Bank of China i China UnionPay podpisały umowę współpracy w zakresie płatności mobilnych i ogłosiły rozpoczęcie testowych płatności w chmurze banku. Zgodnie z umową, obie strony będą aktywnie wdrażać projekty demonstracyjne mobilnych aplikacji, pogłębiać wszechstronną współpracę w zakresie finalizowania transakcji oraz promować szybki rozwój płatności z użyciem technologii blockchain.
Obie firmy starają się przeanalizować rozproszoną księgę rachunkową, aby zaktualizować swoje produkty do bankowości mobilnej. W szczególności China UnionPay chce stworzyć zunifikowany i zintegrowany system usług finansowych dla urządzeń mobilnych. Ideą takiego systemu jest to, że posiadacze kart kredytowych będą mogli dokonywać zakupów, przelewów i transakcji za pomocą kodu QR. W przyszłości Bank of China planuje promować nowy system płatności, aby zapewnić klientom „bezpieczniejszą, wygodniejszą i bardziej wydajną obsługę płatności mobilnych”.
„W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku i wymogi regulacyjne, podpisanie tej strategicznej umowy jeszcze bardziej pogłębi innowacyjną współpracę w zakresie płatności mobilnych oraz eksploracji blockchainu. Chcemy również wzmocnić budowę systemów dla transgranicznych płatności mobilnych i ustanowić globalne oferty dla tego sektora” – piszą w oświadczeniu na stronie BOC
Władze miasta w Chinach zainwestowały 1,5 miliarda dolarów w blockchain
W lipcu br., chińskie miasto Nankin uruchomiło fundusz inwestycyjny blockchain o wartości około 1,5 miliarda dolarów, aby wspierać publiczne projekty oparte na technologii blockchain. Celem projektu jest zapoznanie się z blockchainem oraz wsparcie branży logistycznej, opieki zdrowotnej, własności intelektualnej i ochrony środowiska. Według Zhongguancun Blockchain Industry Alliance, branże przyjmujące blockchain przyniosą więcej przełomów technologicznych, niż może się wydawać.
Ludowy Bank chin zainteresowany technologią blockchain
Zhou Xiaochuan, głowa Ludowego Banku Chin wyraził w marcu br swoje zdanie nt. kryptowalut. Zaintrygowany jest istotą blockchainu i jej użytecznością dla rozwoju finansowego i społecznego kraju. Zhou powiedział, że PBoC szuka rozwiązania w walutach cyfrowych, ponieważ dąży do szybszych, tańszych i wygodniejszych metod płatności. W międzyczasie ostrzega, że kryptowaluty takie jak Bitcoin – częściej używane do spekulacji niż płatności – nie służą gospodarce kraju.
Co sądzicie o zaangażowaniu Chin w technologię blockchain? Zapraszamy do dyskusji!