Powracamy do przeszłości, kiedy to Bitcoin na dobre wystartował, a jego rzekomy twórca zaanonsował ten fakt światu. 18 milionów dolarów za jedną monetę – tyle jest warta dziś jego predykcja sprzed lat.
Znowu ktoś powie – absurd! Niekoniecznie, bowiem sam twórca (jak twierdzi wielu), a już na pewno współtwórca protokołu Bitcoin, Hal Finney, wystosował takie przewidywania co do przyszłej wyceny cyfrowego złota.
Było to 11 stycznia 2009 roku, kiedy to opublikował pierwszą wiadomość o uruchomieniu Bitcoina. Również w tym czasie prowadził korespondencję z Satoshim Nakamoto (a może z samym sobą?), która dziś jest już odtajniona i publicznie dostępna.
Przypomnijmy jednak, kim właściwie był Hal Finney (zmarły w 2014). W przeprowadzonym przez nas wywiadzie z Satoshim Nakamoto, Satoshi powiedział tak:
Hal Finney był inżynierem kryptografii [cypherpunk] jeszcze w okresie sprzed opublikowania manifestu Bitcoina. Był pierwszym po mnie, który używał software’u Bitcoina, jak również zgłaszał poprawki do błędów w kodzie. Pracował nad udoskonaleniem technologii blockchain. Jest również pierwszym człowiekiem, który otrzymał transakcję w Bitcoinie […].
Zakład: 100 000 000 do 1
Przejdźmy do sedna, albowiem jak trzeba mieć rozwiniętą wyobraźnię, żeby w ogóle pomyśleć o tak abstrakcyjnej cenie za jedną sztukę BTC. Okazuje się to bardzo proste, posłuchajcie.
Finney w jednym z listów do Satoshiego, jako pierwszy spróbował wycenić cyfrowe złoto. Nie sposób było tego dokonać, tak jak nie można i tego uczynić dzisiaj. Posunął się więc do abstrakcji.
Nasz rzekomy twórca, a choćby współtwórca, wyobraził sobie, jakby to było, gdyby cały majątek netto obywateli z całego świata (household net worth) znalazł się w bitcoinie. (Można by rzec, że taką pozycję ma dziś w dużej mierze dolar amerykański). Finney nie znał wówczas tego określenia, lecz miał na myśli hiperbitcoinizację, czyli masową adopcję kryptowaluty.
W czas, kiedy Finney pisał o niniejszej predykcji, szacował cały majątek gospodarstw domowych na 100-300 bilionów dolarów. Bitcoinów w przybliżeniu będzie 20 milionów, więc prosta kalkulacja ilorazowa mówi nam, że w takiej sytuacji 1 BTC byłby wart ok. 10 milionów – tak pisał Finney.
Skąd więc wytrzasnąłeś 18 milionów dolców? – zapytacie. Już pędzę z wyjaśnieniem.
Otóż według raportu “The Global Wealth” z 2019 roku, wykonanego przez Credit Suisse, majątek netto wszystkich gospodarstw domowych na świecie wynosi 360 bilionów dolarów. Więcej dodawać nie trzeba. Predykcja Finney’a sprzed 11 laty wzrosła blisko dwukrotnie z uwagi na zwiększający się poziom zamożności obywateli z całego świata.
Co zatem sądzicie? Czy pierwsze pokolenie Bitcoin dożyje totalnej hiperbitcoinizacji?
W 2009 roku zakład ten był jak 100 milionów do 1. Gdyby istniał, chociaż cień szansy na takie rozpowszechnienie bitcoina… 100 milionów do 1, wyobrażacie sobie? – pyta Finney z przeszłości.
Od Redakcji
Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu: