygrywa najwyższa oferta. Aukcja czasowa to specyficzna forma aukcji w języku angielskim, w której NFT można licytować przez określony czas, a na końcu wygrywa kolekcjoner, który złożył najwyższą ofertę. Drugi rodzaj to aukcja holenderska, aukcja z malejącą ceną, w której cena spada, dopóki ktoś nie kupi Twojego NFT.

Od Ciebie zależy jaki sposób sprzedaży NFT wybierzesz. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy, czy to ewentualny brak zrozumienia rzeczywistej wartości dzieła przy ustalaniu stałej ceny, czy uzależnienie od czasu podczas wyprzedaży na aukcjach.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://cointelegraph.com/news/how-to-convert-your-digital-art-into-nfts-and-sell-it

Może Cię zainteresuje:

EtherumNFT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz