„Pani już dziękujemy”. Aktorkę zastąpili w filmie… sztuczną inteligencją

Aktorka Sara Poyzer została bezceremonialnie odstawiona na boczny tor. W produkcji BBC, do której była zaangażowana, zastąpi ją AI.

Poyzer, która użyczała swojego głosu w produkcjach BBC, została poinformowana e-mailem przez firmę produkcyjną o tym, że stacja nie będzie już korzystał z jej usług. Jak się okazało, nadawca wyraził zgodę na używanie zamiast głosu aktorki głosu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję.

AI zastąpi każdego?

Fani aktorki i przedstawiciele branży zareagowali na trudną sytuację Poyzer mieszaniną współczucia i złości. „Coś podobnego przytrafiło się wiele razy mi i moim projektom artystycznym. Przykro mi, że to samo spotkało i Ciebie!” – napisał na platformie X Nathan Wyburn, walijski artysta i osobowość medialna. „To jest absolutnie okropne. Należy coś z tym zrobić jak najszybciej, zaczynając od zatrudnienia Cię do tej pracy!” – dodał kompozytor Rob Lord.

„Byliśmy bardzo rozczarowani odpowiedzią wytwórni, zwłaszcza że jest to projekt BBC” – przekazali przedstawiciele zespołu Voice Squad, zajmującego się udźwiękowieniem materiałów audiowizualnych. „BBC zawsze stawiała na jakość w transmisjach opartych na faktach i dramatach. Jako agencja lektorska uważamy, że sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla całej branży, uniemożliwiając pracę artystom, którzy przez trzy lata kształcili się w szkole teatralnej i spędzili wiele lat na doskonaleniu swojego rzemiosła” – dodała firma.

Zobacz też: Aż 12 mld dolarów ze spotów Bitcoin ETF. Szef BlackRock: „Jestem optymistą”

BBC się broni

O jakim filmie mowa? Nie do końca wiadomo. BBC potwierdziło jedynie, że wykorzysta sztuczną inteligencję do narracji w „wysoce wrażliwym dokumencie”, którego autor „jest bliski kresu życia i teraz nie może mówić”.

„Ściśle współpracowaliśmy z rodziną (bohaterki filmu dokumentalnego – przyp. red.), aby ustalić, jak najlepiej oddać głos autora filmu na końcu filmu, gdy odczytywane są napisane przez nią słowa” – czytamy dalej w oświadczeniu BBC. „W tych bardzo szczególnych okolicznościach i mając na uwadze życzenia rodziny, zgodziliśmy się wykorzystać sztuczną inteligencję w krótkim fragmencie, aby odtworzyć głos, którego nie można już usłyszeć” – dodano.

Może Cię zainteresować:

AIBBCsztuczna inteligencja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz