Masz Mac’a? Komputery Apple zawierają ukryty, oryginalny manifest Satoshiego Nakamoto z 2008 r.

Każdy system operacyjny macOS firmy Apple wyprodukowany po 2017 r. zawiera oryginalny manifest pt „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” autorstwa Satoshiego Nakamoto. Odkrycia dokonał wczoraj deweloper Andy Baio. Whitepaper Bitcoina, bo tak inaczej nazywa się wspomniany manifest, opisuje sposób wydobywania i operowania pierwszą kryptowalutą opartą na blockchainie.

Komputery Apple zawierają sekret o którym prawie nikt nie wiedział

W kwietniu 2021 roku skonsternowany członek forum społeczności Apple o pseudonomie bernd178 stworzył nowy wątek, w którym zwrócił uwagę na dziwną funkcję o nazwie Virtual Scanner II znalezioną na swojej maszynie. Wkrótce okazało się, że nie był on pierwszy. W listopadzie 2020 r. użytkownik Twittera i pracownik Apple Joshua Dickens (@schwa23) także próbował wyjaśnić pochodzenie osobliwego elementu. Jego podgląd przedstawiał przerobione zdjęcie autorstwa amerykańskiego fotografa Thomasa Hawka, które zostało wykonane na Treasure Island w San Francisco w 2008 r. (data nieprzypadkowa)

Okazało się, że ukryty element znajdował się w zasobach systemu i nie dało się go usunąć. Zawierał on też plik PDF z oryginalnym Whitepaperem Bitcoina autorstwa słynnego anonimowego dewelopera Satoshiego Nakamoto który powstał w 2008 r.

Temat stał się medialny po ponownym odkryciu i spopularyzowaniu znaleziska przez blogera i dewelopera Andy’ego Baio na jego blogu Waxy. Baio zwrócił uwagę, że „swoją” kopię białej księgi można otworzyć wpisując w aplikacji Terminal następujące polecenia:

open /System/Library/Image\ Capture/Devices/VirtualScanner.app/Contents/Resources/simpledoc.pdf

Można także skorzystać z narzędzia Finder. W tym celu należy nawigować przez ścieżki Macintosh HD -> System -> Library -> Image Capture -> Devices, następnie otworzyć foldery Contents -> Resources. „simpledoc.pdf” powinien być w środku.

Zobacz też: Prawie cały wolumen protokołu drugiej warstwy Ethereum pochodzi z transakcji wash trade? Analiza

„Ze wszystkich dokumentów na świecie, dlaczego wybrano białą księgę Bitcoina? Czy w Apple pracuje jacyś cichociemni Bitcoin Maxis?? Nazwa pliku to „simpledoc.pdf” i ma on tylko 184 KB” – pisze Baio.

„Być może był to tylko wygodny, lekki, wielostronicowy PDF do celów testowych, który miał nigdy nie być docelowo odnaleziony przez użytkowników końcowych” – dodaje.

Jest jeszcze inny punkt widzenia. Craig Steven Wright, australijski informatyk i biznesmen który według pogłosek miał być jednym z programistów zespołu określonego zbiorczym pseudonimem „Satoshi Nakamoto”, próbował bezskutecznie objąć prawami autorskimi Bitcoin Whitepaper i pozywał bezskutecznie miejsca, które go hostują. Być może ktoś w Apple postanowił się zbuntować i ukryć białą księgę tak, aby Wright nie mógł z tym nic zrobić.

Andy Baio i komentujący uważają, że każde urządzenie z systemem macOS Mojave 10.18 lub nowszym posiada ukryty dokument.

Apple nie ustosunkowało się jeszcze do sprawy żadnym oficjalnym komunikatem. Należy jednak przypuszczać, że ze względu na rozgłos pliczek zostanie usunięty z kolejnych wersji systemu.

Może Cię zainteresować:

AppleBitcoinBTCKryptowalutyPoradnikSatoshi Nakamoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz