Jack Dorsey publikuje whitepaper tbDEX

Szef Twittera i Square, Jack Dorsey, opublikował dokument, w którym szczegółowo opisano plany platformy swapów pod nazwą tbDEX.

W przeciwieństwie do większości zdecentralizowanych giełd (DEX-ów), tbDEX nie zostanie wyposażona we własny token zarządzania. Będzie to protokół peer-to-peer zaprojektowany w celu ułatwienia relacji w zakresie zaufania bez konieczności kontrolowania dostępu z zewnątrz.

Naturę tbDEX najlepiej oddaje streszczenie, umieszczone na samym początku whitepapera:

„tbDEX to protokół płynności i wymiany aktywów (takich jak bitcoin, pieniądze fiducjarne lub towary ze świata rzeczywistego), w którym zaufanie jest
nieodłącznym elementem zarządzania ryzykiem transakcji. Protokół tbDEX ułatwia wymianę aktywów między zdecentralizowanymi sieciami poprzez zapewnienie ram dla budowania zaufania, wykorzystanie zdecentralizowanej tożsamości (DID) i weryfikowalnych danych uwierzytelniających (VC) w celu ustalenia pochodzenia tożsamości w świecie rzeczywistym. Protokół nie uwzględnia anonimowości jako cechy lub konsekwencji transakcji. Zamiast tego pozwala na ustalenie minimum informacji akceptowalnych do przeprowadzenia transakcji. Ponadto zapewnia infrastrukturę niezbędną do stworzenia dwukierunkowej wymiany między FIAT a kryptowalutami bez potrzeby korzystania z usług scentralizowanych pośredników […]. To sprawia, że aktywa kryptowalutowe i zdecentralizowane usługi finansowe będą bardziej dostępne dla wszystkich.”

Jak będzie działać tbDEX?

W tbDEX znajdzie się szereg funkcji, które mają uczynić platformę znacznie mniej zdecentralizowaną niż DEX w dosłownym tego słowa znaczeniu. Protokół wymaga, aby wszyscy uczestnicy przeszli procedurę KYC w celu przestrzegania odpowiednich regulacji w zależności od regionu użytkownika.

Ponadto, w białej księdze wezwano do wdrożenia rozwiązań analitycznych blockchain, wbudowanych w DEX lub za pośrednictwem strony trzeciej, w celu śledzenia transakcji na platformie. W branży blockchain, stosowanie takich rozwiązań jest co najmniej kontrowersyjne. Taki system prawdopodobnie umożliwiłby władzom porównywanie identyfikatorów płatności i adresów portfela publicznego z informacjami KYC w celu ujawnienia tożsamości osób będących stronami transakcji. Zwolennicy stosowania takich rozwiązań twierdzą jednak, że stosowanie takiego paradygmatu jest niezbędne do zapobiegania nielegalnym działaniom ze strony hakerów.

Chargebacki na DEX-ie?

Jednym z wyróżniających się aspektów tbDEX miałyby być obciążenia zwrotne, których próżno szukać na większości zdecentralizowanych giełd. Jeśli zostanie wdrożona, możliwość odwrócenia transakcji przez Square na tbDEX może potencjalnie powstrzymać nieodwracalne straty poniesione przez inwestorów na skutek oszustw, które zdarzają się w protokołach DeFi.

z treścią whitepapera tbDEX zapoznasz się tutaj

Może Cię zainteresować:

Więcej newsów odnośnie Square przeczytasz tutaj

DEXJack DorseySquare
Komentarze (0)
Dodaj komentarz