W USA trwają zamieszki uliczne spowodowane śmiercią 46 – letniego George’a Floyd’a. Tysiące Amerykanów strajkują na ulicach przeciwko policji, której funkcjonariusz doprowadził do śmieci mężczyzny. Płoną budynki i rabowane są sklepy, na ulicach zapanowała przemoc.
Historia okrucieństwa
Za wydarzeniami rozgrywającymi się na amerykańskich ulicach stoi niezwykle okrutna historia. Dnia 25 maja funkcjonariusze Derek Chauvin, Tou Thao, J. Alexander Kueng oraz Thomas K. Lane zatrzymali Afroamerykanina, George’a Floyd’a oskarżonego o zapłacenie fałszywym 20 – dolarowym banknotem w miejscowych delikatesach w Minneapolis w stanie Minnesota.
Mężczyzna stawiał jedynie lekki opór nie wymagający używania środków przymusu bezpośredniego. Świadczą o tym nagrania z kamer monitoringu i relacje przechodniów. Po skuciu kajdankami i unieruchomieniu na ziemi, George Floyd został bestialsko uduszony przez Derek’a Chauvin’a. Policjant naciskał całym ciężarem ciała przez 8 minut i 46 sekund na szyję bezbronnego zatrzymanego, który niestety nie przeżył z powodu braku tlenu. Po tym, jak mężczyzna przestał się ruszać, funkcjonariusz nadal go dusił przez kolejne dwie minuty i 53 sekundy.
Społeczeństwo wyszło na ulicę
Ludzie w całym USA ogarnięci wściekłością wyszli na ulicę, by wyrazić swój gniew. Mają miejsce zamieszki, podpalenia, przemoc uliczna, wandalizm, okradanie sklepów, dewastacja wszystkiego, co stanie na drodze tłumu ludzi, których konstytucyjne prawo do życia zostało zagrożone przez funkcjonariuszy policji, wszak każdy mógł się znaleźć na miejscu George’a Floyd’a. Zasięg strajku przedstawiony jest na poniższej grafice:
CNN w ogniu
Akty gniewu obywateli mają zróżnicowany charakter. Przykładowymi zajściami, które do tej pory miały miejsce były: podpalenie siedziby CNN w Atlancie, czasowe zamknięcie Białego Domu w Waszyngtonie czy zastrzelenie protestującego 19-latka w Detroit.
Do szpitali codziennie trafiają kolejni ranni. Protestujący zniszczyli mnóstwo aut i mienia prywatnego. Na ulicach pilnuje porządku Gwardia Narodowa.
Dalsze losy mordercy
Jak do tej pory Derek Chauvin został oskarżony o zabójstwo trzeciego stopnia. Sąd ustalił wysokość kaucji na 500 000 dolarów. Żona policjanta złożyła papiery rozwodowe.
Coraz więcej problemów
Ameryka ma w tym momencie trzy problemy. Do tej pory była to pandemia oraz bezrobocie. Teraz doszły do tego strajki, które coraz częściej kończą się na rabunku prywatnych firm czy dewastacji mienia. Złe nastroje społeczne w połączeniu z kryzysem finansowym są bardzo niebezpiecznym połączeniem. Pytanie, jakie będzie dalszy ciąg tej historii.
Przeczytaj, jakie stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń w USA wydał były prezydent Barack Obama (tutaj).
Dlaczego podczas demonstracji pod Białym Domem pomalowano sprayem pomnik Tadeusza Kościuszki? Czy uczestnicy protestu wiedzieli kim był? Zapytałem ich o to. pic.twitter.com/w17Sp3ISJK
— Marek Wałkuski (@Marekwalkuski) June 1, 2020
Zapraszam do komentowania.
źródła:
https://linkd.pl/uep2
https://linkd.pl/ueuc