Giełda FTX pozyskała 420 milionów dolarów

Dzięki pozyskaniu dodatkowych 420 milionów USD wycena giełdy kryptowalut FTX wzrosła do 25 miliardów dolarów.

Ciekawie prezentują się również statystyki związane z ilością użytkowników oraz średnim wolumenem handlu w porównaniu do poprzedniej rundy finansowania, która miała miejsce w lipcu tego roku.

Szybki rozwój giełdy FTX

Lipcowa runda finansowania sprawiła, że giełda FTX zwiększa swoją wycenę do 18 miliardów dolarów. Wtedy też miał miejsce najbardziej imponujący wzrost wyceny firmy: wartość FTX wzrosła z 1,2 do 18 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę aktualne statystyki, był to dopiero początek rozwoju. Wystarczyły zaledwie trzy miesiące, aby baza użytkowników giełdy wzrosła o prawie połowę (48%), natomiast średni wolumen handlu aż o 75%.

Inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani giełdami kryptowalut

W najnowszej rundzie finansowania wzięło udział 69 inwestorów. Wśród nich nie zabrakło firm z sektora venture capital (między innymi Sea Capital, Sequoia Capital, Ribbit Capital, Tiger Global oraz Lightspeed Venture Partners).

Czwarta najpopularniejsza giełda kryptowalut według CoinGecko

Założona przez Sama Bankmana-Frieda giełda FTX wystartowała w maju 2019 roku, a już teraz należy do czołówki najpopularniejszych giełd kryptowalut. Pod względem liczby odwiedzin znajduje się na czwartym miejscu rankingu CoinGecko z wynikiem 21 690 867. Dla porównania największa giełda świata Binance ma około 165 696 594 odwiedzin.

Giełda FTX nie oszczędza również na marketingu, co z pewnością przyczynia się do szybkiego wzrostu liczby użytkowników. Jednym z ambasadorów marki jest słynny futbolista (więcej informacji znajdziesz w artykule: Tom Brady chciałby zarabiać w kryptowalutach).

Po co giełdzie FTX dodatkowe pieniądze od inwestorów?

Według kierownika ds. produktu Ramnika Arora dodatkowe środki zostaną wykorzystane do ulepszenia oferty giełdy FTX. Chodzi między innymi o nowe rozwiązania związane z akcjami i rynkiem NFT. Co ciekawe Arora nawiązał również do ewentualnych partnerstw z grami komputerowymi, co według wielu osób może być kolejnym istotnym trendem na rynku kryptowalut. Oprócz planowania nowych strategicznych inwestycji firma chce rozszerzyć również zasięg regulacyjny.

„We expect to make strategic investments designed to grow the business and expand our regulatory coverage”.

Przewaga FTX nad giełdą Binance

W przeciwieństwie do najpopularniejszej giełdy kryptowalut FTX od samego początku dąży do tego, aby jej działania były zgodne z obowiązującymi przepisami. Jest to związane z ideą, na którą powołuje się założyciel giełdy Sam Bankman-Fried: tworzenie lepszego rynku finansowego (creating a better financial marketplace). Jeżeli natomiast chodzi o ostatnią rundę finansowania, Bankman-Fried podkreślił, że giełda FTX współpracowała z inwestorami, dla których jest ona najbardziej przejrzystą giełdą kryptowalut i działa na całym świecie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

„For this round, we capitalized on those strides and were able to partner with investors that prioritize positioning FTX as the world’s most transparent and compliant cryptocurrency exchange”.

FTT: niedoceniony token giełdy FTX

Podobnie jak Binance i inne popularne giełdy, FTX ma swój token (FTT). Inwestorzy, którzy mają go w swoim portfelu, mogą liczyć na dodatkowe profity (chodzi między innymi o darmowe wypłaty po sieci Ethereum, wyższe stawki w programie partnerskim, obniżone prowizje, szansę na wygranie NFT, regularne airdropy SMR).

Chociaż w ubiegłym miesiącu opisywaliśmy, że FTX Token (FTT) osiąga ATH, to zdaniem wielu inwestorów wciąż jest to ciekawe aktywo, którym warto się zainteresować w dłuższej perspektywie. Trudno oczywiście stwierdzić, czy jakikolwiek token giełdowy osiągnie sukces porównywalny z BNB, ale jeżeli tak się wydarzy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to właśnie FTT.

Giełda regularnie skupuje i spala swoje tokeny, co zmniejsza ich ilość i wpływa na wzrost wartości. Ostatnie spalanie miało miejsce 19 października 2021 r. i objęło 108 261 tokeny o przybliżonej wartości 6 100 000 USD. Co ciekawe spalanie tokenów FTT zawsze ma miejsce co siedem dni.

W momencie pisania artykułu FTT kosztuje 64,23 USD.

Co sądzisz o FTX? Czy twoim zdaniem ma szansę za kilka lat wyprzedzić giełdę Binance?

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

FTTFTX
Komentarze (0)
Dodaj komentarz