Eesti Pank bada możliwości stworzenia odpowiednich narzędzi do obsługi cyfrowego pieniądza.
Celem projektu badawczego Estońskiego Banku Centralnego jest sprawdzenie, czy rozwiązanie oparte na łańcuchu bloków KSI – technologii stosowanej przez estońską e-administrację – byłoby odpowiednie do obsługi infrastruktury pieniądza cyfrowego. Bank centralny Estonii zamierza również zbadać, jakie nowe rozwiązania płatnicze byłyby technicznie możliwe do zaoferowania, gdyby zastosowano elektroniczne dokumenty tożsamości i inne estońskie rozwiązania e-administracji.
– Jako mały bank centralny Eesti Pank starannie wybiera projekty rozwojowe banków centralnych strefy euro, do których możemy wnieść znaczący wkład. Przez lata Estonia wypracowała sobie unikalne know-how dotyczące utrzymywania bezpiecznego, prywatnego i wydajnego e-rządu. Wyjątkowe bogactwo doświadczeń Estonii stanowi dobry impuls do uruchomienia projektu z firmami technologicznymi SW7 i Guardtime w celu zbadania możliwości technologicznych. Ten ostatni podmiot jest wieloletnim partnerem Estonii we współpracy w dziedzinie blockchain i najwyższym światowym liderem w tej dziedzinie – powiedział Rainer Olt, szef Departamentu Systemów Płatniczych w Eesti Pank.
Cyfrowa waluta banku centralnego Estonii
Projekt badawczy Eesti Pank, Guardtime i SW7 Goup składa się z kilku różnych faz i ma trwać około dwóch lat. Jego zadaniem jest sprawdzenie w jaki sposób można stworzyć skalowalną, praktyczną i kryptograficznie bezpieczną platformę. Jak podkreślają przedstawiciele banku, wyzwaniem podczas realizacji tego projektu mogą okazać się rygorystyczne wymagania dotyczące szybkości, bezpieczeństwa, prywatności i odporności tworzonego systemu.
Jak wskazują przedstawiciele Eesti Pank, cyfrowy pieniądz banku centralnego dałby ludziom i firmom nową możliwość deponowania i wykorzystywania pieniędzy na rachunku w banku komercyjnym obok gotówki. „Pieniądz cyfrowy banku centralnego byłby w tym sensie podobny do gotówki, ponieważ w obu przypadkach powstaje prawo do roszczenia wobec banku centralnego, tj. bank ten bezpośrednio gwarantuje wartość pieniądza” – czytamy w komunikacie.
Projekt badania pieniądza cyfrowego banku centralnego jest pierwszym praktycznym przykładem nowego kierunku strategicznego banku centralnego Estonii, w ramach którego podmiot ten poszukuje możliwości współpracy i tematów badawczych z sektora prywatnego, które promują rozwój środowiska finansowego i płatniczego Estonii.
Od Redakcji:
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.