Coraz więcej młodych Polaków mieszka ze swoimi rodzicami. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego,powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.
Na koniec 2022 roku w Polsce było 1,7 mln gniazdowników, czyli osób w wieku 25–34 lata, które mieszkają z rodzicami i nieposiadający współmałżonka ani dzieci. Stanowiło to 33 proc. tej grupy wiekowej, podczas gdy w poprzednich latach odsetek ten wynosił 36 proc. W porównaniu z 2018 rokiem liczba gniazdowników zmniejszyła się o 0,3 mln, czyli 15,5 proc. W 2018 roku około 2 mln osób w tej grupie wiekowej mieszkało z rodzicami.
Własne mieszkanie? W sferze marzeń
Z danych GUS wynika, że więcej gniazdowników mieszka w małych miejscowościach niż w dużych miastach, a także częściej na wschodzie kraju niż na zachodzie. Przewagę stanowią mężczyźni. Prawie dwie trzecie gniazdowników pracuje. Co piąty ma rodzica z orzeczeniem o niepełnosprawności, a część sama zmaga się z niepełnosprawnościami.
Najwyższy odsetek gniazdowników odnotowano w województwach o niższych średnich dochodach: świętokrzyskim (41 proc.), podkarpackim i lubelskim (po 39 proc.). Najmniej gniazdowników było w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim (poniżej 30 proc). Co ciekawe, większa koncentracja gniazdowników występowała we wschodnich gminach, gdzie odsetek ten wynosił co najmniej 50 proc. w 19 gminach, z czego 10 w województwie podlaskim. W miastach wojewódzkich najniższy odsetek odnotowano we Wrocławiu (18 proc.) i Warszawie (19 proc.), a najwyższy w Kielcach (36 proc.) i Olsztynie (32 proc.).
W 2022 roku 63 proc. gniazdowników pozostawało aktywnych zawodowo, 6 proc. było bezrobotnych, a 31 proc. biernych zawodowo. Więcej mężczyzn niż kobiet pracowało i szukało pracy. Wśród gniazdowników w wieku 27–29 lat pracowało około 2 na 3 osoby, podczas gdy najwyższy odsetek niepracujących odnotowano wśród najmłodszych (25 lat) i najstarszych (34 lata).
Praca popłaca
Gniazdownicy z obszarów wiejskich byli częściej aktywni zawodowo (67 proc.) niż ci z miast (60 proc.). Najwięcej pracujących gniazdowników mieszkało w województwach wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim (powyżej 67 proc.), natomiast najwyższe odsetki bezrobotnych w województwach podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim (powyżej 8 proc.). W miastach wojewódzkich najwięcej pracujących gniazdowników było w Poznaniu, Warszawie i Katowicach (powyżej 64 proc.).
Liczba gniazdowników z niepełnosprawnościami na koniec 2022 roku wyniosła 102 tys., co stanowiło 5,9 proc. badanej populacji, czyli więcej niż w pozostałej części populacji (2,3 proc.). Co piąty gniazdownik miał rodzica z orzeczeniem o niepełnosprawności.