Belgia wyraża własny pogląd na kryptowaluty

Najnowsze stanowisko Belgijskiego regulatora w sprawie kryptowalut jest sprzeczne z m.in. USA

Kryptowaluty wzbudzają wiele emocji, w szczególności po ostatnim bankructwie giełdy FTX i spółke z nią związanych jak na przykład Alameda Research, sytuacja jest bardzo barwna. Jedni oczekują wyciągnięcia konsekwencji wobec Sama Bankmana-Frieda za nierozsądne gospodarowanie środkami inwestorów i brak odpowiednich zabezpieczeń. Drudzy z kolei nawet nie łudzą się, że jakiejś formie sprawiedliwości stanie się zadość, biorąc pod uwagę inny przykład z tego roku, czyli Do Kwona i upadek ekosystemu Terra Luna. W cieniu tych dywagacji następuje globalna adopcja, a wielkie koncerny rywalizują o jak największe udziały w nadchodzącej cyfrowej rewolucji. Rządy państw także szukają swoich okazji na tej płaszczyźnie, a teraz Belgia ogłosiła swoje stanowisko na temat aktywów wirtualnych. Co ciekawe, jest ono sprzeczne chociażby z podejściem Stanów Zjednoczonych.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych ma inne zdanie niż Belgia

Amerykański SEC na czele z Garrym Genslerem ma sprzeczne zdanie z Belgijskim regulatorem na temat tego, jakie warunki muszą być spełniona, aby aktywa kryptograficzne zostały sklasyfikowane jako papiery wartościowe. Belgijski finansowy organ regulacyjny stwierdził bowiem, że Bitcoin i pozostałe altcoiny, które są emitowane wyłącznie za pomocą kodu programowania nie stanowią papierów wartościowych. Belgijski Urząd do spraw Usług i Rynków Finansowych (FSMA) w raporcie opublikowanym w ostatni wtorek wydał właśnie takie oświadczenie. Prace nad tym stanowiskiem trwały od lipca tego roku, więc wydaje się, że ta kwestia jest już zamknięta i zdanie urzędników nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie. Decyzja nie jest jeszcze usankcjonowana prawnie, lecz organ administracyjny stwierdził:

Jeżeli nie ma emitenta, jak w przypadku, gdy instrumenty są tworzone za pomocą kodu komputerowego i nie odbywa się to w wykonaniu umowy między emitentem a inwestorem, to co do zasady MiFID nie mają zastosowania

źródło: cointelegraph

Potwierdzono więc, że przepisy określające w Belgii znaczenie papierów wartościowych nie powinny być stosowane względem większości kryptowalut.
Zobacz także: Sam Bankman-Fried nie zamilkł po aferze FTX

Kryptowaluty mogą być traktowane jako papiery wartościowe w określonych przypadkach

Może tak się stać jeśli dana firma wykorzystuje konkretne aktywa cyfrowe jako środek wymiany. Świadczy o tym dalszy ciąg oświadczenia:

Niemniej jednak, jeżeli instrumenty pełnią funkcję płatniczą lub giełdową, do instrumentów lub osób świadczących określone usługi związane z tymi instrumentami mogą mieć zastosowanie inne przepisy

źródło: cointelegraph
BitcoinBlockchainFTXKryptowalutylunaPrawoSEC
Komentarze (0)
Dodaj komentarz