Najlepsze aplikacje mobilne branży kryptowalut, które powinieneś mieć na swoim smartfonie

Istnieje wiele aplikacji, których ikony każdy entuzjasta kryptowalut powinien mieć na ekranie głównym swojego urządzenia mobilnego...

Rynek oferuje setki aplikacji kryptowalutowych dostępnych na systemy mobilne iOS i Android. Wiele z nich może pomóc Ci w zarabianiu, handlu i zarządzaniu zasobami cyfrowymi. Najpopularniejszą formą aplikacji są te, które wypuszczają giełdy, aczkolwiek istnieje mnóstwo innych, które z powodzeniem mogą uzupełniać swoją obecnością ekran Twojego urządzenia mobilnego. Niektóre aplikacje, takie jak chociażby BlockFi, pozwalają generować pasywny dochód z kryptowaluty. Od platform pożyczkowych, przez giełdy i aplikacje pozwalające na zarządzanie portfelem… Zobaczmy pokrótce, jak przedstawia się rynek „kryptowalutowych” aplikacji na smartfon/ tablet i które z nich mogą Ci się najbardziej przydać.

UWAGA

Aplikacje, o których przeczytasz w tym poradniku stanowią efekt subiektywnego wyboru dokonanego w oparciu o czynniki związane przede wszystkim z przeznaczeniem użytkowania i oceną, jaką dany software może poszczycić się w sklepach Google Play i App Store. Nie jest to post sponsorowany i jako taki nie zawiera w sobie linków referencyjnych. Pamiętaj, aby przed skorzystaniem z którejkolwiek z wyszczególnionych aplikacji, poświęcić chwilę na samodzielny research.

Trudno w tak krótkim wpisie o omówienie wszystkich aplikacji, które oferuje rynek. Jeżeli nie znajdziesz tu tych, z których sam korzystasz i uważasz, że wiedza na temat ich istnienia może przydać się sympatykom aktywów cyfrowych, będziemy wdzięczni za zostawienie komentarza.

Najlepsze aplikacje do zakupu, sprzedaży i wymiany kryptowalut

To jak dotąd najpopularniejszy rodzaj aplikacji kryptowalutowych. Giełdy pozwalają kupować i sprzedawać kryptowaluty za pomocą USD, BTC, ETH i wielu innych walut zarówno fiducjarnych jak i cyfrowych. Korzystając z tego rodzaju aplikacji możesz podłączyć do niej swoje konto bankowe, kartę debetową bądź kredytową, dzięki czemu będziesz mógł szybko i bezproblemowo kupować i sprzedawać aktywa cyfrowe.

Pamiętaj, że korzystając z aplikacji mobilnych zdecydowanej większości giełd kryptowalut będziesz musiał przestrzegać wytycznych w zakresie KYC. Oznacza to, że abyś mógł obracać aktywami o określonym wolumenie, będziesz musiał zweryfikować swoją tożsamość.

Niektóre giełdy kryptowalut oferują więcej niż tylko platformę do handlu aktywami cyfrowymi. Na przykład Coinbase ma program o nazwie Coinbase Earn, który pozwala zarabiać kryptowaluty w zamian za to, że uczysz się o technologii blockchain. Inne giełdy, takie jak Gemini, pozwalają zarabiać na swoich cyfrowych aktywach, oferując do 9% oprocentowania w skali roku. Platforma umożliwia również zarabianie na stablecoinach, co czyni ją świetną opcją dla inwestorów zorientowanych na inwestowanie w dłuższych horyzontach czasowych.

Sprawdź poniższe aplikacje:

  • Crypto.com – znakomita aplikacja dla poczatkujących. Znajdziesz tam większość opcji, które rynek oferuje traderom i inwestorom
  • BlockFi – aplikacja jest łatwą w użyciu i wysoce bezpieczną platformą, która umożliwia klientom otwieranie i zarządzanie kontem BlockFi, pożyczanie pieniędzy pod zastaw kryptowalut i przelewanie środków bezpośrednio z ich portfela.
  • Coinmama – jeden z wiodących brokerów kryptowalut, który ułatwia kupowanie i sprzedawanie kryptowalut
  • Binance – wiodąca giełda kryptowalut, oferująca wiele przydatnych narzędzi do inwestowania i zarzadzania cyfrowym portfolio.

Najlepsze aplikacje portfelowe

Portfel kryptowalut przechowuje klucz prywatny potrzebny do odblokowania środków z adresu portfela w łańcuchu bloków. Większość specjalistów i znawców branży nie zaleca trzymania cyfrowych monet na giełdzie, jeśli nie planujesz ich używać do codziennego tradingu. Za najlepszą praktykę uważa się w tym względzie używanie portfela sprzętowego, takiego jak chociażby Ledger Nano S.

Jeśli planujesz aktywnie korzystać z kryptowalut, lepszym rozwiązaniem może być aplikacja mobilna gorącego portfela (hot wallet), taka jak ZenGo lub MetaMask. Pamiętaj tylko, że z racji utrzymywania połaczenia z globalną siecią, hot wallety nie są najlepszą opcją dla tych, którzy zamierzają zaparkować na nich oszczędności całego życia.

Dzięki sparowaniu aplikacji z portfelem sprzętowym, nie będziesz musiał podłączać go za każdym razem, gdy będziesz potrzebował z niego skorzystać. Najważniejsze w korzystaniu z tego rodzaju rozwiązania wydaje się być to, że pozwoli Ci ono – w przeciwieństwie do giełdy – na samodzielną kontrolę kluczy prywatnych. Środki przechowywane w portfelu giełdy są bardziej podatne na kradzież, a giełdy zwyczajowo nie udostępniają Ci własnego klucza prywatnego. Może to skutkować tym, że w razie sytuacji wyjątkowej, np. awarii giełdy, stojąca za nią scentralizowana firma zablokuje Ci środki.

Portfele hybrydowe

Portfel hybrydowy zapewnia dostęp do oprogramowania, dzięki któremu możesz nie tylko przechowywać swoje monety, ale także zaciągnąć je do pracy na swoją korzyść. Przykładem ciekawej aplikacji jest Exodus, który możesz połączyć się ze swoim portfelem Trezor i zarabiać na przechowywanych cyfrowych monetach. Użytkownicy korzystają z portfeli hybrydowych, aby uzyskać jak największą użyteczność ze swoich kryptowalut.

Najlepsze aplikacje do śledzenia portfela kryptowalut

Swoistym „must-have” dla każdego szanującego się miłośnika i posiadacza aktywów cyfrowych powinna być aplikacja monitorująca kursy kryptowalut i tokenów, które – rzecz jasna – prezentuje te dane w czasie rzeczywistym.

Informacje na ten temat znajdziesz oczywiście na każdej giełdzie kryptowalut. Dzięki aplikacji monitorującej rynek zyskasz natomiast dostęp do wszystkich informacji w jednym miejscu bez konieczności ciągłego logowania się na różne platformy transakcyjne.

Przykładowo, jeśli wolisz przechowywać swoje kryptowaluty w portfelu sprzętowym, ale nadal chcesz nadążyć za zmianami cen w ciągu dnia, wybór prostej aplikacji śledzącej jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż rejestracja konta na giełdzie.

Oto lista jednych z najbardziej znanych i najczęściej instalowanych „trackerów” kryptowalut:

Najlepsze aplikacje lendingowe (pożyczkowe) kryptowalut

Platformy pożyczkowe są obowiązkową aplikacją dla każdego długoterminowego inwestora kryptowalutowego. Te aplikacje pozwalają zablokować (staking) aktywa na określony czas i procent. Taka platforma pożycza Twoje środki innym inwestorom, umożliwiając Tobie zarabianie z tytułu takiego udostępnienia na odsetkach.

Korzystając z aplikacji takich jak BlockFi, Voyager czy Celsius, możesz zarobić ponad 10% odsetek w skali roku. Co więcej, odsetki te są wypłacane w aktywach bazowych, które dostarczasz na platformę aplikacji. Tak więc, jeśli zarabiasz odsetki w BTC, a cena kryptowaluty ulegnie podwojeniu, zasadniczo zyskasz dwukrotnie (w przeliczeniu na walutę fiducjarną).

Spośród dostępnych na rynku aplikacji platform pożyczkowych, jedną z najczęściej pobieranych jest BlockFi. Wystarczy, że utworzysz konto i zdeponujesz swoje cyfrowe aktywa, aby móc zacząć na nich zarabiać. Co istotne, na BlockFi nie ma żadnych minimalnych okresów, na które byłbyś zobligowany zablokować sobie dostęp do środków. Możliwość ich odblokowania masz zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mobilnych aplikacji z sektora kryptowalut?

Jak widzisz, na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które mogą znacząco ułatwić życie inwestorom i traderom kryptowalut. Spośród wszystkich dostępnych kategorii, te najbardziej użyteczne to: aplikacje do procesowania transakcji, portfele i narzędzi do monitorowania rynku i portfolio. Zanim jednak podejmiesz decyzję o skorzystaniu z takich czy innych aplikacji warto zadać sobie pytanie, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na tę bądź inną aplikację?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Po zainicjowaniu transakcji między portfelami, anulowanie lub odzyskanie pieniędzy jest praktycznie niemożliwe. Ze względu na zdecentralizowany charakter łańcucha bloków bardzo trudno jest również stwierdzić, kto jest właścicielem którego portfela, aczkolwiek na rynku funkcjonują firmy zajmujące się łączeniem tożsamości inwestorów z portfelami kryptowalutowymi. Przykłądem takiej firmy może być chociażby Chainalysis.

Nieautoryzowana przez Ciebie transakcja może trafić gdziekolwiek. Możesz mieć z tego powodu problem z ustaleniem, kto jest odpowiedzialny za jej przeprowadzenie. To sprawia, że również na rynku kryptowalut dochodzi często do oszustw i kradzieży. Zanim pobierzesz aplikację jakiejkolwiek giełdy czy portfela przeanalizuj dokładnie dokumentację odnośnie jej polityki bezpieczeństwa.

Upewnij się, że aplikacja da Ci możliwość włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego i zapewnia szyfrowanie back-endu tak, aby Twoje cyfrowe monety były jak najbardziej bezpieczne.

Dane w czasie rzeczywistym

To już w zasadzie standard, aczkolwiek nie zaszkodzi przypomnieć. Rynki kryptowalut podlegają znacznym, okresowym wahaniom cen. Tylko kiedy śpisz może okazać się, że ceny trzymanych przez Ciebie walorów poszybowały w górę o 30%, po czym spadły o 60%. Na rynku kryptowalut musisz być cały czas na bieżąco. Trzymanie w tym wglądzie przysłowiowej „ręki na pulsie” oznacza, że powinieneś korzystać z aplikacji, która aktualizuje dane o cenach, wolumenie, kapitalizacji w czasie rzeczywistym czy też umożliwia ustawienie alertów cenowych – dane z tej branży potrafią zmieniać się bowiem w znacznie szybszym tempie niż w przypadku chociażby rynków akcji czy walut fiducjarnych.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kompleksowej platformy do handlu kryptowalutami, czy prostego narzędzia do śledzenia cen, które pozwoli Ci dowiedzieć się, jak radzą sobie Twoje ulubione monety, szukaj aplikacji zapewniających dostępność do danych i informacji w czasie rzeczywistym. Tylko dzięki temu będziesz miał pewność , że nie opierasz swoich decyzji inwestycyjnych na podstawie nieaktualnych danych. Taka sytuacja po prostu nie może mieć miejsca.

źródła:

źródło grafiki tytułowej: Getty Images

Może Cię zainteresować:

aplikacjeKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz