Unia Europejska wciąż cieszy się relatywnie wysokim poparciem wśród Polaków. Jednak kolejne badanie pokazuje, że entuzjazm społeczeństwa polskiego do UE stopniowo topnieje. Raport CBOS pn. „20 lat członkostwa Polski w UE” ujawnił, że poparcie Polaków dla członkostwa w Unii Europejskie jest najniższe od 2013 roku. Wcześniej podobne wyniki uzyskała „Rzeczpospolita”, która zleciła badanie tej kwestii IBRiS-owi.
Poparcie Polaków dla UE spada
Unia Europejska wciąż cieszy się dość dużym poparciem wśród Polaków. Jednak kolejne badania tej kwestii pokazują, że poparcie spada i to dość wyraźnie. CBOS opublikował raport z badań pn. „20 lat członkostwa Polski w UE”. Z badania wynika, że obecnie za obecnością Polski w Unii Europejskiej opowiada się 77% badanych. Z jednej strony to wciąż dużo, ale w porównaniu z poprzednimi badaniami, widać wyraźny spadek poparcia.
W porównaniu do badań z kwietnia 2023 roku, poparcie dla obecności Polski w UE spadło o 8%. Z kolei w porównaniu do sondażu z czerwca 2022 roku spadek wynosi aż 15%. Najwyższe poparcie dla Unii Europejskiej odnotowano właśnie w 2022 roku. Wówczas 92% badanych popierało obecność Polski w unijnych strukturach. Aktualne poparcie Polaków dla UE jest najniższe od 2013 roku. Wówczas poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskie wyraziło 72% ankietowanych.
Badania CBOS wykazały również, że większość Polaków ocenia, że obecność Polski w UE przynosi naszemu państwu więcej zysków, niż strat (59%). Z kolei 21% oceniło, że Polska więcej traci, niż zyskuje na członkostwie w UE. Natomiast 15% osób twierdzi, że zalety i wady obecności Polski w UE się równoważą.
Polexitu raczej nie będzie, ale niezadowolenie rośnie
Kilka tygodni temu podobny sondaż, na zlecenie Rzeczpospolitej, przygotował IBRiS. Raport dotyczył korzyści i zadowolenia z członkostwa w Unii Europejskiej. Wyniki pokazały, że 75% ankietowanych uważa, że członkostwo w UE jest ważne, a 82% oceniło, że Polska zyskała na dołączeniu do unijnych struktur. Jednak wyniki, w porównaniu z poprzednim badaniem, okazały się gorsze.
Szczegółowe wyniki pokazują, że odpowiedzi nie są tak jednoznacznie pozytywne. Na pytanie: „Co przeważa — zalety czy wady członkostwa Polski w EU?”, odpowiedź „zalety” wskazało 53,5% ankietowanych. 16,7% respondentów stwierdziło, że przeważają wady, a 24,7% sądzi, że wady i zalety się równoważą. W poprzednim badaniu tej kwestii grupa euroentuzjastów była większa o 11% (64,4%). Z kolei grupa, która widziała więcej wad, stanowiła 17,1%. Natomiast 15,8% osób oceniło, że zalety i wady się równoważą.
Ankietowani zostali również zapytani o rzeczy, której najbardziej przeszkadzają im w UE. 33,8% badanych oceniło, że największą wadą jest to, że Unia Europejska narzuca prawo, którego Polska musi przestrzegać. Z kolei 30,5% respondentów twierdzi, że UE praktykuje nierówne traktowanie krajów. Co ciekawe migracja, która jest tematem sporów politycznych, została wskazana przez zaledwie 12,5% badanych.