SZALEŃSTWO – Stokarz Czyta Rynek #42

Szaleństwo wylało się na światowe giełdy. Niegdysiejsze „czarne złoto” okazało się zbędnym odpadem, zanieczyszczając rynki niczym rzeczywisty wylew ropy do akwenu wodnego. Koronawirus obnażył słabość energetyczną opartą o paliwa kopalne, wszyscy zachłysnęli się ropą, napełniając nią brzuchy w czasie globalnej pandemii, a następnie wyrzygali.

I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno, Zachód wraz z Saudyjczykami gotów był uczestniczyć w jednej wojnie po drugiej – Afganistan, Irak, niedawno Iran – terroryzmem tłumacząc chęć rozszerzenia swych wpływów na kolejne pola naftowe. Setki tysięcy ludzi poniosło śmierć w wojnie o czarne złoto. Tylko po to, aby w godzinie realnego kryzysu, owe złoto warte było mniej niż zestaw skrzydełek z KFC.

Ile żyć wycenionych zostało w baryłkach ropy w XXI wieku? Ile kul szybowało z dumnym świstem po gorącym od Wschodniego żaru niebie, ile gęb z heroizmem niosło na ustach przesłania i idee wolnościowe Zachodniego świata, tylko po to, aby pod podszewką mogła się nieprzerwanie toczyć wojna o ropę? Chciałbym zapytać kogoś mądrzejszego ode mnie, ile białych tablic zostało zapisanych słowami przez specjalistów strategicznych, finalnie mogąc utworzyć spójną narrację przeciwko zagrożeniu terroryzmem? Zachodni Człowiek stanął, na ten przekaz popatrzył i zaklaskał ucieszony jak mały szczeniaczek.

A dziś? A kilka dni temu nikt ropy nie chciał, magazyny pełne, więc majowe kontrakty na ropę WTI wygasły po negatywnych cenach. Szkoda, że nikt nie kalkulował potencjalnego szoku podaży, jak niecałe dwadzieścia lat temu wyciągano z afgańskich domów matki z dziećmi, gdyż pod ich stopami odkryto płynne, czarne złoto. A dziś, w zamian za to dopadło nas płynne, czarne szaleństwo.

Szaleństwo analogii sprzed wieków – rynki idą do góry na fatalnych danych ekonomicznych

Obserwatorów rynku zaskakiwać może ruch amerykańskich indeksów akcji SP500 oraz Średniej Przemysłowej Dow Jones, które w obliczu historycznie negatywnych danych o bezrobociu i przemyśle w Stanach Zjednoczonych, z siłą godną samcowi alfa krowy brazylijskiej odbiły od swoich wczesnomarcowych dołków na kursach.

Nie trzeba jednak szukać daleko, bo i historia doskonale zna przypadki, kiedy to irracjonalność przyszłego prosperity wkradała się i przejmowała nastroje amerykańskich giełdziarzy z Wall Street. Każde załamanie na giełdzie czy to w latach 30, 60, a nawet 80 ubiegłego wieku, poprzedzały fatalne warunki realnej ekonomii. Rynki jednak robiły to, co robią od wieków, czyli zwyczajnie żyły swoim własnym życiem. Do tego stopnia, że w latach 80 dochodziło do sytuacji, w której fundusze zwalniały swoje działy ekonomistów, gdyż ich prognozy (przekładali oni dane gospodarcze na potencjalne przyszłe zachowanie cen akcji) i tak nigdy się nie sprawdzały.

Analiza Techniczna rynku Kryptowalut – Podsumowanie Bitcoina

https://www.tradingview.com/x/Y71wd1HV/

Korzystając ze świec na wyższych przedziałach czasowych, jesteśmy w stanie zdefiniować nasze podejście do gry intra-day. Widząc 6 tygodni konsekwentnych wzrostów w skali tygodniowej, zamierzam początkowo grać z trendem. Dopóki kurs znajduje się powyżej 4H low (zielona „kreska – chmura”) buduję pozycję long. Zamierzam zamykać ją powyżej swing high, czyli $7800, co daje około 2.5% ruchu w górę. Dotknięcie swing high, a następnie spadek w okolice $7630 – pierwszy sygnał do zajęcia pozycji short. Plan dokładania do zyskownej pozycji wedle schematu na obrazku. Pamiętajcie, jest to typowa gra intra-day (krótkoterminowa – pozycja trzymana jest nie dłużej niż kilka godzin), jeśli nie macie z nią doświadczenia nie polecam ślepego podążania za moimi wskazówkami.

Niemniej jednak przykład ten może zobrazować Wam, jakie struktury występują często na parze BTC/USD, jak je zidentyfikować (przejście od świec tygodniowych i miesięcznych w celu ustalenia pierwszego zagrania, a później wykonanie planu już na niższych interwałach), a na końcu jak dokładnie grać. Metodyczne podejście do handlu, wcześniejsze zaplanowanie strategii sprawią, że już na wstępie zyskasz przewagę na rynku.

https://www.tradingview.com/x/igI4BEWV/

Jednym ze średnioterminowych scenariuszy, na które również staram się przygotować jest zejście BTC poniżej $6600. Sygnalizowałoby to dla mnie przełamanie struktury rynku i potencjał do shortowania. Trejd wyglądałby na przykład tak: zejście do $6600, później wzrost na $6800 – wchodzisz w short, a Twój SL znajduje się powyżej lokalnego swing high (można również bardziej konserwatywnie umieścić SL wyżej, w razie gdyby rynek chciał jeszcze wyciąć shorty).

Adekwatnie, przełamanie oporu na $8100 i moim celem będzie longowanie intra-day aż do zielonego prostokąta.

https://www.tradingview.com/x/VMAfLa6R/

Analiza Techniczna Altcoinów oraz podsumowanie zeszłotygodniowych pozycji w Serii

W zeszłym tygodniu miałem okazję przedstawić Wam pomysł na short ropy. W żadnym wypadku nie udało mi się złapać shorta na kontraktach majowych, kiedy to cena w dniu publikacji wynosiła jeszcze $19 USD (przypomnijmy, że kontrakty majowe na ropę WTI spadły do -34 USD). Okazja nadarzyła się jednak na kolejnych kontraktach. Czerwcowe kontrakty, po historycznym spadku majowych, znajdowały się na poziomie $20 – tuż po zamknięciu pierwszej świecy godzinowej zająłem pozycję short wedle planu. Target na rysunku. Jak sami możecie zauważyć, trzymanie się planu (aczkolwiek nie za sztywne!) potrafi znacząco się opłacić.

https://www.tradingview.com/x/fxVLzckt/

Jeśli chodzi o zagrania na altach, to w zeszłym tygodniu wraz z Czytelnikami zająłem pozycję long na parze XTZ/BTC. Pozycje zamknąłem tuż przed pisaniem tego artykułu, zyskując 2.5R (risk to reward ratio), które w tym wypadku wyniosło 24% net.

https://www.tradingview.com/x/jmkxfAAt/

Pozycja ETH/BTC także wedle planu. Przypomnę, że był on następujący – przebicie czerwonej to wejście w long (udało się kilka minut przed tą piękną wzrostową świecą). Celowałem wyżej, ale po utworzeniu się szczytu lokalnego, wyszedłem przy drugim podejściu kursu do niego.

Tym samym, nasza wspólna zabawa z publicznym portfolio, w którym inwestuję w krypto wraz z Czytelnikami, tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni przyniosła nam 80% zysku net – nie licząc bardzo zyskownej pozycji na ropie. Każdy trejd publikowany był zawczasu, wraz z podanym SL i Targetem (czasem jest on dostosowywany do warunków rynkowych, ale tak to już jest na giełdzie).

https://www.tradingview.com/x/1ei8X1es/

Trejdy, które są dalej w grze

Pochylmy się na chwilę nad zagraniami, które nadal są aktywne. Złoto przyniosło mi w tym tygodniu nieco zawrotów głowy. Pozycja pozostała aktywna, gdyż dalej spodziewam się wzrostów. SL przesunięty poniżej swing low, wejście $1713 dalej aktualne. Cel nadal $1810 minimum.

https://www.tradingview.com/x/GiRTtBaN/

Pozycja na niszowej kryptowalucie TROY jest jedyną, która nie idzie po Naszej myśli. Zejście do zielonego – jestem out. Dam jej jednak nieco czasu na rozwój – być może akumulacja między 30-33 sat, a następnie up? Mowa o shitcoinie, zatem nie spodziewałem się wiele. Mimo wszystko, poczekam cierpliwie do następnego tygodnia. Pierwszy sell na poziomie 55 sat.

https://www.tradingview.com/x/ejeJBvKz/

Przechodząc do starszego kuzyna TROY, czyli TRON (TRX) – wejście 184 sat. Wsparcie zaznaczone poprzez czarną linię zostało utrzymane, zatem spodziewam się ruchu w górę. Target zaznaczony na wykresie jest oczywiście wielce optymistyczny i ma charakter poglądowy – w rzeczywistości zamierzam zbierać profit na 203 sat, 215 sat i 232 sat – za każdym razem po 25%. Ostatnie 25% zostawiam na wyższe poziomy.

https://www.tradingview.com/x/YiTztcKu/

Nasz trejd na XRP/USD ma się całkiem nieźle. SL przesunięty poniżej swing low (wejście nie było zbyt optymalne, ale tak to już jest przy handlu altcoinami, dlatego pozwalam sobie zawsze na szerszy SL). Jeśli do końca weekendu na pozycji nie zadzieje się nic pozytywnego zamierzam ją zamknąć, nie ważne czy będzie na zysku, czy na stracie. Nie zamierzam trzymać XRP, skoro nie widać ku temu podstaw, a moje pierwotne założenie co do wzrostu okazać się może błędne.

https://www.tradingview.com/x/kYumZjRl/

Jedno spojrzenie na XRP/BTC – utraćmy czerwone wsparcie, a widzimy się na niższym, czarnym. W takim scenariuszu nie zamierzam trzymać long ana XRP/USD.

https://www.tradingview.com/x/lFE4s4w2/

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają

stokarz czyta rynek 42
Komentarze (0)
Dodaj komentarz