Czy NFT może zagrozić serwisom typu Spotify?

Czy NFT może zagrozić serwisom typu Spotify?

Według nowego raportu duńskiego banku inwestycyjnego Saxo Bank rozwijający się rynek NFT może zagrozić pozycji serwisów streamingowych z muzyką.

Chodzi przede wszystkim o to, że wielu artystów jest niezadowolonych z wynagrodzenia, jakie wypłaca im Spotify i inne popularne serwisy. Stworzenie nowej platformy na blockchainie z elementami NFT może wyeliminować ten problem i sprawić, że artyści zaczną w końcu dobrze zarabiać na swojej muzyce.

Ile zarabiają artyści na Spotify?

Chociaż trudno jest znaleźć oficjalne informacje na temat stawek obowiązujących w serwisie Spotify, to według niektórych osób wynoszą one około dolara za każde cztery tysiące odtworzeń.

W dodatku według analityka Madsa Eberhardta nie ma tak naprawdę znaczenia, jakiej muzyki słucha użytkownik, bo jego pieniądze nie trafiają bezpośrednio do artystów. Zamiast tego pieniądze użytkowników trafiają do wspólnej puli, z której opłacani są wszyscy artyści na podstawie swojego udziału w ogólnej liczbie odtworzeń.

Kolejnym problemem są wysokie prowizje, z których słyną takie serwisy jak Spotify i Apple Music.

Artyści eksperymentują z NFT i nowymi technologiami

O tym, czy przewidywania Saxo Banku okażą się słuszne, będzie można przekonać się już za kilka – kilkanaście miesięcy. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowe eksperymenty artystów z nowymi technologiami, nowy serwis muzyczny wykorzystujący NFT i blockchain, który pozwoliłby im zarabiać więcej pieniędzy, rzeczywiście może odnieść sukces. Już w lipcu opisywaliśmy NFT od Jaya-Z sprzedany za 139 000 dolarów, które powstało z okazji 25 rocznicy jego debiutanckiego albumu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również rezydencja Snoop Dogga w metaversum The Sandbox.

Użytkownicy popularnych serwisów z muzyką często wyrażają swoje niezadowolenie z tego, że firmy wypłacają artystom tylko niewielką część zarobionych pieniędzy. Z drugiej strony nie brakuje osób, które korzystają z nie do końca legalnych kont lub próbują unikać płatności dzięki ciągłemu zakładaniu nowych i korzystaniu z darmowego okresu próbnego, na czym z kolei tracą serwisy muzyczne.

Co sądzisz o przyszłości Spotify? Czy serwisy streamingowe z muzyką rzeczywiście mają się czego obawiać?

NFTSpotify
Komentarze (0)
Dodaj komentarz