Izrael: Gniazdo Hamasu pod największym szpitalem w Gazie. Największa operacja XXI wieku?

Siły zbrojne Izraela twierdzą, że pod szpitalem Al-Shifa ukryta jest centrala wywiadowcza Hamasu. Gniazdo organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za szereg zamachów terrorystycznych pod szpitalem pełnym dziesiątków tysięcy ludzi? Według informacji przekazanych przez IDF za pośrednictwem portalu X, pod szpitalem znajduje się 'fabryka terrorystów’ gdzie przebywa ok. 4000 stałej personelu i 1500 miejsc sypialnych. Zdaniem IDF to właśnie z tego miejsca planowane są ataki terrorystyczne.

Należą do nich m.in.:

  • Bezpieczeństwo – wynika to z prostej dedukcji, że by zgładzić centrale z powietrza Izrael musiałby jednocześnie pozbawić życia dziesiątków tysięcy cywilów co pogrążyłoby go w oczach społeczności światowej i wykluczyło z grona państw 'cywilizowanych’ oraz…
  • Ryzyko – zbombardowanie szpitala pełnego tysięcy cywili – w tym kobiet, dzieci i starców prawdopodobnie pogrzebało domniemaną centralę Hamasu ale… Ściągnęłoby także niezrównany gniew państw islamskich, które mogłyby planować zmasowany atak na 'znienawidzonego wroga’
  • Dostęp do zakładników i siły żywej – Hamas może wykorzystywać fakt klęski humanitarnej oraz szpitalu Shifa jako miejsca, gdzie przebywają dziesiątki tysięcy ludzi.

Shifa – cel operacji Izraela?

Swobodnie obserwujemy ruchy armii Izraela. Na ich podstawie możemy wnioskować, że celem wojsk w razie ew. szerokiej operacji lądowej może być przesunięcie linii oporu Hamasu możliwie jak najdalej na południe oraz otoczenie i spacyfikowanie terytorium szpitala Al-Shifa. Strefa Gazy jest relatywnie niewielkim obszarem z którego nie ma właściwie możliwości ewakuacji poza drogą morską czy granicą z Egiptem. Z drugiej strony może to być argumentem wg. którego nie byłoby to miejsce optymalne do dowodzenia organizacją – przynajmniej dla kierownictwa.

Obszary wokół niej patrolują izraelskie samoloty i drony toteż możemy wnioskować, że to właśnie na terenie Shifa, IDF zamierza rozprawić się z Hamasem i odciąć 'głowę Hydry’. Zagraniczne media szacują, że obecnie na terenie szpitalu Shifa przebywa ok. 60,000 ludzi. Szpital uchodzi w Gazie jako jeden z najbezpieczniejszych obiektów. Przede wszystkim z uwagi na duże skupisko cywili. Nikt nie spodziewa się, że IDF będzie w stanie zbombardować to miejsce. Tymczasem załoga szpitala na łamach telewizji Al – Jazeera zaprzeczyła doniesieniom izraelskiej armii i stwierdziła, że centrala Hamasu nie znajduje się w tym miejscu. Wypowiedzi te jednak nie niosą ze sobą istotnego wytłumaczenia – jeśli naprawdę jest to centrala trudno oczekiwać od lekarzy pracujących w szpitalu innej informacji – jeśli ktokolwiek potwierdziłby ją, naraziłby się Hamasowi. Z drugiej strony argumenty Izraela nie wydają się wystarczające by z całą pewnością uznać tezę IDF za fakt.

IDF od dawna informował, że Hamas wykorzystuje szpitale i obiekty cywilne w tym meczety jako miejsca strategiczne. Źródło: IDF

Hamas chce władzy za wszelką cenę?

Izrael oskarża Hamas nie tylko o zbrodnie wymierzone w ludność żydowskiego pochodzenia ale także o terror w samej Strefie Gazy. Partia związana z Hamasem wygrała wybory demokratycznie ale od czasu jej zwycięstwa, te odbyły się tylko raz. Według szeregu obserwatorów, by utrzymać władzę w Gazie i tłumaczyć Palestyńczykom konieczność rządów, Hamas od czasu do czasu musi wchodzić z Izraelem na wojenną ścieżkę. Bez militarnego konfliktu władza organizacji mogłaby być stopniowo podważana. Nie odniesiemy się w tym miejscu do tych spekulacji. Za tym, by to właśnie szpital Shifa był miejscem z którego operuje Hamas przemawia co najmniej kilka, strategicznych argumentów.

Może Cię zainteresuje:

Bliski WschódhamasIzraelPalestynawojna
Komentarze (0)
Dodaj komentarz