Iga Świątek z awansem w Australian Open! O półfinał zagra z wielką gwiazdą

Iga Świątek, zgodnie z planem i przewidywaniami bukmacherów i ekspertów, pokonała niżej notowaną Maddison Inglis i zameldowała się w ćwierćfinale wielkoszlemowego Australian Open. Przeciwniczką Igi w walce o półfinał będzie reprezentująca Kazachstan – Jelena Rybakina.

Iga Świątek zgodnie z planem. Teraz Rybakina

Maddison Inglis była sklasyfikowana na 168. miejscu w rankingu WTA i tę różnice było widać praktycznie od początku meczu. Wyżej poprzeczkę Idze zawiesiłaby z pewnością Naomi Osaka, ale ta wycofała się z powodu kontuzji, oddając pole Australijce.

W pierwszym secie Iga nie straciła nawet gema, pewnie wygrywając 6:0. Co ciekawe, był to już 33. set bez straty choćby jednego gema w jej przygodzie z turniejami wielkiego szlema. Drugi set zaczął się nieco nerwowo. Iga popełniła kilka błędów, zapraszając przeciwniczkę do tańca, ale szybko się z tego wycofała. Rywalka wygranego gema na 1:0 świętowała tak, jakby wygrała całe spotkanie. To z kolei podchwyciła miejscowa publiczność, która w przeważającej części naturalnie kibicowała „swojej” Australijce. Cały mecz trwał niespełna godzinę i kwadrans.

fot. WTA

Iga Świątek i Rybakina jak do tej pory spotkały się jedenastokrotnie. Rekord jest niemal równy dla obu zawodniczek. Sześć razy zwyciężała Polka, pięć jej najbliższa rywalka. Ostatni raz panie spotkały się na kortach WTA Finals w Arabii Saudyjskiej, gdzie pod koniec 2025 roku górą była Rybakina. Niemniej jednak cztery poprzednie pojedynki – w 2024 i 2025 roku – wygrywała Świątek. W tym w 1/16 finału innego wielkoszlemowego turnieju – French Open.