Najpopularniejsze imię dla chłopca w Anglii oraz Walii w 2023 roku? Nie Henry, nie George, ale Muhammad

Jakie imię rodzice najczęściej nadawali chłopcom w Anglii oraz Walii w 2023 roku? Wśród odpowiedzi pewnie pojawią się George, Henry czy Arthur. I faktycznie imiona te wciąż cieszą się sporą popularnością na Wyspach. Ale pozycję lidera przejął Muhammad.

Jak dziewczynka to Olivia. Jak chłopiec – Muhammad

Informacje pochodzą z Office for National Statistics (ONS), czyli brytyjskiego organu zajmującego się statystyką – odpowiednika naszego GUS. Urząd podał, że w przypadku imion nadawanych dziewczynkom w szpicy zestawienia nie zaszły wielkie zmiany – na podium znalazły się kolejno Olivia (imię to nadano w Anglii oraz Walii ponad 2,9 tys. razy w ubiegłym roku), Amelia (2,6 tys.) oraz Isla (2,3 tys.). Ciekawostką jest to, że taki sam zestaw w i tej samej kolejności otwierał listę w 2022 roku. Imię Olivia cieszy się na Wyspach szczególnymi względami: pojawia się w pierwszej trójce zestawienia od 2006 roku.

Co z imionami chłopców? Tutaj działo się więcej. Pozycję lidera z 2022 roku stracił Noah. Jego miejsce zajął Muhammad. W 2023 roku tymi imionami rodzice nazwali odpowiednio ponad 4,3 tys. oraz 4,6 tys. dzieci. Podium zamykał Oliver z wynikiem 3,5 tys. Rok wcześniej imię to było na miejscu czwartym – wyprzedzał je George.

Muhammad nie pojawił się na liście nagle – w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych chłopięcych imion znajdował się od 2016 roku. Co ciekawe, w liczącym 100 pozycji zestawieniu ONS znalazły się też inne warianty tego imienia: Mohammed oraz Mohammad. Imię jest najczęściej wybierane w północnej i środkowej Anglii oraz w Londynie.

Traci rodzina królewska. Zyskują gwiazdy

Ktoś spojrzy na listę ONS i stwierdzi: czasy się zmieniają. To prawda, uwagę zwracają na to sami urzędnicy. Konkretnie na modę. W 2023 roku dziewczynom częściej dawano na imię Margot, a chłopcom Cillian. Zapewne jest to pokłosie popularności filmów Barbie, w którym główną rolę zagrała Margot Robbie oraz Oppenheimer, gdzie w tytułową postać wcielił się Cillian Murphy. Na popularności zyskiwały też imiona popularnych muzyków: Billie, Lana, Miley, Elton czy Kendrick. Pojawienie się na koncercie gwiazdy albo zakup jej płyty to dobry powód, by jej imię nadać dziecku. A jeśli pociecha została poczęta podczas takiej imprezy to dyskusja na temat imienia jest bezcelowa.

Jedna moda zyskuje na popularności, inna traci. W tym drugim przypadku można wskazać np. na imiona członków rodziny królewskiej. Od lat na znaczeniu tracą imiona Harry, George czy Camilla. Spadków nie udało się uniknąć nawet imieniu Elizabeth. Rodzice wolą np. pory roku (Autumn, Summer) czy nawet dni tygodnia: Sunday i Wednesday. W tym ostatnim przypadku pewnie nie bez znaczenia było pojawienie się na platformie Netlfix serialu pod takim tytułem. Jeśli kogoś interesują inne dane statystyczne w omawianym zakresie, odsyłam na stronę ONS.

W Polsce Maja i Nikodem. Ale są też Esmeralda i Zeus


Tymczasem warto rzucić okiem na rodzime podwórko. Z rządowych stron można się dowiedzieć, że w pierwszej połowie 2024 roku listę imion najczęściej nadawanych dziewczynkom otwierały Maja, Zofia, Zuzanna, Hanna oraz Laura. A wśród chłopców dominowali Nikodem, Jan, Aleksander, Antoni i Franciszek. Ale warto też wspomnieć o imionach najrzadziej nadawanych. Na tej liście znaleźć można Grażynę, Esmeraldę i Lolę, a także Ayana, Muaza i… Zeusa.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz