KNF powiększył dzisiaj listę ostrzeżeń o kolejną pozycję związaną z branżą kryptowalut. Najnowszy wpis dotyczy polskiej giełdy Bitstar.
Spóźniona reakcja
14 czerwca KNF wpisał na Listę Ostrzeżeń Publicznych polską giełdę kryptowalut Bitstar. Z komunikatu dowiadujemy się, że sprawa dotyczy prowadzenia nieuprawnionej działalności w zakresie usług płatniczych.
„Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie”
Podobny komunikat wystosowano w przeszłości wobec wielu innych popularnych giełd. Sama lista jest zbiorem podmiotów, co do których Komisja posiada zastrzeżenia dotyczące legalności funkcjonowania. Podczas kontaktów z wymienionymi podmiotami zalecane jest zachowanie ostrożności.
Co ciekawe, strony platformy nie ma już w sieci, zatem samo ostrzeżenie pojawiło się zbyt późno. Giełda zakończyła już działalność.
Krucjaty KNF
Komisja Nadzoru Finansowego nie po raz pierwszy wykorzystała swoją listę ostrzeżeń do sygnalizowaniu o potencjalnych zagrożeniach wynikających z działalności niektórych kryptobiznesów w Polsce. Karuzela ostrzeżeń rozpoczęła się na początku 2018 roku. Wtedy na niesławną listę wpisana została giełda BitBay i Abucoins. W przypadku BitBay’a, największej polskiej giełdy kryptowalut, skończyło się na przeprowadzce biznesu na Maltę. Giełda Abucoins z kolei nie miała tyle szczęścia i kilka miesięcy po ostrzeżeniu zakończyła swoją działalność.
Z niedawnych przykładów wskazać warto również Coinroom. Giełda ta kilka dni temu oficjalnie podjęła decyzję o ogłoszeniu upadłości. Powodem tej decyzji była seria kontrowersji i błędów zabezpieczeń giełdy.
KNF na pewno nie skończył jeszcze z kryptowalutami. Wiele osób skarży się na brak możliwości prowadzenia legalych biznesów blockchainowych w Polsce, trzeba jednak pamiętać, że organy publiczne odnoszą się do kryptowalut sceptycznie głównie z powodu braku istotnych dla tego rynku regulacji prawnych.