Prezes Czeskiego Banku Narodowego (CNB), Aleš Michl, w rozmowie z mediami ujawnił, że bank centralny rozważa włączenie kryptowalut Bitcoin do swojej strategii dywersyfikacji rezerw. Ta potencjalna decyzja mogłaby być kamieniem milowym w przyjęciu kryptowalut przez instytucje państwowe w Europie Środkowej.
Bitcoin jako nowa forma dywersyfikacji
W wywiadzie dla CNN Prima News Michl podkreślił, że choć obecnie bank nie planuje bezpośredniego zakupu Bitcoina, temat może być przedmiotem przyszłych debat. Gdyby jednak Bitcoin został włączony do rezerw CNB, decyzja musiałaby zostać zaakceptowana przez siedmioosobowy zarząd banku. Obecnie podmiot koncentruje się na zwiększaniu udziału złota w swoich rezerwach, planując jego wzrost do 5% całkowitych aktywów do 2028 roku.
Wypowiedzi Michla odzwierciedlają szerszy trend rosnącego zainteresowania kryptowalutami jako technologią oszczędnościową w instytucjach państwowych. Bitcoin, z rocznym wzrostem wartości o 131% w 2024 roku, wyprzedza tradycyjne aktywa, takie jak złoto, które w tym samym okresie zyskało około 30%.
Wpływ na globalne finanse
Zdaniem Anndy’ego Liana, eksperta ds. blockchain i autora książek ekonomicznych, rosnąca akceptacja Bitcoina przez państwowe instytucje może fundamentalnie zmienić krajobraz globalnych finansów. Bitcoin może stać się obok złota podstawowym aktywem rezerwowym, wspierając bardziej zdecentralizowane i cyfrowe podejścia do stabilności ekonomicznej. Jednakże zmienność cen BTC może stanowić poważne ryzyko dla rezerw narodowych, wprowadzając potencjalne wahania finansowe na szeroką skalę.
Bitcoin w Stanach Zjednoczonych rzutuję na resztę krajów
Podobne inicjatywy zdobywają popularność także w Stanach Zjednoczonych. Jednym z najbardziej oczekiwanych projektów ustaw jest Bitcoin Act, którego autorką jest senator Wyoming, Cynthia Lummis. Ustawa zakłada stworzenie strategicznej rezerwy Bitcoin, co wzmacnia status tej kryptowaluty jako koncepcji oszczędnościowej. Wsparcie dla ustawy, znacząco wzrosło po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Republikańska większość w Senacie oraz poparcie dwupartyjne, w tym Demokratycznego reprezentanta Ro Khanny, zwiększają szanse na przyjęcie ustawy w najbliższych latach.
Czy Bitcoin stanie się globalnym standardem rezerwowym?
Nie tylko Czechy i USA rozważają BTC jako część swoich rezerw. Propozycje podobnych działań pojawiły się w Teksasie i Pensylwanii. Adam Back, współzałożyciel Blockstream, przewiduje, że jeśli Bitcoin Act zostanie zatwierdzony, to kurs Bitcoina może w długim terminie przekroczyć nawet 1 milion USD. Jak widzimy -choć CNB obecnie koncentruje się na złocie, to otwartość prezesa Michla na debatę nad Bitcoinem wskazuje na rosnącą adaptację krypto w Europie (i to przy naszej granicy!). Włączenie Bitcoina do rezerw może nie tylko zdywersyfikować aktywa banku, ale także zasygnalizować nową erę dla krypto w regionie Europy Wschodniej. Czy Polska wyciągnie z tego wnioski? Póki co — poważnej debaty w tym zakresie brak.