Wczoraj zakończyła się konferencja poświęcona technologii w sektorze finansów. Nie zabrakło więc i dyskusji w temacie cyfrowych walut i technologii blockchain.
Kryptowaluty przyszłością bankowości, czy jej kresem?
4 i 5 grudnia 2019, jak co roku, odbyła się konferencja Impact Fintech 2019 poświęcona, jak sama nazwa wskazuje, fintech’owi. Mówiono tam o finansach i bankowości, jaką znamy dziś i co tę branżę czeka jutro. Wydarzenie to jest niezwykle ważne dla każdego z nas, bo w końcu wszyscy posługujemy się środkiem wymiany wartości, jaką jest pieniądz, każdego dnia. A goście konferencji decydują o tym, czym będziemy płacić, jak będziemy płacić i tworzą przyszłe rozwiązania w tym zakresie. Poza tym Polska znajduje się w czołówce krajów, które niezwykle szybko przyswajają nowe metody płatności mobilnych itd.
Na tegoroczną edycję Impact Fintech zawitało wielu znamienitych gości. Przedstawiciele narodowych instytucji płatniczych (NBP, PKO, KNF), polskich i zagranicznych banków, ale również regulatorzy z całego świata, fintech i startup’y. Nie zabrakło również podmiotów związanych stricte z kryptowalutami i technologią blockchain, pojawił się m.in. (Blockchain.com czy Ripple).
To co nas szczególnie zainteresowało to wypowiedź Teresy Czerwińskiej, doktora ekonomii, członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego i byłej minister finansów.
Dr Czerwińska zapytana o blockchain i jak ta technologia jest wykorzystywana dziś w bankowości, odpowiedziała:
Technologia blockchain, usługi chmurowe to jest raczej przyszłość naszego sektora bankowego i my to wyraźnie widzimy. Wyraźną dysproporcję pomiędzy tym, co widzimy w mediach, a tym co rzeczywiście się dzieje w bankach.
Była Pani Minister, obejmująca urząd w I poł. 2019 r. mówiła, że blockchain jest na razie forpocztą dla sektora bankowego. PKO BP jest ponoć liderem w tym zakresie, jak wiemy bank wypracował własny blockchain prywatny, czy też korzysta z typu federacyjnego (np. Hyperledger).
Przedstawicielka NBP wspomniała również o usługach chmurowych, miejmy tylko nadzieję, że nie utożsamia technologii blockchain z chmurą. Choć z drugiej strony nie jest ona specjalistką w tym zakresie, a więc można jej wybaczyć i cieszyć się, że przedstawiciele polskich instytucji finansowych są w ogóle obecni.