Czy Unia Europejska zakaże korzystania z metody proof-of-work?

Ogromne zużycie energii przez górników to jeden z najpopularniejszych argumentów stosowanych przeciw najstarszej kryptowalucie. Teoretycznie nie powinien to być powód do zmartwień, bo z każdym rokiem rośnie wykorzystanie energii odnawialnej, co jest korzystne dla środowiska oraz górników.

Niestety, według wiceprzewodniczącego Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) Erika Thedéena rosnące wykorzystywanie energii odnawialnej w procesie wydobywania BTC powinno… budzić obawy.

Czy kryptowaluty mają wpływ na zmiany klimatyczne?

Swoimi przemyśleniami na temat kryptowalut Erik Thedéen podzielił się w wywiadzie dla Financial Times. Według niego wydobycie Bitcoina stało się „kwestią narodową”. Ostrzegł również przed wpływem, jaki kryptowaluty mogą mieć na zmiany klimatyczne.

Na tym jednak się nie skończyło, bo wiceprzewodniczący ESMA zaczął wzywać do podjęcia dyskusji na temat przesunięcia branży w stronę bardziej wydajnej technologii.

„We need to have a discussion about shifting the industry to a more efficient technology”.

Jako energooszczędną alternatywę dla proof-of-work wskazał proof-of-stake.

Dlaczego korzystanie z energii odnawialnej nie podoba się Thedéenowi?

Jak informowaliśmy w artykule BMC: Mining Bitcoina staje się coraz bardziej zrównoważony, już prawie 59% górników korzysta obecnie z energii odnawialnej. Tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku wspomniana wartość wzrosła o 1%.

Krytyka Bitcoina związana z wykorzystaniem z tradycyjnych źródeł energii nie jest niczym nowym. Nawet po wstrzymaniu płatności z wykorzystaniem BTC za samochody Tesla Elon Musk zapowiedział, że jeżeli około 50% górników będzie korzystało z czystej energii, to transakcje z użyciem Bitcoina zostaną przywrócone.

„When there’s confirmation of reasonable (~50%) clean energy usage by miners with positive future trend, Tesla will resume allowing Bitcoin transactions”.

Trudno zatem zrozumieć, co w górnictwie opartym o odnawialne źródła energii może się nie podobać wiceprzewodniczącemu Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

Przy okazji zachęcamy do lektury artykułu Czy energochłonność wydobycia bitcoinów wpływa na wysokość naszych rachunków za prąd? Znajdziesz w nim omówienie badań profesora Matteo Benettona z Uniwersytetu w Chicago.

Unia Europejska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz